Nová hvězdárna z jihovýchodu
Program, archiv
Kontakt, dotazy
Galerie
Plakáty
Zlínská hvězdárna
prohlídka (nové okno)
kde nás najdete
vybavení
historie
Stará hvězdárna
prohlídka
historie
kronika
Pro veřejnost
pozorování
přednášky
kroužky
astrotábor
Messierův maraton
další akce, OSUD
Pro školy, skupiny
objednání pořadu
nabídka využití sálu
Společnost ZAS
odborná činnost
CCD pozorování
seznam členů
ZAS v číslech
pro členy ZAS
Ke stažení
Odkazy

NAVRCHOLU.cz
Fincentrum

Činnost ZAS podporuje Petr Stuchlík a FINCENTRUM.

Hvězdárna Zlín

logo města Zlína

Akce se konají za podpory
Kulturního fondu města Zlína.

Práce s mládeží je podporována
z Fondu mládeže a tělovýchovy
statutárního města Zlína.

Novou Hvězdárnu Zlín provozuje od 9. ledna 2004 ZAS (Zlínská astronomická společnost).
Kontakt: e-mail: zas@zas.cz, mapa s trasou, telefon do budovy: 736 734 511
Dovoláte se jen v otevírací době hvězdárny, jindy použijte telefonní číslo uvedené níže.
telefon pro podávání informací a k objednávání akcí: 732 804 937

Nový modernizovaný dalekohled hvězdárny    

Pozorování oblohy dalekohledy – vždy v PO , ST a od 20 hodin (září).
Pozvánka pod podzimní oblohu (aneb co uvidíte v září).


 
  Sál Hvězdárny Zlín
 
 

Přednášky pro veřejnost, pořady pro školy a další akce. Sledujte aktuální program.


V sále je výstava Lumíra Seiferta: A v noci dostaneš barvu, jakou Ti Měsíc přidělí. K barvám, které poznaly autorův neomylný štětec, si na naší hvězdárnu můžete přijít přivonět do začátku letních prázdnin, tedy před Vaším odjezdem k moři či na chatu.

 

Aktuální program v PDF, archiv

Přednáška "Národní parky Ugandy" - změna termínu
čtvrtek 8.9.2016 od 18.00 do 20.00
přednáší: MUDr. Markéta Mikulcová vstupné: 50 Kč
Uganda jistě není pouze “v Africe černá díra”, jak se zpívá v jedné nejmenované písni. Tento stát je mnohými nazýván “perlou Afriky” a stává se stále oblíbenější turistickou destinací. Na území jejích národních parků spatříte krásnou divokou přírodu, vodopády, pralesy, savany ... Toto povídání bude o jedné letmé návštěvě této ve všech ohledech africké země, z národních parků bude řeč o Murchison Falls a Queen Elisabeth National parks. Doplněním pak bude krátká exkurze do Karamoji - chudého a teprve rozvíjejícího se regionu na severovýchodě Ugandy.

Plakát s Afričančaty

Vernisáž výstavy Grand Prix architektů.
sobota 10.9.2016 od 17.00
pořádá: Ing. arch. Ivan Havlíček vstupné: zdarma
Opět architektura - tentokrát významné realizace dokončené v ČR do ledna 2016. Výstava GRAND PRIX bude již tradičně ve Zlíně nabídnuta v prostorách hvězdárny.

Plakát s architekturou

Výstava potrvá do 12. října.

Přednáška "Nebe nad Zlínem 1 - září, říjen"
pondělí 19.9.2016 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. arch. Ivan Havlíček vstupné: 50 Kč
Povídání o tom, jak vypadá na podzim obloha v našich zeměpisných šířkách. Přehledový výklad podzimních souhvězdí doplněný snímky mlhovin a jiných vesmírných zajímavostí. Přednáška bude zaměřena na objekty a úkazy, které na obloze může najít a uvidět každý, pokud ví, kam pohlédnout. Představena budou souhvězdí Kozoroh, Delfín, Liška s Husou, Šíp, Labuť, Kefeus, Pegas, Vodnář a Jižní ryba. V případě příznivého počasí bude po skončení přednášky navazovat pozorování a praktický výklad na pozorovatelně.

