Nová hvězdárna z jihovýchodu
Program, archiv
Kontakt, dotazy
Galerie
Plakáty
Zlínská hvězdárna
prohlídka (nové okno)
kde nás najdete
vybavení
historie
Stará hvězdárna
prohlídka
historie
kronika
Pro veřejnost
pozorování
přednášky
kroužky
astrotábor
Messierův maraton
další akce, OSUD
Pro školy, skupiny
objednání pořadu
nabídka využití sálu
Společnost ZAS
odborná činnost
CCD pozorování
ZAS v číslech
pro členy ZAS
Ke stažení
Odkazy

NAVRCHOLU.cz

Činnost ZAS podporuje Petr Stuchlík.

Hvězdárna Zlín

logo města Zlína

Pořádané akce a práce
s mládeží jsou podporovány
Statutárním městem Zlín.

Novou Hvězdárnu Zlín provozuje od 9. ledna 2004 ZAS (Zlínská astronomická společnost).
Kontakt: e-mail: zas@zas.cz, mapa s trasou, telefon do budovy: 736 734 511
Dovoláte se jen v otevírací době hvězdárny, jindy použijte telefonní číslo uvedené níže.
telefon pro podávání informací a k objednávání akcí: 732 804 937

Nový modernizovaný dalekohled hvězdárny    

Pozorování oblohy dalekohledy – vždy v PO , ST a od 20 hodin (říjen).
Pozvánka pod podzimní oblohu (aneb co uvidíte v říjnu).


 
  Sál Hvězdárny Zlín
 
 

Přednášky pro veřejnost, pořady pro školy a další akce. Sledujte aktuální program.


V sále je vystavena "MALBA" Jana Sytaře, který ve své malbě zkoumá vizuální projevy prostoru. Václav Stratil napsal: "Jan Sytař má rád malbu a malba má ráda jeho." Jan Sytař na hvězdárně vystavuje obrazy z poslední doby. Výstava bude přístupná do konce listopadu.

 

Aktuální program v PDF, archiv

Přednáška "Nebe nad Zlínem 2 – listopad, prosinec"AKCE Z EPIDEMIOLOGICKÝCH DŮVODŮ ZRUŠENA
pondělí 2.11.2020 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. arch. Ivan Havlíček vstupné: 50 Kč
Povídání o tom, jak vypadá obloha v našich zeměpisných šířkách začátkem zimy. Přehledový výklad podzimních souhvězdí doplněný snímky mlhovin a jiných vesmírných zajímavostí. Ryby, Andromeda, Trojúhelník, Kassiopeia, Skopec, Velryba, Řeka, Perseus a mnoho dalších mýtických hrdinů z oblohy vyskočí. Přednáška bude opět zaměřena na objekty a úkazy, které na obloze může najít a uvidět každý, pokud ví, kam pohlédnout. V případě příznivého počasí bude po skončení přednášky navazovat pozorování a praktický výklad na pozorovatelně.

Přednáška "Evropská astronomie před Koperníkem"AKCE Z EPIDEMIOLOGICKÝCH DŮVODŮ ZRUŠENA
pondělí 9.11.2020 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. Vratislav Zíka vstupné: 50 Kč
Středověké překlady arabských vědeckých děl do latiny přinesly Evropě opravdovou revoluci v myšlení a ovlivnily filosofii, lékařství, matematiku i astronomii. Přinesly také praktické zeměměřičské, navigační a časoměrné poznatky.

Cestopisná přednáška "Kyrgyzstán" PŘESUNUTO NA 7.1.2021
čtvrtek 19.11.2020 od 18.00 do 20.00
přednáší: Michal Štěpánek vstupné: 50 Kč
"Kyrgyzstán je země mnoha tváří. Je to pestrobarevná a rozmanitá mozaika, která se mění doslova každou chvíli před očima. Rozsáhlé stepi a polopouště kontrastují s jezery a hlavně všudypřítomnými horami. Znatelně se změnily tváře lidí, které dávají najevo, že hranice Evropy jsou kdesi v nedohlednu. Jiné je i chování, způsob myšlení, jazyk, tradice a náboženství. Proputujeme spolu část Kyrgyzského a Kungejského Alatau, navštívíme dvě největší jezera v zemi a cestu zakončíme v hlavním městě, kde nasajeme atmosféru, vůně a chutě v rušném bazaru… Přijďte si poslechnout povídání o této zajímavé středoasijské zemi, ve které na sebe zajímavé situace a zážitky nenechají dlouho čekat."
Michal Štěpánek
www.stepynacestach.cz
www.fb.com/stepynacestach


Cestopisná přednáška "Plachetnicí na Špicberky"AKCE Z EPIDEMIOLOGICKÝCH DŮVODŮ ZRUŠENA
čtvrtek 26.11.2020 od 18.00 do 20.00
přednáší: Tomáš Brázdil vstupné: 50 Kč
Skákající keporkaci, půlnoční slunce, kličkování mezi ledovci, nezmapovaná území, ale také záchrana velryby před sítí, sběr plastových odpadků 500 mil od severního pólu. To je jen pár zážitků o které se s vámi podělíme.
Přijďte si poslechnout vyprávění o jedné výjimečné expedici 11 metrovou plachetnicí Severním ledovým oceánem ke břehům Špicberského souostroví. Povíme vám nejen o expedici samotné, ale řeč bude i o udržitelnosti, dopadu lidské činnosti na zdejší křehký ekosystém a také jak se všichni můžeme zapojit do její ochrany.

