Nová hvězdárna ze severu
Program, archiv
Kontakt, dotazy
Galerie
Plakáty
Zlínská hvězdárna
prohlídka (nové okno)
kde nás najdete
vybavení
historie
Stará hvězdárna
prohlídka
historie
kronika
Pro veřejnost
pozorování
přednášky
kroužky
astrotábor
Messierův maraton
další akce, OSUD
Pro školy, skupiny
objednání pořadu
nabídka využití sálu
Společnost ZAS
odborná činnost
CCD pozorování
ZAS v číslech
pro členy ZAS
Ke stažení
Odkazy

Činnost ZAS podporuje Petr Stuchlík.

Hvězdárna Zlín

logo města Zlína

Pořádané akce a práce
s mládeží jsou podporovány
Statutárním městem Zlín.

Novou Hvězdárnu Zlín provozuje od 9. ledna 2004 ZAS (Zlínská astronomická společnost).
Kontakt: e-mail: zas@zas.cz, mapa s trasou, telefon do budovy: 736 734 511
Dovoláte se jen v otevírací době hvězdárny, jindy použijte telefonní číslo uvedené níže.
telefon pro podávání informací a k objednávání akcí: 732 804 937

Nový modernizovaný dalekohled hvězdárny    

Pozorování oblohy dalekohledy – vždy v PO , ST a od 19 hodin (únor).


 
  Sál Hvězdárny Zlín
 
 

Přednášky pro veřejnost, pořady pro školy a další akce. Sledujte aktuální program.


V sále hvězdárny je ke shlédnutí výstava obrazů Alice Máselníkové Florarium.
Výstava “Florárium” prezentuje mikrosvět ve kterém se neoddělitelně proplétají rostlinné, zvířecí a lidské motivy zachycující prchavé okamžiky našeho bytí. Máselníková se ve své tvorbě inspiruje mytologií, poezií a klasickou renesanční a surrealistickou malbou. Její olejomalby pracují s průhlednými lazurami a ve své lehkosti tvoří jednotný celek s jemnými akvarely a nostalgickými kresbami. Ve výstavě najdeme výběr maleb a kreseb z letošního a minulého roku, včetně prací vytvořených specificky pro Hvězdárnu Zlín.
Výstava je ke shlédnutí v otevírací době hvězdárny do konce prosince 2023.

 

Aktuální program v PDF, archiv

Vernisáž výstavy Zuzany Pernicové: VRSTVY
sobota 2.3.2024 od 17.00 do 19.00
pořádá: Ing. arch. Ivan Havlíček vstupné: zdarma
Zuzana Pernicová (Brno 1987) absolvuje Fakultu výtvarných umění v Brně, kde navštěvuje ateliéry Papír a Knihu u Jiřího Hynka Kocmana a ateliér malby u Martina Mainera a Luďka Rathouského. Roku 2013 pobývá na stáži na Accademia di Brera v Miláně v ateliéru malby u Italo Bressan a ateliéru grafiky u Gaetana Bacco. Od roku 2015 - 2020 žije a tvoří v Miláně, kde se roku 2015 stává finalistou Ocenění Carlo Bonatto Minella (Art Prize CBM, 3 edice 2015 - 2016) a roku 2021 získává společně s Maurizio Pometti Ocenění - Premio Morlotti (17 edice).

Plakát

Přednáška "Úvod do kvantové mechaniky"
pondělí 4.3.2024 od 19.00 do 21.00
přednáší: Lukáš Hrdý vstupné: 100 Kč
Kvantová mechanika je odvětví fyziky, ze kterého vzešlo snad nejvíce Nobelových cen. Co se skrývá pod pojmem Schrödingerova kočka? Jak můžeme měřením ovlivnit chování částic? Je možná teleportace? Na to vše nám může dnešní kvantová teorie odpovědět.

Cestopisná přednáška "Za ledními medvědy a polární září do Kanady"
čtvrtek 7.3.2024 od 18.00 do 20.00
přednáší: Ing. Tomáš Červinka vstupné: 150 Kč
Kanadské městečko Churchill je nazýváno jako hlavní město ledních medvědů. Každý rok před zamrznutím Hudsonova zálivu se z pevniny k pobřeží stahují tyto největší šelmy a na několik týdnů umožňují nahlédnout do jindy nevídaného soukromí. Do kanadské tundry se vydáme jediným pozemním dopravním prostředkem, který sem jezdí: vlakem. Po cestě poznáme rozlehlou kanadskou divočinu včetně jezer a vodopádů. Překonáme stovky kilometrů pustými dálnicemi z Winnipegu do Thompsonu. Zažijeme cestu nočním polárním expresem s tančící polární září nad hlavami unavených poutníků. Setkáme se s polárními liškami, které tady dávají opravdu dobrou noc. Ocitneme se doslova na dosah ledních medvědů. Dozvíme se, jak místní dbají na bezpečí své i na bezpečí zvířat od velryb po lední medvědy. Pokusíme se odhadnout, jaká je budoucnost této severské exotiky.

Plakát s polárními medvědy

Přednáška "Nebe nad Zlínem 4 - březen, duben"
pondělí 11.3.2024 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. arch. Ivan Havlíček vstupné: 100 Kč
Povídání o tom, jak vypadá obloha v našich zeměpisných šířkách na jaře. Přehledový výklad souhvězdí doplněný snímky mlhovin a jiných vesmírných zajímavostí. Tentokrát budou prohlédnuta souhvězdí Rak, Malý pes, Jednorožec, Rys, Lev, Malý Lev, Pohár a Velká Medvědice. Přednáška bude opět zaměřena na objekty a úkazy, které na obloze může najít a uvidět každý, pokud ví, kam pohlédnout. V případě příznivého počasí bude po skončení přednášky navazovat pozorování a praktický výklad na pozorovatelně.

