Nová hvězdárna z jihovýchodu
Program, archiv
Kontakt, dotazy
Galerie
Plakáty
Zlínská hvězdárna
prohlídka (nové okno)
kde nás najdete
vybavení
historie
Stará hvězdárna
prohlídka
historie
kronika
Pro veřejnost
pozorování
přednášky
kroužky
astrotábor
Messierův maraton
další akce, OSUD
Pro školy, skupiny
objednání pořadu
nabídka využití sálu
Společnost ZAS
odborná činnost
CCD pozorování
ZAS v číslech
pro členy ZAS
Ke stažení
Odkazy

Činnost ZAS podporuje Petr Stuchlík.

Vesmírná odyssea 2003

Chata v Malenovicích

Třetí ročník Vesmírné odyssey jsme naplánovali na dobu podzimních prázdnin a tak se akce prodloužila na 5 dnů. Po vzoru astronomického tábora jsme zavedli i dopolední přednášky o astronomii a i cesta na chatu byla pěší. Naším útočištěm se pro tentokrát stala velká chata v zahrádkářské kolonii v Malenovicích. Chata byla pro naše účely ideální a oplocený areál kolem ní byl kouzelný. Zúčastnilo se celkem asi 25 lidí, ne všichni ale po celou dobu.

Všechno začalo na parkovišti pod Sportovní halou, kde se některé děti rozloučily se svými rodiči a s částí vedoucích se vydaly vstříc novým dobrodružstvím. To pro ně začalo hned na začátku lesa v jednom krytu. Zde se od svého kapitána dozvěděly, že jejich loď havarovala na neznámou planetu a posádka se těsně předtím transportovala na povrch do jedné malebné jeskyně. Bohužel však bude chvíli trvat, než začnou opět vidět. Celá posádka tak byla nucena jít kus cesty poslepu a najít havarovanou loď – chatu v Malenovicích.
Po příchodu na chatu byla posádka přivítána holografickým servisním týmem a byla seznámena s rozsahem škod na lodi. Když si prý dobře máknou, můžou za 99 hodin opět odletět domů.
Následovaly krátké hry na rozehřátí a na padnutí bariér mezi dětmi. Po večeři následovalo pozorování oblohy dalekohledy – Monary. Další noci už nám počasí z astronomického hlediska nepřálo. Pozorováním a teplým čajem u krbu skončil první den této výpravy.

Chůze poslepu Poslepu přes most nad propastí Útulné posezení v chatě

Druhý den oprav vesmírné lodi zahájil příjemný hudební budíček a po lahodné snídani také přednáška na téma Žeň objevů, kterou přednesl Jirka Trnka.
Odpoledne jsme se pak všichni zúčastnili Severských her. Celou slavnost zahájili dva mistři světa v lyžování svými srdcervoucími proslovy. Poté byly Severské hry považovány za zahájené. Čtyři lyžařské týmy (každý z nich měl svůj název a pokřik) mezi sebou soutěžily. Pak se několik kol tvrdě lyžovalo, zdolávaly se různé překážky, sázelo se, křičelo, povzbuzovalo, komentovalo a celý plácek lesa se na toto odpoledne k nepoznání proměnil.
Po tak tvrdém boji jsme pak zbytek dne strávili v chatě. Následovala hra Procesor (procesor, který měl za úkol vytvořit přesně zadaný výrobek, řídil své výrobní jednotky jen pomocí různých korálku) a po druhé večeři ještě přeci jen venkovní hra Svíčkový fotbal. U tepla krbu jsme si vyslechli několik večerníčků a poté zalehli do spacáků.

Uvádění Severských her Severské hry v plném proudu

V noci na přelomu druhého a třetího dne se měnil čas. Měli jsme tedy hodinu navíc a tu jsme věnovali malé noční hře u krbu. Ranní hudbou jsme všechny probudili a od 3 hod. ráno do 3 hod. ráno hráli různé prapodivné hry u krbu. Většina účastníků a vedoucích na tuto noc jen tak nezapomene :-)

Kdo ještě nikdy nestavěl papírového draka, měl k tomu velmi dobrou příležitost po obědě třetího dne. Vyslechli jsme si i malou přednášku o tom, jaké druhy draků lze postavit a základy jejich letu. Pak už jen cvakaly nůžky, vzduchem létaly smrkové lišty a lepidlo se nanášelo nejen na papír :-) Výtvory jednotlivých skupinek byly opravdu kouzelné. Zbývala jen otázka, které modely se podaří dostat do vzduchu. Přírodu tato otázka zajímala méně než nás, její plány byly jiné: všechno venku pořádně opláchnout. A tak jsme kvůli dešti pouštění draků o den odložili.
Po výplňové hře Slovní hrátky se schylovalo k velké hře, Pevnosti Boyard. Celá chata se proměnila v pevnost, v každé místnosti na soutěžící čekaly jiné úkoly, zvláštní průvodci a hlavně tajemná atmosféra. A aby to nebylo tak jednoduché, čekala bojovníky pevnosti i závěrečná šifra.