Evropská noc vědců 2020: Člověk a robot
pátek 27.11.2020 od 18.00 do 22.00
přednáší: Členové ZAS vstupné: zdarma
Řetězec minipřednášek na téma chatbotů, umělé inteligence, využití technologií v astronomii a dalších. Ukázky využití software místo manuálního vyhodnocování pořízených astrofotografií. K tomu jako bonus pozorování dalekohledy.

Přednáška "Mikuláš Koperník – Zastavil Slunce a pohnul Zemí"
pondělí 7.12.2020 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. Vratislav Zíka vstupné: 50 Kč
Přednáška bude pojednávat o životě a především díle jednoho z největších géniů lidstva; polském astronomovi, lékaři i stratégovi Mikuláši Koperníkovi. Člověku, který "dokázal zastavit Slunce a pohnout Zemí".

Přednáška "Jak vznikaly galaxie"
pondělí 14.12.2020 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. arch. Ivan Havlíček vstupné: 50 Kč
O původu největších hvězdných ostrovů se můžeme jen domýšlet z jejich pozorování a současně propracovávat do stále jemnějších podrobností numerické simulace. V našem blízkém okolí plují velké galaxie, které nejspíše vznikaly postupným narůstáním z menších soustav. Jak ale došlo v minulosti k tomu, že se z poměrně stejnorodé směsi látky v počátečních fázích vesmíru začaly vydělovat hvězdy a z nich pak narůstat soustavy, které můžeme pozorovat v hluboké minulosti ještě v době, kdy byl vesmír mladý jen několik stovek milionů roků? A jak se tyto protogalaxie lišily od hvězdných světů, které vyplňují vesmír naší současnosti? Nejpodivuhodnější na celé této historii je, že cest, kterými se vývoj galaxií v minulosti ubíral, se podařilo objevit hned několik.

Předvánoční pokoronavirový koncert kapely Krutý omyl
pátek 18.12.2020 od 19.00 do 21.00
pořádá: Vavřinec Havlíček vstupné: 100
Před kterými Vánocemi bude tento koncert? 2021? 2031? Členové kapely doufají, že 2020. Ale zlínští astronomové si již stihli přečíst ve hvězdách, že to nebude také lahké. Přijďte i vy a bude to váš Krutý omyl!

Cestopisná přednáška "Kyrgyzstán"
čtvrtek 7.1.2021 od 18.00 do 20.00
přednáší: Michal Štěpánek vstupné: 50 Kč
"Kyrgyzstán je země mnoha tváří. Je to pestrobarevná a rozmanitá mozaika, která se mění doslova každou chvíli před očima. Rozsáhlé stepi a polopouště kontrastují s jezery a hlavně všudypřítomnými horami. Znatelně se změnily tváře lidí, které dávají najevo, že hranice Evropy jsou kdesi v nedohlednu. Jiné je i chování, způsob myšlení, jazyk, tradice a náboženství. Proputujeme spolu část Kyrgyzského a Kungejského Alatau, navštívíme dvě největší jezera v zemi a cestu zakončíme v hlavním městě, kde nasajeme atmosféru, vůně a chutě v rušném bazaru… Přijďte si poslechnout povídání o této zajímavé středoasijské zemi, ve které na sebe zajímavé situace a zážitky nenechají dlouho čekat."
Michal Štěpánek
www.stepynacestach.cz
www.fb.com/stepynacestach


Cestopisná přednáška CK Periscope Skandinávie: "Skotsko"
pátek 12.2.2021 od 18.00 do 20.00
přednáší: Mgr. Patrik Dekan vstupné: 50 Kč
předběžný termín

Cestopisná přednáška "Valašsko"
čtvrtek 8.4.2021 od 18.00 do 20.00
přednáší: Michal Štěpánek vstupné: 50 Kč

Vernisáž výstavy Timo: PŘELOŽENO NA 2021
sobota 24.4.2021 od 17.00 do 19.00
pořádá: Vavřinec Havlíček vstupné: zdarma
Výstava bude v roce 2021, termín bude včas upřesněn.

Rozkročen mezi exhibicionistickým plenérem street artu a ateliérovou introspektivní samomluvou. Tentokrát na návštěvě ve Zlíně.