Jarní večírek s Janem Burianem
pátek 15.3.2024 od 19.00 do 21.00
přednáší: Jan Burian vstupné: 150 Kč
Opět, jako ostatně každý rok na jaře, přijede Jan Burian. Jarní večírek bude tentokrát o erotice a jiných výstřednostech tohoto typu. Povídání bude doprovázeno odpovídáním na dotazy včetně živelného kontaktu s publikem.

Plakát s Janem jarně erotickým

Přednáška "Transneptunická tělesa"
pondělí 18.3.2024 od 19.00 do 21.00
přednáší: MUDr. Zdeněk Coufal vstupné: 100 Kč
Kolik planet má Sluneční soustava? 8 nebo 9? nebo více. Proč Pluto byla ale už není planeta? A kolik známe těles za Neptunem? Odpovědi i na další otázky získáte na přednášce.

Přednáška "Evropská organizace pro jaderný výzkum - CERN"
pondělí 8.4.2024 od 19.00 do 21.00
přednáší: Lukáš Hrdý vstupné: 100 Kč
Co vše se dá zkoumat na poli kvantové mechaniky? Jak přesně můžeme provádět naše měření? Pro spousty z nás může CERN symbolizovat nedosažitelnou a někdy i nadpozemskou vědu, kterou běžný smrtelník nemůže pochopit. Zkusíme tuto bariéru prolomit a ukázat si, že jejich objevy se projevují i v našem každodenním životě.

Přednáška "Nebe nad Zlínem 5 - květen, červen"
pondělí 15.4.2024 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. arch. Ivan Havlíček vstupné: 100 Kč
Povídání o tom, jak vypadá obloha v našich zeměpisných šířkách nastupujícího léta. Přehledový výklad souhvězdí doplněný snímky mlhovin a jiných vesmírných zajímavostí. Tentokrát budou prohlédnuta souhvězdí Malý medvěd, Hydra, Havran, Panna, Honící psi, Kštice Bereničina, Pastýř, Severní koruna a Váhy. Přednáška bude opět zaměřena na objekty a úkazy, které na obloze může najít a uvidět každý, pokud ví, kam pohlédnout. V případě příznivého počasí bude po skončení přednášky navazovat pozorování a praktický výklad na pozorovatelně.

Přednáška "Zhotovte si sluneční hodiny"
pondělí 22.4.2024 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. Vratislav Zíka vstupné: 100 Kč
Měření času slunečními hodinami se v době vyspělé mechaniky a elektroniky může zdát anachronismem. Sluneční hodiny, nejsou však ani jednoduchým ani nepřesným "přístrojem" na měření času. Pochopení jejich principům nás může velmi obohatit. Předpokládá hluboké porozumění astronomii i chodu slunce po obloze jak během dne, tak i během roku. Ve starověku a středověku byly při konstukci slunečních hodin používány metody deskriptývní geometrie a byly odhaleny nejrůznější zajímavé metody projekce koule do roviny, které byly použity jak při tvorbě map zemského povrchu, tak i hvězdných map a měřících přístrojů - např. astrolábů. V současné době můžeme navrhovat sluneční hodiny pomocí speciálních programů. K úspěšnému použití těchto programů je však také důležité rozumět mnoha astronomickým pojmům jako např. ekliptika, nebeský rovník a pól, deklinace, azimut, pravý a střední sluneční čas, atd.

Přednáška "Klasická kosmologie"
pondělí 6.5.2024 od 19.00 do 21.00
přednáší: Lukáš Hrdý vstupné: 100 Kč
Od antiky až po 20. století. Kosmologie se formovala a formuje neustále. V této přednášce si představíme počáteční teorie vesmíru a jeho vzniku. Také se částečně podíváme do moderních časů vědy, do kterého však pronikneme více v další přednášce o moderní kosmologii.

Přednáška "Nebe nad Zlínem 6 - červenec, srpenec"
pondělí 27.5.2024 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. arch. Ivan Havlíček vstupné: 100 Kč
Povídání o tom, jak vypadá obloha v našich zeměpisných šířkách v létě. Přehledový výklad souhvězdí doplněný snímky mlhovin a jiných vesmírných zajímavostí. Tentokrát budou prohlédnuta souhvězdí Štír, Vlk, Hadonoš, Had, Herkules, Drak, Střelec, Štít, Orel a Lyra. Přednáška bude opět zaměřena na objekty a úkazy, které na obloze může najít a uvidět každý, pokud ví, kam pohlédnout. V případě příznivého počasí bude po skončení přednášky navazovat pozorování a praktický výklad na pozorovatelně.

Přednáška "Moderní kosmologie"
pondělí 3.6.2024 od 19.00 do 21.00
přednáší: Lukáš Hrdý vstupné: 100 Kč
Hawkingova bezhraniční teorie nebo Multiversum Andreje Lindeho? Teorie, které se formovaly jako reakce na nedostatky standardního kosmologického modelu. Stále si nejsme jisti, jak přesně vesmír vypadá, ale ve 21. století se náš obraz vesmíru výrazně proměnil a jeho vývoj je velmi napínavé sledovat.

Novinky, zprávy (archiv)

 
Dnes je neděle 25.2.2024, 16.43 (56. den v roce) kontakt: zas@zas.cz, webmaster