Nová hvězdárna z jihovýchodu
Program, archiv
Kontakt, dotazy
Galerie
Plakáty
Zlínská hvězdárna
prohlídka (nové okno)
kde nás najdete
vybavení
historie
Stará hvězdárna
prohlídka
historie
kronika
Pro veřejnost
pozorování
přednášky
kroužky
astrotábor
Messierův maraton
další akce, OSUD
Pro školy, skupiny
objednání pořadu
nabídka využití sálu
Společnost ZAS
odborná činnost
CCD pozorování
ZAS v číslech
pro členy ZAS
Ke stažení
Odkazy

Činnost ZAS podporuje Petr Stuchlík.

Pozvánka pod zimní oblohu na leden 2005

2004 – srpen a září, říjen, listopad, prosinec
2005 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2006 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2007 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad, prosinec
2008 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2009 – leden, únor, březen, duben, květen, září, říjen, listopad, prosinec
2010 – leden, únor, březen, duben, květen, září, říjen, listopad, prosinec
2011 – leden, červen, říjen, listopad, prosinec
2012 – leden, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad
2013 – leden, únor, březen, duben, květen, září, listopad
2014 – leden, březen
2022 – leden, únor, březen, duben, září, říjen
2023 – leden, únor

Tak nám začal nový rok, do které ho bych rád všem popřál hodně úspěchů, ať už v astronomickém či osobním životě... Zima už je v plném proudu, čemuž nasvědčuje i pohled na jasnou noční oblohu.

Souhvězdí

Po západu Slunce se nad východem objevuje souhvězdí Orion. Poblíž se nachází Blíženci a Býk. Vysoko nad obzorem je večer Pegas s Andromedou. Souhvězdí Lyry a Labutě se drží nad západním obzorem. Kolem půlnoci již zapadá Pegas, na opačné straně vychází Rak a Lev. V ranních hodinách se nad obzor vyšplhá také Pastýř, Severní koruna a Herkules. Před rozedněním pak můžeme opět nalézt Lyru, Labuť či malinké souhvězdí Šípu.

Hvězdokupy, mlhoviny, galaxie

Vhodným tipem je jistě mlhovina M42 v Orionu. Podmínky pro její pozorování jsou v zimních měsících ideální. V těsné blízkosti lze nalézt i mlhovinu M43. Zejména pro menší přístroje jsou tady otevřené hvězdokupy. Typickým objektem tohoto druhu jsou Plejády (M45). Ale i v Blížencích se jedna otevřená hvězdokupa nachází – M35. Pozorování planetárních mlhovin M27 (v Lištičce) a M57 (v Lyře) je sice v tomto období poměrně obtížné, ale nikoli nemožné. Odchytit je lze těsně po západu Slunce. Naproti tomu galaxii M31 v Andromedě najdeme bez problémů. Za dobrých podmínek je viditelná i pouhým okem (jasnost 3,5 mag.). Něco přes 10° od ní leží galaxie M33 v Trojúhelníku.

Planety

Venuše bude zářit v ranních hodinách nad jihovýchodním obzorem. Spolu s ní i Mars a začátkem měsíce Merkur. Jupiter vychází po půlnoci, Saturn můžeme pozorovat po celou noc. Na večerní obloze se bude nacházet Uran. Pouze Neptun se bude po celý leden skrývat v záři Slunce.

Meteorické roje

V tomto měsíci nás čeká meteorický roj Kvadrantidy, poměrně bohatý na meteory. V maximu 3. ledna večer jich bude padat až 80 za hodinu. Radiant bohužel bude v období nejvyšší aktivity nízko.

Další úkazy

Kometa C/2004 Q2 (Machholz)

4. ledna se k sobě na vzdálenost 0,8° přiblíží Jupiter s Měsícem. Mimo naše území bude pozorovatelný i zákryt. 14. ledna 2005 se dočkáme další zajímavé konjunkce – tentokrát se jedná o planety Merkur a Venuši. Jejich vzdálenost od sebe bude pouhých 20'.

Kometa C/2004 Q2 (Machholz) dosáhne začátkem ledna největší jasnosti. Zajímavý tip mohu dát na 7. ledna, kdy bude Machholz jen pár stupňů od otevřené hvězdokupy Plejády (M45). Je to výzva zejména pro fotografy na pořízení pěkného snímku. Jasnost nově objevených komet se předpovídá velmi obtížně. V mnoha případech to nevychází. Zdá se však, že komet Machholz prolomí hranici viditelnosti pouhým okem.

Lukáš Turek

 
Dnes je pátek 29.3.2024, 06.52 (89. den v roce) kontakt: zas@zas.cz, webmaster