Nová hvězdárna ze severu
Program, archiv
Kontakt, dotazy
Galerie
Plakáty
Zlínská hvězdárna
prohlídka (nové okno)
kde nás najdete
vybavení
historie
Stará hvězdárna
prohlídka
historie
kronika
Pro veřejnost
pozorování
přednášky
kroužky
astrotábor
Messierův maraton
další akce, OSUD
Pro školy, skupiny
objednání pořadu
nabídka využití sálu
Společnost ZAS
odborná činnost
CCD pozorování
ZAS v číslech
pro členy ZAS
Ke stažení
Odkazy

Činnost ZAS podporuje Petr Stuchlík.

Hvězdárna Zlín

logo města Zlína

Pořádané akce a práce
s mládeží jsou podporovány
Statutárním městem Zlín.

Novou Hvězdárnu Zlín provozuje od 9. ledna 2004 ZAS (Zlínská astronomická společnost).
Kontakt: e-mail: zas@zas.cz, mapa s trasou, telefon do budovy: 736 734 511
Dovoláte se jen v otevírací době hvězdárny, jindy použijte telefonní číslo uvedené níže.
telefon pro podávání informací a k objednávání akcí: 732 804 937

Nový modernizovaný dalekohled hvězdárny    

Pozorování oblohy dalekohledy – vždy v PO , ST a od 20 hodin (září).


 
  Sál Hvězdárny Zlín
 
 

Přednášky pro veřejnost, pořady pro školy a další akce. Sledujte aktuální program.


V sále hvězdárny je fotografická výstava Zuzany Karlíkové "Včely a člověk".
Výstava bude přístupná do konce září.

 

Aktuální program v PDF, archiv

Přednáška "Nebe nad Zlínem I - září, říjen" - dnes ZRUŠENO/PŘELOŽENO NA JINÝ TERMÍN
pondělí 25.9.2023 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. arch. Ivan Havlíček vstupné: 70 Kč
Akce je - ZRUŠENA/PŘELOŽENA NA JINÝ TERMÍN z důvodu nemoci přednášejícího. Děkujeme za pochopení.

Povídání o tom, jak vypadá na podzim obloha v našich zeměpisných šířkách. Přehledový výklad podzimních souhvězdí doplněný snímky mlhovin a jiných vesmírných zajímavostí. Přednáška bude zaměřena na objekty a úkazy, které na obloze může najít a uvidět každý, pokud ví, kam pohlédnout. Představena budou souhvězdí Kozoroh, Delfín, Liška s Husou, Šíp, Labuť, Kefeus, Pegas, Vodnář a Jižní ryba. V případě příznivého počasí bude po skončení přednášky navazovat pozorování a praktický výklad na pozorovatelně.

Noc vědců 2023
pátek 6.10.2023 od 19.00 do 23.00
pořádá: Členové ZAS vstupné: zdrarma
Tajemná, nedostižná a komplikovaná. I tak na vás může věda působit, ale ne, když je Noc vědců.

Vernisáž výstavy Alice Máselníkové: Florárium
sobota 7.10.2023 od 17.00 do 19.00
pořádá: Ing. arch. Ivan Havlíček vstupné: zdarma
Alice Máselníková je česká malířka a kurátorka působící ve Stockholmu. Je jednou ze tří ředitelů uměleckého veletrhu Supermarket – Stockholm Independent Art Fair, zakladatelkou nezávislé galerie Flat Octopus a vedoucí evropského projektu Artist-Run Network Europe. Máselníková absolvovala bakalářské studium v oboru výtvarné umění a filozofie na Duncan of Jordanstone College of Arts and Design v Dundee a magisterský titul v oboru kurátorství na Stockholmské univerzitě. Studovala také výtvarné umění na Polytechnické univerzitě ve Valencii. Její práce byly vystaveny na řadě samostatných i skupinových výstav (naposledy Altán Klamovka, Praha; Torrance Art Museum, Los Angeles; Köttinspektionen, Uppsala; Galerie výtvarného umění, Náchod; Berg Gallery, Stockholm; Eulengasse, Frankfurt; a top e.V., Berlín) a je zastoupena v několika soukromých i veřejných sbírkách ve Švédsku i v zahraničí.

