Nová hvězdárna ze severu
Program, archiv
Kontakt, dotazy
Galerie
Plakáty
Zlínská hvězdárna
prohlídka (nové okno)
kde nás najdete
vybavení
historie
Stará hvězdárna
prohlídka
historie
kronika
Pro veřejnost
pozorování
přednášky
kroužky
astrotábor
Messierův maraton
další akce, OSUD
Pro školy, skupiny
objednání pořadu
nabídka využití sálu
Společnost ZAS
odborná činnost
CCD pozorování
ZAS v číslech
pro členy ZAS
Ke stažení
Odkazy

Činnost ZAS podporuje Petr Stuchlík.

Hvězdárna Zlín

logo města Zlína

Pořádané akce a práce
s mládeží jsou podporovány
Statutárním městem Zlín.

Novou Hvězdárnu Zlín provozuje od 9. ledna 2004 ZAS (Zlínská astronomická společnost).
Kontakt: e-mail: zas@zas.cz, mapa s trasou, telefon do budovy: 736 734 511
Dovoláte se jen v otevírací době hvězdárny, jindy použijte telefonní číslo uvedené níže.
telefon pro podávání informací a k objednávání akcí: 732 804 937

Nový modernizovaný dalekohled hvězdárny    

Pozorování oblohy dalekohledy – vždy v PO , ST a od 21 hodin (květen).


 
  Sál Hvězdárny Zlín
 
 

Přednášky pro veřejnost, pořady pro školy a další akce. Sledujte aktuální program.


 

Aktuální program v PDF, archiv

Přednáška "Moderní kosmologie"
pondělí 3.6.2024 od 19.00 do 21.00
přednáší: Lukáš Hrdý vstupné: 100 Kč
Hawkingova bezhraniční teorie nebo Multiversum Andreje Lindeho? Teorie, které se formovaly jako reakce na nedostatky standardního kosmologického modelu. Stále si nejsme jisti, jak přesně vesmír vypadá, ale ve 21. století se náš obraz vesmíru výrazně proměnil a jeho vývoj je velmi napínavé sledovat.

Plakát

Přednáška "Nebe nad Zlínem 7 - nostalgie"
pondělí 10.6.2024 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. arch. Ivan Havlíček vstupné: 100 Kč
Povídání o souhvězdích, která na obloze již nejsou. Budou představena souhvězdí Loď Argo, Sob, Messier, Antinous, Býk Poniatowského, Sova, Kvadrant, Kočka, Kerberos, Husa, Frederikova sláva, Harfa, Elektrika, Typografická dílna a Balón. V případě příznivého počasí bude po skončení přednášky navazovat pozorování a praktický výklad na pozorovatelně.

Přednáška "Hmota v nitru supernov a neutronových hvězd"
pátek 14.6.2024 od 19.00 do 21.00
přednáší: RNDr.Vladimír Wagner, CSc. vstupné: 100 Kč
Uvnitř neutronových hvězd se nachází extrémně hustá jaderná hmota. