Nová hvězdárna ze severu
Program, archiv
Kontakt, dotazy
Galerie
Plakáty
Zlínská hvězdárna
prohlídka (nové okno)
kde nás najdete
vybavení
historie
Stará hvězdárna
prohlídka
historie
kronika
Pro veřejnost
pozorování
přednášky
kroužky
astrotábor
Messierův maraton
další akce, OSUD
Pro školy, skupiny
objednání pořadu
nabídka využití sálu
Společnost ZAS
odborná činnost
CCD pozorování
ZAS v číslech
pro členy ZAS
Ke stažení
Odkazy

NAVRCHOLU.cz

Činnost ZAS podporuje Petr Stuchlík.

Hvězdárna Zlín

logo města Zlína

Pořádané akce a práce
s mládeží jsou podporovány
Statutárním městem Zlín.

Novou Hvězdárnu Zlín provozuje od 9. ledna 2004 ZAS (Zlínská astronomická společnost).
Kontakt: e-mail: zas@zas.cz, mapa s trasou, telefon do budovy: 736 734 511
Dovoláte se jen v otevírací době hvězdárny, jindy použijte telefonní číslo uvedené níže.
telefon pro podávání informací a k objednávání akcí: 732 804 937

Nový modernizovaný dalekohled hvězdárny    

Pozorování oblohy dalekohledy – vždy v PO , ST a od 21 hodin (duben).
Pozvánka pod jarní oblohu (aneb co uvidíte v dubnu).


 
  Sál Hvězdárny Zlín
 
 

Přednášky pro veřejnost, pořady pro školy a další akce. Sledujte aktuální program.


V sále je výstava Petra Horáka "NĚKTERÉ BARVY SE OPAKUJÍ". Mnoho věcí ještě slouží, ale už mají namále, jsou ještě na světě, ještě drží plus minus svůj původní tvar, ale vlastně už nemají šanci k dalšímu životu, už postrádají naději v čas budoucí. Nachýlená perspektiva kostelní věže, slepé oči včelínu, ztracená vartovna v pohádkovém valašském místopisu, zborcený stan po přešlé vichřici, rozlámaný rodinný deštník na parkovišti, polámaná lavečka v Kamenné ulici, atd. Smutné chvíle na obrazech s krásnými barvami, některé barvy se mohou opakovat, stejně tak jako naše vlastní povaha se nedá změnit.

Výstava potrvá do 17. dubna.

 

Aktuální program v PDF, archiv

Přednáška "Hvězdné porodnice" - ZRUŠENO/PŘELOŽENO NA JINÝ TERMÍN
pondělí 6.4.2020 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. arch. Ivan Havlíček vstupné: 50 Kč
Akce je - ZRUŠENA/PŘELOŽENA NA JINÝ TERMÍN (opatření v souvislosti s nouzovým stavem při světové pandemii COVID-19). Děkujeme za pochopení.

Otevřené hvězdokupy jsou soustavami nejmladších hvězd, které lze pozorovat nejčastěji poblíž Mléčné dráhy. Jsou nápadné už i pro malé dalekohledy a bývají proto vděčnými objekty nejen amatérských hvězdářů. Jak ale takové soustavy vznikají a jak je tomu v jiných galaxiích? Co bývá příčinou vzniku nových hvězd a jaké vlastnosti musí mít mezihvězdná látka, aby z ní mohly začít vznikat nové hvězdy?

Plakát z porodnice

Přednáška "Sci-Fi coby inspirace vědců a techniků, aneb jak správně namíchat obě složky" ZRUŠENO/PŘELOŽENO NA JINÝ TERMÍN
pondělí 20.4.2020 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. Milan Kadlec vstupné: 50 Kč
Posvítíme si na žánr Sci-Fi jako celek. Položíme si otázku, kde se vzal a proč. Proběhneme stručně jeho historii v kontextu s vědou a technikou té které doby. Zamyslíme se nad jeho hlavním posláním: být účinným zdrojem inspirace pro vizionáře, osvětlovat cesty naší budoucí evoluce, které zatím ještě tonou ve stínu či temnotě. Podrobně si rozebereme nejznámější technologie, se kterými Sci-Fi pracuje, a posoudíme jejich reálnost z pohledu nejnovějších poznatků vědy a také uskutečnitelnost z pohledu současného překotného vývoje techniky.