Timo je pseudonym brněnského street-artisty, sprejera a writera. Graffiti tvoří přibližně od roku 1997, kdy studoval na střední škole, později vystudoval Fakultu výtvarných umění VUT v Brně. Na veřejná místa píše krátké básničky či slogany nebo zpracovává ucelené rozměrné plochy. Ve svých dílech někdy upravuje loga firem, např. logo obchodního řetězce Albert pozměnil na ukazatel na vídeňskou galerii Albertina, logo Home Creditu namaloval v brněnském podchodu s pozměněným sloganem „Home Less, s námi na to máte“, logo televize Nova na Hovna, logo Policie na Poezie. Díla na legálních plochách odkazující na Albert a Home Credit musela být na přání dotyčných firem zamalována. Před volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2013 vytvořil koláž z loga Komunistické strany Čech a Moravy, jejího volebního hesla „S lidmi pro lidi“ a portrétu umučeného faráře Josefa Toufara. Díla realizuje na legálních i ilegálních plochách. Od ledna do února 2014 se v brněnské galerii OFF Format konala Timova výstava nazvaná Indoor adventure. Na podzim 2017 měl výstavu surrealistických snových děl v pražské galerii Pro arte nazvanou Napiš, vystavoval také v jihlavské Oblastní galerii. Na přelomu let 2017 a 2018 vyřezal sedm reliéfů sov na stromech v židenickém Parku Bohumila Hrabala, jednalo se o zakázku městské části. V roce 2018 namaloval sadu brněnských vánočních hrnků. V brněnských ulicích už Timo realizoval přes 500 děl.

Novinky, zprávy (archiv)

VEŠKERÉ AKCE PRO VEŘEJNOST VČETNĚ SCHŮZEK ASTRONOMICKÝCH KROUŽKŮ JSOU Z EPIDEMIOLOGICKÝCH DŮVODŮ DOČASNĚ ZRUŠENY
vloženo: 9.10.2020
Vážení příznivci zlínské hvězdárny,
z důvodu nepříznivé epidemické situace v ČR a ve Zlínském kraji zvláště jsme se rozhodli bez ohledu na nařízení vlády a ministerstva zdravotnictví
DOČASNĚ ZASTAVIT VEŠKERÉ AKTIVITY PRO VEŘEJNOST A SCHŮZKY ASTRONOMICKÝCH KROUŽKŮ.
Je nám velmi líto, že Vám nemůžeme v dalekohledu ukázat letošní maximální přiblížení Marsu k Zemi a další zajímavosti oblohy stejně jako přivítat Vás na našich přednáškách, avšak není v našich silách zajistit veškerá zdravotně bezpečnostní opatření, abychom zabránili případnému šíření virové nákazy.
V případě zmírnění epidemiologického rizika naši činnost zase obnovíme.

Děkujeme za pochopení
MUDr. Zdeněk Coufal, předseda Zlínské astronomické společnosti

POZOROVÁNÍ PRO VEŘEJNOST DOČASNĚ ZRUŠENA
vloženo: 4.10.2020
Na základě protiepidemických opatření v souvislosti s šířením virového onemocnění COVID-19 jsme se rozhodli POZOROVÁNÍ PRO VEŘEJNOST DOČASNĚ ZRUŠIT.

Důvodem pro toto rozhodnutí je, že návštěvníci na pozorovatelně jsou nahloučeni na poměrně malém prostoru kolem dalekohledu a dále že nejsme schopni zajistit regulaci omezeného počtu návštěvníků a jejich zdravotní bezpečnost.

Věříme, že se brzy situace zlepší a že se zase budeme moci pod hvězdnou oblohou potkávat. Děkujeme Vám za pochopení.

MUDr. Zdeněk Coufal, předseda ZAS

PROTIEPIDEMICKÁ OPATŘENÍ ZA AKCÍCH ZAS
vloženo: 30.9.2020
Vzhledem k nepříznivému vývoji epidemické situace a nařízeným protiepidemickým opatřením se obracíme na všechny příchozí do hvězdárny s požadavky:
- do budovy hvězdárny a na pozorovatelnu vstupujte zásadně se zakrytými ústy a nosem takovým přípravkem (rouška, respirátor, šátek, kukla), který omezí šíření kapének na jiné osoby

- zájemce o návštěvu hvězdárny, kteří mají příznaky respiračního onemocnění, prosíme, aby návštěvu odložili na dobu, až příznaky onemocnění pominou (i v případě, že byli negativně testováni na COVID-19)
- před návštěvou Vámi vybrané akce se na našich webových stránkách www.zas.cz přesvědčte, zda akce nebyla zrušena; není v našich silách jiným způsobem dát ve známost storno plánované akce; případně se můžete dotázat e-mailem.

Děkujeme za pochopení

MUDr. Zdeněk Coufal, předseda Zlínské astronomické společnosti
 
Dnes je úterý 27.10.2020, 06.58 (301. den v roce) kontakt: zas@zas.cz, webmaster