Výstava “Florárium” prezentuje mikrosvět ve kterém se neoddělitelně proplétají rostlinné, zvířecí a lidské motivy zachycující prchavé okamžiky našeho bytí. Máselníková se ve své tvorbě inspiruje mytologií, poezií a klasickou renesanční a surrealistickou malbou. Její olejomalby pracují s průhlednými lazurami a ve své lehkosti tvoří jednotný celek s jemnými akvarely a nostalgickými kresbami. Ve výstavě najdeme výběr maleb a kreseb z letošního a minulého roku, včetně prací vytvořených specificky pro Hvězdárnu Zlín.

Plakát FLORÁRIUM

Přednáška "Seyfertovy galaxie a aktivní jádra galaktická"
pondělí 16.10.2023 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. arch. Ivan Havlíček vstupné: 70 Kč
Nástup radioastronomie spolu s astronomií v ultrafialovém oboru napomohl objevit a zkoumat galaxie s aktivními jádry a rádiové galaxie. V roce 1943, objevil Carl Keenan Seyfert mnoho podobných objektů, které byly sice galaxiemi, ale měly velmi aktivní jádra s podobnou emisí. Tato třída objektů s aktivním jádrem (AGN) byla později nazvána Seyfertovými galaxiemi. Seyfertovy galaxie byly jedním z typů galaxií zkoumaných od poloviny šedesátých let Benjaminem Markarjanem, které bývají označovány za galaxie Markarjanovy. Jde o galaxie výrazně vyzařující v ultrafialovém oboru. Pokusíme se v této klasifikaci udělat současné jasno.

Přednáška "Zhotovte si sluneční hodiny"
pondělí 23.10.2023 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. Vratislav Zíka vstupné: 70 Kč
Měření času slunečními hodinami se v době vyspělé mechaniky a elektroniky může zdát anachronismem. Sluneční hodiny, nejsou však ani jednoduchým ani nepřesným "přístrojem" na měření času. Pochopení jejich principům nás může velmi obohatit. Předpokládá hluboké porozumění astronomii i chodu slunce po obloze jak během dne, tak i během roku. Ve starověku a středověku byly při konstukci slunečních hodin používány metody deskriptývní geometrie a byly odhaleny nejrůznější zajímavé metody projekce koule do roviny, které byly použity jak při tvorbě map zemského povrchu, tak i hvězdných map a měřících přístrojů - např. astrolábů. V současné době můžeme navrhovat sluneční hodiny pomocí speciálních programů. K úspěšnému použití těchto programů je však také důležité rozumět mnoha astronomickým pojmům jako např. ekliptika, nebeský rovník a pól, deklinace, azimut, pravý a střední sluneční čas, atd.

Večer s Janem Burianem - Nepohádky a něco písní
středa 1.11.2023 od 19.00 do 21.00
pořádá: Ing. arch. Ivan Havlíček vstupné: 150,- Kč
Podzimní beseda s Janem Burianem. Další ze série ANTIDEPRESIVNÍCH VEČÍRKŮ - Jan Burian opět přijede, promluví a možná i zahraje nebo zatančí. Kultura sama o sobě člověka kultivuje, je stejně důležitá jako zdravotnictví a vzdělávání. Bez ní bychom neměli sebereflexi, nevěděli bychom, kdo jsme, jak cítíme, kam máme jít. Už od starého Egypta nebo Číny je přece jasné, že bez kultury bychom nevěděli, že jsme lidé. Byli bychom jen zvířátka, která hledají žlab, ve kterém se nejlépe nažerou. To je nutné zdůrazňovat zvláště v době, kdy jsme pod tlakem zoufalců, kteří si myslí, že je všechno jenom otázka peněz. Povídání bude doprovázeno odpovídáním na dotazy včetně živelného kontaktu s publikem.