Přednáška "Jak chytáme částice ve vesmíru i v laboratoři a co nám to řekne o vesmíru?" ZRUŠENO/PŘELOŽENO NA JINÝ TERMÍN
pátek 24.4.2020 od 19.00 do 21.00
přednáší: RNDr. Vladimír Wagner, CSc. vstupné: 50 Kč
Ve vesmíru probíhají procesy, při kterých vznikají částice i s velmi vysokými energiemi. Abychom se dozvěděli něco o procesech, při kterých v supernovách, při splynutí neutronových hvězd a při dopadu na černou díru hvězdnou či galaktickou vznikají, musíme je ulovit a proměřit. Zároveň se snažíme studovat tyto procesy i v laboratořích pomocí těch největších urychlovačů. I když i v tomto případě jsme zatím přírodu nedokázali překonat. V přednášce si povíme o tom, jaké technologie a jak pro detekci těchto částic využíváme. Popíšeme si také, co nám zatím částice řekly o našem Vesmíru. To vše se dozvíme na přednášce Vladimíra Wagnera z Ústavu jaderné fyziky AV ČR a FJFI ČVUT.

Plakát

Vernisáž výstavy Timo ZRUŠENO/PŘELOŽENO NA JINÝ TERMÍN
sobota 25.4.2020 od 17.00 do 19.00
pořádá: Vavřinec Havlíček vstupné: zdarma
Rozkročen mezi exhibicionistickým plenérem street artu a ateliérovou introspektivní samomluvou. Tentokrát na návštěvě ve Zlíně.

Timo je pseudonym brněnského street-artisty, sprejera a writera. Graffiti tvoří přibližně od roku 1997, kdy studoval na střední škole, později vystudoval Fakultu výtvarných umění VUT v Brně. Na veřejná místa píše krátké básničky či slogany nebo zpracovává ucelené rozměrné plochy. Ve svých dílech někdy upravuje loga firem, např. logo obchodního řetězce Albert pozměnil na ukazatel na vídeňskou galerii Albertina, logo Home Creditu namaloval v brněnském podchodu s pozměněným sloganem „Home Less, s námi na to máte“, logo televize Nova na Hovna, logo Policie na Poezie. Díla na legálních plochách odkazující na Albert a Home Credit musela být na přání dotyčných firem zamalována. Před volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2013 vytvořil koláž z loga Komunistické strany Čech a Moravy, jejího volebního hesla „S lidmi pro lidi“ a portrétu umučeného faráře Josefa Toufara. Díla realizuje na legálních i ilegálních plochách. Od ledna do února 2014 se v brněnské galerii OFF Format konala Timova výstava nazvaná Indoor adventure. Na podzim 2017 měl výstavu surrealistických snových děl v pražské galerii Pro arte nazvanou Napiš, vystavoval také v jihlavské Oblastní galerii. Na přelomu let 2017 a 2018 vyřezal sedm reliéfů sov na stromech v židenickém Parku Bohumila Hrabala, jednalo se o zakázku městské části. V roce 2018 namaloval sadu brněnských vánočních hrnků. V brněnských ulicích už Timo realizoval přes 500 děl.

Přednáška "Středověká astronomie" ZRUŠENO/PŘELOŽENO NA JINÝ TERMÍN
pondělí 27.4.2020 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. Vratislav Zíka vstupné: 50 Kč
Antická astronomie končí zánikem alexandrijského Museionu. Evropská vzdělanost je řízena křesťanským náboženstvím. Astronomie stagnuje, i když je stále jednou ze součástí vyššího vzdělání. Arabové se stávají dědici a tvůrčími pokračovateli antické astronomie. Jejich zásluhou se na počátku novověku znovu oživí zájem o rozvoj astronomie, matematiky, fyziky i lékařství.

Přednáška "Nebe nad Zlínem 5 - květen, červen"
pondělí 4.5.2020 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. arch. Ivan Havlíček vstupné: 50 Kč
Povídání o tom, jak vypadá obloha v našich zeměpisných šířkách nastupujícího léta. Přehledový výklad souhvězdí doplněný snímky mlhovin a jiných vesmírných zajímavostí. Tentokrát budou prohlédnuta souhvězdí Malý medvěd, Hydra, Havran, Panna, Honící psi, Kštice Bereničina, Pastýř, Severní koruna a Váhy. Přednáška bude opět zaměřena na objekty a úkazy, které na obloze může najít a uvidět každý, pokud ví, kam pohlédnout. V případě příznivého počasí bude po skončení přednášky navazovat pozorování a praktický výklad na pozorovatelně.