Vyprávěním o Egyptě začal čtvrtý, předposlední den akce. Dozvěděli jsme se více o místech, kam se většina z nás ještě neměla možnost podívat.
Po obědě se už konečně všichni dočkali: šli jsme pouštět naše výtvory na velkou louku. Nesměl chybět ani servisní košíček s nářadím, kdyby náhodou něco sem tam odpadlo nebo se utrhlo. A opravu bylo co spravovat. Nakonec se podařilo do vzduchu dostat téměř všechny draky (kromě jednoho moc hezkého :-). Byla to krásná podívaná, kde všichni řádně poblbli a i promrzli studeným větrem.
Odpoledne nás čekal ještě Obchodní dům, kde každý prodavač byl něčím "divný". Jeden uměl jen pozpátku, jiný zase jen verše, další nemluvil vůbec, a ještě jeden pomatený, no prostě nic jednoduchého.
Po večeři ještě šup ven a hledat po lesích zvířátka, tedy jen kartičky s jejich prapodivnými názvy. Tyto názvy si zapamatovat a rychle se svíčkou běžet k tužce, než se krkolomný název vykouří z hlavy.

A čím akce končila? Nejen úklidem, který je vždy na konci akce nutností, ale dopoledne i přednáškou o GAI – Planetě Zemi od Davida.
Po úklidu celé chaty a balení svých věcí následovala polštářová bitva a posezení u krbu. Při ní byly slavnostně ukončeny opravy vesmírné lodi a tak jsme se všichni mohli vrátit zpět domů do "reálného" života. Na tento přechod měly děti ještě jeden volný den prázdnin.

Miroslav Pavel

Fotografoval: Jiří Trnka

Vesmírná odyssea 2002

Podobně jako minulý rok se i letos konala víkendová akce pro členy astronomických kroužků a pro členy ZAS. Tentokrát se však konala v centru města Holešova, daleko od lesů a nedotčené přírody.

Uskutečnila se 15.11.–17.11.2002 v Mateřském centru v Holešově; zúčastnilo se jí celkem 19 lidí.

A jak to dopadlo? Počasí opět ukázalo, co umí. Od příjezdu v pátek večer do nedělního rána teplota neklesla pod 16 oC, jak je možno vidět na tomto grafu (graf začíná pro srovnání již čtvrtkem, kdy bylo v noci o 10 oC méně než v noci z pátku na sobotu). V noci se však stále honily mraky, takže dalekohledem pozorovali jen někteří účastníci v sobotu večer.

Hrála se také spousta her v místnosti i venku; po jedné noční hře se už téměř každý dobře orientoval v malém Holešově. K dispozici jsme měli i tělocvičnu, takže došlo i na fotbal a jiné sportovní aktivity. Po slunném nedělním poledni a velké bitvě s papírovými koulemi na gumičce jsme se pak všichni vrátili ke každodenním povinnostem.

Miroslav Pavel

Fotomontáž z víkendové akce Vesmírná odyssea 2002

Fotografoval: Jiří Trnka

Vesmírná odyssea 2001

... aneb víkend plný dobrodružství, zábavy a astronomie spojený s pozorováním meteorického roje Leonidy.

Konal se 16.–18.11.2001 na chatě u Želechovic.

Legenda: Na samém prahu jedenadvacátého století odlétá ze Země raketa a vydává se s velkolepým posláním na dalekou pouť k Saturnu. Nikdo z posádky však o pravém cíli cesty neví. To převratné tajemství střeží vědci uspaní v hybernickém spánku a svým způsobem nejzodpovědnější člen expedice HAL 9000 – nejdokonalejší počítač třetí generace. Cesta čarokrásným vesmírem se ale náhle mění v drama ...

A jak to dopadlo? Počasí vyšlo suprově, viděli jsme spoustu krásných meteorů, získali jsme hodně krásných zážitků, pohybu v přírodě, jídla, pohody a někteří z nás se i koupali v močůvce (a dokonce i s pneumatikou :-)

Miroslav Pavel

Fotomontáž z víkendové akce Vesmírná odyssea 2001

Fotografoval: Miroslav Pavel

 
Dnes je sobota 13.7.2024, 03.02 (195. den v roce) kontakt: zas@zas.cz, webmaster