Nová hvězdárna ze severu
Program, archiv
Kontakt, dotazy
Galerie
Plakáty
Zlínská hvězdárna
prohlídka (nové okno)
kde nás najdete
vybavení
historie
Stará hvězdárna
prohlídka
historie
kronika
Pro veřejnost
pozorování
přednášky
kroužky
astrotábor
Messierův maraton
další akce, OSUD
Pro školy, skupiny
objednání pořadu
nabídka využití sálu
Společnost ZAS
odborná činnost
CCD pozorování
ZAS v číslech
pro členy ZAS
Ke stažení
Odkazy

NAVRCHOLU.cz

Činnost ZAS podporuje Petr Stuchlík.

Hvězdárna Zlín

logo města Zlína

Pořádané akce a práce
s mládeží jsou podporovány
Statutárním městem Zlín.

Novou Hvězdárnu Zlín provozuje od 9. ledna 2004 ZAS (Zlínská astronomická společnost).
Kontakt: e-mail: zas@zas.cz, mapa s trasou, telefon do budovy: 736 734 511
Dovoláte se jen v otevírací době hvězdárny, jindy použijte telefonní číslo uvedené níže.
telefon pro podávání informací a k objednávání akcí: 732 804 937

Nový modernizovaný dalekohled hvězdárny    

Pozorování oblohy dalekohledy – vždy v PO a od 21 hodin (srpen).


 
  Sál Hvězdárny Zlín
 
 

Přednášky pro veřejnost, pořady pro školy a další akce. Sledujte aktuální program.


V sále hvězdárny je výstava Šárky Růžičkové Zadákové "ALBUM"
Výstava bude na hvězdárně do začátku října. Setkání s autorkou plánujeme na přelom září a října.

 

Aktuální program v PDF, archiv

Přednáška "Elektronová mikroskopie"
pátek 16.9.2022 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. Jakub Juráň, Jakub Šimík vstupné: 70 Kč
Že elektronový mikroskop není elektronkový mikroskop, dnes ví už určitě každý. Co si ale představit pod pojmem elektronový mikroskop? Jaká je podstata? Jak to všechno začalo? Čím je Brno významné v oblasti vzniku elektronové mikroskopie? Co všechno je možno pozorovat? Dozvíte se na přednášce odborníků přímo od výroby těchto zařízení.

Gallery Tour 2022
sobota 17.9.2022 od 19.00 do 20.00
pořádá: Ing. arch. Ivan Havlíček vstupné: zdarma
Současné umění a architektura Zlína

Zveme vás na šestý ročník Gallery Tour, kterou zahájíme v Galerii evangelického kostela ve Zlíně v sobotu 17. 9. ve 14 hodin rozezněním zvonu. Mezi galeriemi a architekturou Zlína pojedeme autobusem, přidat se můžete na kole, koloběžce, některá místa jsou mezi sebou dostupná pěšky. Těšit se můžete na komentované prohlídky výstav a architektury, součástí programu Gallery Tour budou site-specific instalace, komentovaná prohlídka architektury zlínské radnice, ukázka street artu, výstava multioborového environmentálního projektu i hudební vystoupení. GT propojuje galerie Kabinet T., Galerii Garáž, Galerii evangelického kostela, Galerii Optiku Zlín, Galerii Komnatu, Galerii Hvězdárny Zlín a Photogether Gallery a představuje tvorbu profesionálních umělců, architektů, designérů a studentů.

Tento rok GT v rámci oslav 700 let Zlína akcentuje více historii i architekturu města Zlína, jednou z komentovaných prohlídek nás provede historik David Valůšek zlínskou radnicí a historička umění Lucie Šmardová představí architekta Adolfa Zikmunda ve výstavě Zlínského architektonického manuálu. Ve výstavním programu GT se objeví několik autorů spjatých se Zlínem a témata instalací jsou aktuální více než jindy, od environmentálních a ekologických námětů, přes inspiraci sledováním soukromých a veřejných prostor po klasickou malbu, soudobé pojetí sochařství a inspiraci nekonečnem. Večerní a noční GT bude s pozorováním nebe nad Zlínem a ve Photogether Gallery rozezní prostor soudobá nezávislá mladá generace hudebníků Nanashi + Rainer, Palto a Fahell.

Akci doprovází autobus.

Přednáška "Astronomická dobrodružství"
pondělí 19.9.2022 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. Vratislav Zíka vstupné: 70 Kč
Z historie astronomie X.
Astronomové v minulosti pořádali výpravy do nebezpečných končin země, při kterých zažili mnohá dobrodružství a pro rozšíření astronomického poznání doslova nasadili své životy. Největší obtíže souvisely s měřením naší planety a její vzdálenosti od Slunce. V přednášce se dozvíte, co účastníci výprav podstoupili a jak významné byly jejich výsledky.