Evropská noc vědců 2016
pátek 23.9.2016 od 19.00 do 00.00
pořádá: Členové ZAS vstupné: zdarma
Při tradiční akci, k níž se kromě univerzit a některých vědeckých pracovišť přidává i řada hvězdáren, Vám nabídneme prohlídku hvězdárny, za příznivého počasí i hvězdné oblohy, jakož i některé zajímavé ukázky a pokusy. Ukážeme Vám také, jak lze v amatérských podmínkách dělat věda i některé velké vědecké objevy.

Cestopisná přednáška "Rakouská sedla na kole"
čtvrtek 29.9.2016 od 18.00 do 20.00
přednáší: MUDr. Niko Burget vstupné: 50 Kč
Během cyklisticky laděné přednášky si představíme několik rakouských alpských oblastí s vysokými silničními sedly. Začneme na západě země u hranic se Švýcarskem, kde projedeme vysoko položené údolí Kaunertal ležící ve stínu druhé nejvyšší rakouské hory Wildspitze. Ještě více na západ se posuneme na vysokohorské silnici Silvretta Hochalpenstrasse, která sice jen lehce přesahuje hranici 2000m n.m., ale přitom je cestě hned 34 serpentin. Ötztalské Alpy nabízí hned několik vysokých silničních sedel, vesměs s dost náročným stoupáním, včetně zřejmě nejvyšší silnice v Alpách vedoucí k Tiefenbachgletscheru do výšky 2830m. Navštívíme i málo známou oblast Nockberge skrývající krásnou cestu Nockalmstrasse, sice již jen v podhůří Alp, ale přesto skrývá hned 2 dvoutisícová sedla. Pro doplnění vyjedeme ještě údolím Anterselvy malou silničkou s kyvadlovou dopravou na sed lo Passo Stalle.

Přednáška "Fukušima"
pátek 30.9.2016 od 19.00 do 21.00
přednáší: RNDr. Vladimír Wagner, CSc. vstupné: 50 Kč
Bezpečnost jaderných technologií na základě dosud nabytých zkušeností.

Plakát

Přednáška "Kupy galaxií"
pondělí 10.10.2016 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. arch. Ivan Havlíček vstupné: 50 Kč
Galaxie vytvářejí v prostoru obří vlákna a stěny, které dosahují stovek milionů světelných let. Jak tyto útvary rozpoznáme, jak se v průběhu miliard let vyvíjejí a co o nich dnes víme. Kupy galaxií jsou stavebními kameny velkorozměrových struktur, v nichž je zapsána celá historie dnešního vesmíru. K mnohým objevům nám pomohla kombinovaná pozorování ve viditelném, infračerveném, rádiovém a i rentgenovém oboru elektromagnetického záření.

Plakát.

Přednáška "O věcech neobyčejně obyčejných"
pátek 14.10.2016 od 19.00 do 21.00
přednáší: Prof. Petr Kulhánek vstupné: 50 Kč
Pelmel zajímavostí z fyziky a každodenního života: ještě je potřeba vše upřesnit, však ono se z toho vyklube poučení o českém školství! Institucionalizování vědy pomocí H indexu je něco jako H Systém, ale formou "jen my kluci, kteří spolu mluvíme (když si to všechno vzájemně zaplatíme)".
Profesor Petr Kulhánek seznámí posluchače s tím, jak se škola proměňuje v produkci a s ním i celá naše společnost v manipulovatelné stádo a přestává nás zajímat krom konzumu i naše nahlížení na Vesmír vůbec.

Plakát

Cestopisná přednáška "Kanárské ostrovy I"
čtvrtek 20.10.2016 od 18.00 do 20.00
přednáší: MUDr. Niko Burget vstupné: 50 Kč
V první přednášce z cesty po Kanárských ostrovech si představíme trochu neprávem opomíjený ostrov La Palmu, který nabízí jedny z nejlepších možností trekkingu z celých ostrovů. Stezky jsou udržované a výborně značené, ale také kvůli velkému převýšení a absolutnímu nedostatku vody hodně náročné. Jarní podnebí na ostrově nabízí všechny varianty počasí - od zamračeného pobřeží, přes bílou tmu v mracích až po pohádkové výhledy na slunce zapadající do moře mraků při výšlapu na nejvyšší hřebeny Caldery de Taburiente. V druhé části přednášky si představíme již jeden z hlavních ostrovů Gran Canarii, ale spíše než luxusní pobřežní letoviska plná turistů navštívíme opět především horské oblasti centrální části ostrova se skrytými vesničkami vytesanými ve skalách a výhledy na celý ostrov.