Plakát

Přednáška "Nebe nad Zlínem 2 - listopad, prosinec"
pondělí 6.11.2023 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. arch. Ivan Havlíček vstupné: 70 Kč
Povídání o tom, jak vypadá obloha v našich zeměpisných šířkách začátkem zimy. Přehledový výklad podzimních souhvězdí doplněný snímky mlhovin a jiných vesmírných zajímavostí. Ryby, Andromeda, Trojúhelník, Kassiopeia, Skopec, Velryba, Řeka, Perseus a mnoho dalších mýtických hrdinů z oblohy vyskočí. Přednáška bude opět zaměřena na objekty a úkazy, které na obloze může najít a uvidět každý, pokud ví, kam pohlédnout. V případě příznivého počasí bude po skončení přednášky navazovat pozorování a praktický výklad na pozorovatelně.

Přednáška "Neobvyklé sluneční hodiny"
pondělí 20.11.2023 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. Vratislav Zíka vstupné: 70 Kč
V této přednášce se zaměříme na sluneční hodiny, které jsou něčím zvláštní, neobvyklé a raritní. Víte, že existují sluneční hodiny, které ukazují čas, i když je zamračeno? Nebo sluneční hodiny, na kterých určí čas i nevidomí? Nebo sluneční hodiny které jsou na Marsu? Existují i sluneční hodiny, které ukazují digitální čas, aniž by u nich byly použity elektronické prvky. Mnoho slunečních hodin je součástí zajímavých architektonických staveb monumentální velikosti, a jsou ozdobami parků i veřejných prostranství. Mnohé sluneční hodiny jsou nádherná umělecká díla u kterých až při blžším prozkoumání poznáte, že mají časoměrnou funkci. Existují i sluneční hodiny, ktré ukazují časy přílivů a odlivů moře,...atd.

Přednáška "Sci-Fi jako terapie a výchova člověka"
pondělí 27.11.2023 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. Milan Kadlec vstupné: 70 Kč
Přednáška je volným pokračováním cyklu o žánru Sci-Fi, kde se poněkud odpoutáme od technologických zázraků budoucnosti a zaměříme se více na potenciální roli Homo Sapiens při zkoumání a poznávání vesmíru.

Cestopisná přednáška " JORDAN TRAIL"
čtvrtek 30.11.2023 od 18.00 do 20.00
přednáší: Ing. Robert Bazika vstupné: 70 Kč
desetidenní pěší putování hornatou jordánskou pouští přes Petru a Vádí Rum a ktomu další TOP jordánské památky.

Přednáška "K Mrakům Magellanovým"
pondělí 11.12.2023 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. arch. Ivan Havlíček vstupné: 70 Kč
Magellanova oblaka jsou trpasličí galaxie viditelné na jižní obloze. Tito souputníci Mléčné dráhy plují ve vzdálenostech kolem dvou stovek tisíc světelných roků a musely být známy již starověkým mořeplavcům. Najdeme je v souhvězdích Mečouna a Tukana, která obě na oblohu zavedl Petrus Plancius teprve až v šestnáctém století. Že se jedná o samostatné hvězdné ostrovy, gravitačně vázané s Mléčnou dráhou, objevili až novověcí astronomové. Dnes obě tyto soustavy vnímáme jako nejbližší přírodní laboratoře, v nichž vznikají na mnoha místech nové hvězdy a probíhá zde ukázkový koloběh mezihvězdné látky. Díky své blízkosti jsou Magellanova oblaka nevyčerpatelným zdrojem astronomických objevů. Pokusíme se nahlédnout do obou soustav trochu podrobněji.

Cestopisná přednáška "Maroko"
čtvrtek 11.1.2024 od 18.06 do 20.06
přednáší: Mgr. Patrik Dekan vstupné: 100 Kč
předběžný (téměř jistý) termín, CK Periscope Scandinavie

Novinky, zprávy (archiv)

 
Dnes je sobota 23.9.2023, 22.48 (266. den v roce) kontakt: zas@zas.cz, webmaster