Přednáška "Nebe nad Zlínem I - září, říjen"
pondělí 26.9.2022 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. arch. Ivan Havlíček vstupné: 70 Kč
Povídání o tom, jak vypadá na podzim obloha v našich zeměpisných šířkách. Přehledový výklad podzimních souhvězdí doplněný snímky mlhovin a jiných vesmírných zajímavostí. Přednáška bude zaměřena na objekty a úkazy, které na obloze může najít a uvidět každý, pokud ví, kam pohlédnout. Představena budou souhvězdí Kozoroh, Delfín, Liška s Husou, Šíp, Labuť, Kefeus, Pegas, Vodnář a Jižní ryba. V případě příznivého počasí bude po skončení přednášky navazovat pozorování a praktický výklad na pozorovatelně.

Noc vědců 2022: "Všemi smysly"
pátek 30.9.2022 od 19.00 do 23.00
pořádá: Členové ZAS vstupné: zdarma
Tajemná, nedostižná a komplikovaná. I tak na vás může věda působit, ale ne, když je Noc vědců. Noc, kdy vám věda a vědci ukážou svou pravou tvář.

Přednáška "Světlo 1"
pondělí 3.10.2022 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. Jiří Vašátko vstupné: 70 Kč
V sérii tří přednášek se dozvíte, které obory světelného spektra (nejen viditelného) zajímají astronomy a co v nich lze pozorovat

Vernisáž výstavy Timo
sobota 8.10.2022 od 17.00 do 19.00
pořádá: Vavřinec Havlíček vstupné: zdarma
Rozkročen mezi exhibicionistickým plenérem street artu a ateliérovou introspektivní samomluvou. Tentokrát na návštěvě ve Zlíně.

Timo je pseudonym brněnského street-artisty, sprejera a writera. Graffiti tvoří přibližně od roku 1997, kdy studoval na střední škole, později vystudoval Fakultu výtvarných umění VUT v Brně. Na veřejná místa píše krátké básničky či slogany nebo zpracovává ucelené rozměrné plochy. Ve svých dílech někdy upravuje loga firem, např. logo obchodního řetězce Albert pozměnil na ukazatel na vídeňskou galerii Albertina, logo Home Creditu namaloval v brněnském podchodu s pozměněným sloganem „Home Less, s námi na to máte“, logo televize Nova na Hovna, logo Policie na Poezie. Díla na legálních plochách odkazující na Albert a Home Credit musela být na přání dotyčných firem zamalována. Před volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2013 vytvořil koláž z loga Komunistické strany Čech a Moravy, jejího volebního hesla „S lidmi pro lidi“ a portrétu umučeného faráře Josefa Toufara. Díla realizuje na legálních i ilegálních plochách. Od ledna do února 2014 se v brněnské galerii OFF Format konala Timova výstava nazvaná Indoor adventure. Na podzim 2017 měl výstavu surrealistických snových děl v pražské galerii Pro arte nazvanou Napiš, vystavoval také v jihlavské Oblastní galerii. Na přelomu let 2017 a 2018 vyřezal sedm reliéfů sov na stromech v židenickém Parku Bohumila Hrabala, jednalo se o zakázku městské části. V roce 2018 namaloval sadu brněnských vánočních hrnků. V brněnských ulicích už Timo realizoval přes 500 děl.

Přednáška "Základy astrofotografie"
pondělí 10.10.2022 od 19.00 do 21.00
přednáší: Nikola Kadlečková vstupné: 70 Kč
Začátky fotografování obecně, začátky astrofotografování, proč se používají filtry, proč je potřeba mít motorizovanou montáž, proč je potřeba korekčních snímků, jaké existují druhy astrofotografií, co je to guilding, proč nefotíme jen jednu hodinovou fotku a místo toho se fotí několik krátkých expozic, které pak skládáme, a další tajemství.

Přednáška "Počátky hvězdné astronomie"
pondělí 17.10.2022 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. Vratislav Zíka vstupné: 70 Kč
Z historie astronomie XI.
Po tisíciletí byla astronomy hvězdná obloha jen vzdálenou kulisou, na kterou se promítaly události odehrávající se ve sluneční soustavně. Až William Herschel zatoužil poznat hvězdný vesmír co nejdůkladněji. Muzikant původem z české rodiny Jelínků se postupně stal výrobcem nejvýkonnějších dalekohledů své doby, objevitelem nové planety a profesionálním astronomem. Ve volných chvílích "odpočíval" při pozorování hvězdné oblohy. I s pomocí členů své rodiny významně posunul hranice poznání vesmíru.