Večer s Janem Burianem
úterý 25.10.2016 od 19.00
pořádá: Ing. arch. Ivan Havlíček vstupné: 100 Kč
Včas bude vše upřesněno. Jan Burian opět s počínajícím podzimem přijede, překvapí a radost udělá.

Cestopisná přednáška "Gruzie - cesta tam a možná zpátky"
čtvrtek 27.10.2016 od 18.00 do 20.00
přednáší: Bc. Jan Falta vstupné: 50 Kč
Cestopisná přednáška o krásách a nevšedních úskalích při cestě napříč Gruzií.

Cestopisná přednáška "Kanárské ostrovy II"
čtvrtek 3.11.2016 od 18.00 do 20.00
přednáší: MUDr. Niko Burget vstupné: 50 Kč
Ve druhé přednášce o Kanárských ostrovech navštívíme nejprve málo známou La Gomeru, nabízející sice méně pěších tras, ale zato vedoucích vzácnými vavřínovými lesy, které se dříve nacházely ve většině zemí okolo Středozemního moře, ale nyní již přežívají prakticky jen zde v národním parku Garajonay. Zbylou část přednášky budeme věnovat zřejmě nejatraktivnějšímu ostrovu Tenerife, s dominantním sopečným vrcholem Pico del Teide, který je se svými 3718m nejvyšším vrcholem celého Španělska. Bohužel se zde pěší turista musí potýkat s ohromnou byrokracií, nutnými povoleními a spoustou zcela nesmyslných zákazů, ale i přes uzavřené stezky se nám podaří podívat se na úplný vrchol pod heslem "Když jsou uzavřené stezky, tak polezu mimo ně...". Krom sopečné měsíční krajiny ale Tenerife nabízí krásné divoké pobřeží i horské vesničky v oblasti Masca s hluboký mi kaňony a roklemi.

Přednáška "Nebe nad Zlínem 2 - listopad, prosinec"
pondělí 7.11.2016 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. arch. Ivan Havlíček vstupné: 50 Kč
Povídání o tom, jak vypadá obloha v našich zeměpisných šířkách začátkem zimy. Přehledový výklad podzimních souhvězdí doplněný snímky mlhovin a jiných vesmírných zajímavostí. Ryby, Andromeda, Trojúhelník, Kassiopeia, Skopec, Velryba, Řeka, Perseus a mnoho dalších mýtických hrdinů z oblohy vyskočí. Přednáška bude opět zaměřena na objekty a úkazy, které na obloze může najít a uvidět každý, pokud ví, kam pohlédnout. V případě příznivého počasí bude po skončení přednášky navazovat pozorování a praktický výklad na pozorovatelně.

Cestopisná přednáška "Tanzánie - safari, Zanzibar"
čtvrtek 10.11.2016 od 18.00 do 20.00
přednáší: MUDr. Markéta Mikulcová vstupné: 50 Kč
Tanzánie je jednou z nejnavštěvovanějších afrických zemí nejen pro možnost ideální kombinace safari a luxusní exotické dovolené na pláži s bílým pískem a šuměním palmových listů nad hlavou. V Tanzánii leží též Kilimanjaro - nejvyšší hora Afriky zdolávaná každoročně tisíci turistů ze všech koutů světa.
V této prezentaci se budeme věnovat prvním dvěma lákadlům - safari v národních parcích Serengeti, na jezeře Manyara a v Ngoro Ngoro kráteru, a následnému odpočinku na sněhobílých plážích Zanzibaru.

