Nová hvězdárna ze severu
Program, archiv
Kontakt, dotazy
Galerie
Plakáty
Zlínská hvězdárna
prohlídka (nové okno)
kde nás najdete
vybavení
historie
Stará hvězdárna
prohlídka
historie
kronika
Pro veřejnost
pozorování
přednášky
kroužky
astrotábor
Messierův maraton
další akce, OSUD
Pro školy, skupiny
objednání pořadu
nabídka využití sálu
Společnost ZAS
odborná činnost
CCD pozorování
ZAS v číslech
pro členy ZAS
Ke stažení
Odkazy

Činnost ZAS podporuje Petr Stuchlík.

Pozvánka pod zimní oblohu na prosinec 2006

2004 – srpen a září, říjen, listopad, prosinec
2005 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2006 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2007 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad, prosinec
2008 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2009 – leden, únor, březen, duben, květen, září, říjen, listopad, prosinec
2010 – leden, únor, březen, duben, květen, září, říjen, listopad, prosinec
2011 – leden, červen, říjen, listopad, prosinec
2012 – leden, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad
2013 – leden, únor, březen, duben, květen, září, listopad
2014 – leden, březen
2022 – leden, únor, březen, duben, září, říjen
2023 – leden, únor

Největší přiblížení planety Merkur, Mars a Jupiter

Po měsíci listopadu, který byl velmi skoupý na viditelné planety, se v prosinci se na oblohu některé jasné planety vrátí. Především ale prosinec přinese neobyčejně blízké setkání tří jasných planet ve velice malé úhlové vzdálenosti. Planety Merkur, Mars a Jupiter se mezi 7. a 14. prosincem budou pohybovat po obloze ve vzájemné úhlové vzdálenosti menší než 5° a dostanou se tak najednou do zorného pole běžného triedru.

Největší přiblížení těchto tří planet nastane 10. prosince. Planety vychází asi hodinu a čtvrt před Sluncem a tak nejlépe je bude možné pozorovat asi 40 minut před východem Slunce. V té době bude Merkur asi 0,3° nad Jupiterem a Mars asi 1° vpravo od něj. Všechny planety se tak vejdou do vzdálenosti asi 1°, což je nejtěsnější přiblížení od roku 1971 a na další natolik těsné přiblížení si budeme muset počkat až do roku 2029. Tentokrát ale k setkání planet dojde velice blízko dvojhvězdy β Sco, složené ze dvou složek 2,6m a 4,9m, vzdálených 14“. Pro srovnání úhlový průměr Jupiteru bude 31“, Merkuru 5,2“ a Marsu 3,8“. Jupiter bude mít jasnost –1,7m, Merkur –0,7m a Mars +1,6m.

Venuše

Venuše bude na začátku prosince zapadat asi 1 hodiny po Slunci, na konci měsíce ale bude na večerní obloze již více jak hodinu po západu. Její jasnost stoupne na –3,8m a po Slunci a Měsíci tak bude třetí nejjasnější objekt a přezáří všechny ostatní hvězdy a planety.

Saturn

Saturn vychází na začátku prosince po desáté hodině večerní. Koncem měsíce ale vyjde již kolem osmé hodiny a bude tak stále lépe pozorovatelný. Po celý měsíc se pohybuje v blízkosti hvězdy Regulus v souhvězdí Lva. Jeho jasnost bude kolem +0,4m a bude tedy poměrně snadné jej nalézt. Saturnovy prstence budou s naším úhlem pohledu svírat poměrně malý úhel asi 12°, tento úhel se ale během roku bude opět mírně zvětšovat.

Uran, neptun, pluto

Uran a Neptun nejsou v dobré pozici pro pozorování, stejně jako trpasličí planeta Pluto, která projde 18. prosince konjunkcí se Sluncem. Ale největší dosud známá trpasličí planeta Eris (dříve známá pod katalogovým označením 2003 UB313) se pohybuje v souhvězdí Velryby, asi 5° pod nebeským rovníkem. Prosinec tak skýtá výbornou příležitost k jejímu zachycení. Jasnost Eris je ale kolem 18,9m (je asi ještě 100? slabší než Pluto, které samotné je na hranici viditelnosti i velkým dalekohledem). Spatřit Eris očima, byť i s použitím velkého dalekohledu, tedy není možné a k jejímu zachycení je zapotřebí dlouhá expozice astronomickou kamerou.

Planetka Vesta

2. prosinec v 6:45 SEČ bude možné spatřit planetku (4) Vesta pouhých 39“ od hvězdy SAO 139617 v souhvězdí Pany. Jasnost planetky i hvězdy se pohybuje kolem 8m a k pozorování tohoto těsného průchodu tedy bude zapotřebí dalekohled.

Měsíc

Měsíc je 4. prosince v úplňku. Poslední čtvrť nastane 12. prosince a nov 20. prosince. První čtvrť je 27. prosince. Zimní slunovrat (začátek astronomické zimy) nastane 22. prosince v 1:22 SEČ (0:22 UT).

Pavel Cagaš

 
Dnes je pátek 29.3.2024, 13.03 (89. den v roce) kontakt: zas@zas.cz, webmaster