Přednáška "Vzdálenosti ve vesmíru"
pondělí 24.10.2022 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. arch. Ivan Havlíček vstupné: 70 Kč
Jak se ve vesmíru měří vzdálenosti? Od geometrických metod, jejichž základ je možné nalézt i v pozemské kartografii se posuneme ke "standardním svíčkám". Měření vesmírných vzdáleností je poměrně ošemetná disciplína. V různých měřítkových škálách se používají rozdílné metody, které se ale stále musí pečlivě porovnávat mezi sebou. Navíc se vzrůstající vzdáleností se zvyšuje nepřesnost a mnohé naše znalosti o velmi vzdálených objektech jsou přímo závislé na vzdálenosti, do které je měřením vzdálenosti umísťujeme. Pokud by se tyto děje odehrávaly blíž nebo dál, než si myslíme, mohlo by se jednat o úplně jiný obraz vesmíru, než na jaký jsme si zvykli.

vzdálený plakát

Přednáška "Nebe nad Zlínem 2 - listopad, prosinec"
pondělí 7.11.2022 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. arch. Ivan Havlíček vstupné: 70 Kč
Povídání o tom, jak vypadá obloha v našich zeměpisných šířkách začátkem zimy. Přehledový výklad podzimních souhvězdí doplněný snímky mlhovin a jiných vesmírných zajímavostí. Ryby, Andromeda, Trojúhelník, Kassiopeia, Skopec, Velryba, Řeka, Perseus a mnoho dalších mýtických hrdinů z oblohy vyskočí. Přednáška bude opět zaměřena na objekty a úkazy, které na obloze může najít a uvidět každý, pokud ví, kam pohlédnout. V případě příznivého počasí bude po skončení přednášky navazovat pozorování a praktický výklad na pozorovatelně.

Přednáška "Světlo 2"
pondělí 14.11.2022 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. Jiří Vašátko vstupné: 70 Kč
V sérii tří přednášek se dozvíte, které obory světelného spektra (nejen viditelného) zajímají astronomy a co v nich lze pozorovat

Přednáška "Vývoj názorů na Vesmír I."
pondělí 21.11.2022 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. Vratislav Zíka vstupné: 70 Kč
Z historie astronomie XII.
Lidé od nepaměti spekulovali o tom, jak vznikl Vesmír, kde jsou jeho hranice a jaká bude jeho budoucnost. Úroveň poznání okolního světa vedla od prostých mýtů dávných civilizací k propracovaným filozofickým spekulacím a posléze k budování vědeckých teorií podložených pozorováním a vysvětlením pozorovaných jevů. V této přednášce se také podíváme i do světa proměnných hvězd a počátků spektální analýzy.

Přednáška "Co nového na Marsu?"
pondělí 28.11.2022 od 19.00 do 21.00
přednáší: MUDr. Zdeněk Coufal vstupné: 70 Kč
V uplynulých dvou letech se na Marsu udála velká spousta věcí, nově objevy přinesla především úspěšná sonda Perserevance a její dron Ingenuity. V přednášce se dozvíte řadu zajímavostí nejen z této mise.

Přednáška "Galaktický kanibalismus"
pondělí 5.12.2022 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. arch. Ivan Havlíček vstupné: 70 Kč
Vývoj galaxií v raném vesmíru je dnes díky velkým dalekohledům poměrně rychle se rozvíjející obor astronomie. Pozorování galaktického vývoje ve velmi vzdáleném a tedy také mladém vesmíru je jedním z nemnoha hlavních cílů největšího kosmického dalekohledu Jamese Weba. Přednáška nabídne nejnovější poznatky z této oblasti.

Plakát galaktický

Přednáška "Světlo 3"
pondělí 12.12.2022 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. Jiří Vašátko vstupné: 70 Kč
V sérii tří přednášek se dozvíte, které obory světelného spektra (nejen viditelného) zajímají astronomy a co v nich lze pozorovat

Cestopisná přednáška "Grónsko"
čtvrtek 12.1.2023 od 18.00 do 20.00
přednáší: Mgr. Patrik Dekan vstupné: 50 Kč

Novinky, zprávy (archiv)

 
Dnes je čtvrtek 18.8.2022, 18.31 (230. den v roce) kontakt: zas@zas.cz, webmaster