Cestopisná přednáška "Dolomity na kole"
čtvrtek 24.11.2016 od 18.00 do 20.00
přednáší: MUDr. Niko Burget vstupné: 50 Kč
v další cyklistické přednášce navštívíme jeden z cyklistických rájů. V centrální části Dolomit se nachází hned několik vysokých sedel na malé oblasti, takže je možno zde absolvovat náročné celodenní okruhy s přejezdem více sedel. Představíme si dlouhá stoupání na klasická a známá sedla jako Passo Pordoi, Passo Sella nebo Passo Gardena - všechny s úžasnými výhledy a bezpočtem serpentin. Vyjedeme ale i na poněkud vzdálenější a méně známá sedla s podstatně menším provozem, např. Passo Valles s možnostmi krásných pěších výletů ze sedla, Passo Erbe ležící spíše v zalesněné krajině s omezenými výhledy, Passo Pennes nad Vipitenem s možností dlouhého sjezdu až do Bolzana a nakonec i prakticky zapomenuté Passo Manghen s krásnou malou silničkou téměř bez provozu.

Cestopisná přednáška "Hory světa "
čtvrtek 8.12.2016 od 18.00 do 20.00
přednáší: MUDr. Niko Burget vstupné: 50 Kč
v této přehledové přednášce si porovnáme a charakterizujeme nejvýznamnější světová pohoří. Srovnáme různé klasické výhledy v Alpách, Himálajích nebo Andách, zmíníme se i o zdejší infrastruktuře, obyvatelích, možnostech ubytování nebo nutnosti zařizování různých povolení nutných k výpravám do hor. Zcela jinou krajinu zase nabízí např. Dračí hory v Jihoafrické republice, pohoří Atlas v Maroku nebo i nám bližší téměř arktická krajina severního Norska. Naopak hodně podobností nalezneme na prakticky opačných stranách Zeměkoule v novozélandských Alpách a kanadských Rocky Mountains.

Přednáška "Historie budoucnosti dobývání kosmického prostoru"
pondělí 12.12.2016 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. arch. Ivan Havlíček vstupné: 50 Kč
V počátcích kosmického věku byly sny konstruktérů smělejší a budoucnost lidí ve vesmíru mnohem nadějnější než se tomu zdá býti dnes. Snílci vymýšleli obří kosmické koráby, které by se mohly stát samostatnými světy plujícími mezi hvězdami. V porovnání s nimi jsou dnes vyhlašované programy k „ovládnutí“ či „dobytí“ Marsu a světů blízkých nám ve Sluneční soustavě jen dětskými krůčky. Jak se od poloviny minulého století změnilo naše nahlížení na pobyt člověka ve vesmíru? Tak rozsáhlé a komplikované projekty se však jistě nepodaří realizovat jen prostřednictvím technických dovedností. Velkou roli bude hrát schopnost lidstva uvědomit si své místo ve vesmíru, respektovat jeho zákonitosti a zejména schopnost lidí porozumět sobě samým.

Plakát.

Cestopisná přednáška "Singapur a Kuala Lumpur"
čtvrtek 5.1.2017 od 18.00 do 20.00
přednáší: Mgr. Jan Hanus vstupné: 50 Kč
Během promítání fotografií se přeneseme do jihovýchodní Asie k rovníku, kde léto trvá celý rok. Singapur i Kuala Lumpur ozdobené bujnou tropickou vegetací vynikají rychle rostoucí životní úrovní a lákají stále víc turistů. Singapur najdeme v popředí tabulek „nejlepší místo pro život“, patří mezi nejbezpečnější města na světě, je zde čisto, uklizeno a lidé se na sebe usmívají. Prostředí vychovává, proto nikdo neodhodí na zem papír a nevyplivne žvýkačku. Je až neuvěřitelné, co vše se tady vybudovalo, například 150 metrový bazén posazený na střechu tří hotelů ve výšce 280 metrů nebo velkolepá botanická zahrada s umělými stromy a nebeským chodníkem.

Cestopisná přednáška "Albánie a Kosovo"
čtvrtek 16.2.2017 od 18.00 do 20.00
přednáší: ing. Robert Bazika vstupné: 50 Kč

Cestopisná přednáška "Alicante, provincie Valencie a život ve Španělsku"
čtvrtek 2.3.2017 od 18.00 do 20.00
přednáší: Eva Vyoralová vstupné: 50 Kč

Novinky, zprávy (archiv)


Služba pro Vás: pravidelné zasílání akcí na Váš e-mail

Na e-mail:      dny před akcí.         

Antispam / captcha: Ve kterém měsíci jsou Vánoce?  
 
Dnes je čtvrtek 1.9.2016, 05.51 (245. den v roce) kontakt: zas@zas.cz, webmaster