Přednáška "Evropská astronomie před Koperníkem"
pondělí 18.5.2020 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. Vratislav Zíka vstupné: 50 Kč
Středověké překlady arabských vědeckých děl do latiny přinesly Evropě opravdovou revoluci v myšlení a ovlivnily filosofii, lékařství, matematiku i astronomii. Přinesly také praktické zeměměřičské, navigační a časoměrné poznatky.

Přednáška "Jak se fotografuje černá díra?"
pátek 29.5.2020 od 19.00 do 21.00
přednáší: Prof. Petr Kulhánek vstupné: 50 Kč
Když se celá Země stane jedním velkým radioteleskopem, je možné pořídit nevídané snímky. Na jednom z nich se podařilo zobrazit obří černou díru v centru galaxie M 87 s neuvěřitelným rozlišením 40 miliontin obloukové vteřiny. Takový snímek umožnil spatřit vnitřní část akrečního disku a stín vrhaný černou dírou. Opět jsme se přesvědčili, že hranice technologických možností lidstva se neustále posouvá.

Plakát

Přednáška "Nebe nad Zlínem 6 - červenec, srpenec"
pondělí 1.6.2020 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. arch. Ivan Havlíček vstupné: 50 Kč
Povídání o tom, jak vypadá obloha v našich zeměpisných šířkách v létě. Přehledový výklad souhvězdí doplněný snímky mlhovin a jiných vesmírných zajímavostí. Tentokrát budou prohlédnuta souhvězdí Štír, Vlk, Hadonoš, Had, Herkules, Drak, Střelec, Štít, Orel a Lyra. Přednáška bude opět zaměřena na objekty a úkazy, které na obloze může najít a uvidět každý, pokud ví, kam pohlédnout. V případě příznivého počasí bude po skončení přednášky navazovat pozorování a praktický výklad na pozorovatelně.

Přednáška "Mikuláš Koperník –Zastavil Slunce a pohnul Zemí"
pondělí 15.6.2020 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. Vratislav Zíka vstupné: 50 Kč
Přednáška bude pojednávat o životě a především díle jednoho z největších géniů lidstva; polském astronomovi, lékaři i stratégovi Mikuláši Koperníkovi. Člověku, který "dokázal zastavit Slunce a pohnout Zemí".

Cestopisná přednáška CK Periscope Skandinávie: "Skotsko"
pátek 12.2.2021 od 18.00 do 20.00
přednáší: Mgr. Patrik Dekan vstupné: 50 Kč
předběžný termín

Novinky, zprávy (archiv)

Země není planeta
vloženo: 1.4.2020
Milí čtenářové, právě vychází zcela mimořádný ALDEBARAN BULLETIN, jehož vydání nesneslo odkladu, proto Vám ho předkládáme už o tři dni dříve: Rudolf Mentzl: Země není planeta.
Hezké dny a ať se vám koronavirus vyhýbá jako Benda opravdové práci, Petr Kulhánek.

Vývoj štěpných a fúzních reaktorů v Centru výzkumu Řež
vloženo: 26.3.2020
Milí čtenářové, právě vyšel čerstvý ALDEBARAN BULLETIN s článkem: David Zoul: Vývoj štěpných a fúzních reaktorů v Centru výzkumu Řež.
Příjemné počtení.

Koronaviry a modelování epidemií
vloženo: 19.3.2020
Milí čtenářové, dnes přinášíme mimořádně aktuální ALDEBARAN BULLETIN s článkem: Vladimír Scholtz, Jaroslav Julák: Koronaviry a modelování epidemií.
Příjemné počtení a klidný víkend bez nemocí a bez emocí, Petr Kulhánek.

Pořady na hvězdárně v době epidemie COVID-19 - AKTUALIZACE ze dne 14.3.2020
vloženo: 11.3.2020
Informace pro návštěvníky hvězdárny:
V souvislosti s vyhlášením nouzového stavu na území ČR jsme se rozhodli veškeré akce pro veřejnost ZRUŠIT resp. odložit na pozdější termín.
Toto opatření má za cíl minimalizovat počet osob ve společném prostoru a snížit tak riziko šíření nákazy mezi návštěvníky.
Podrobnější analýzu naleznete v článku Tomase Pueyo.
Děkujeme za pochopení.
MUDr. Zdeněk Coufal, předseda ZAS
 
Dnes je pátek 3.4.2020, 12.19 (94. den v roce) kontakt: zas@zas.cz, webmaster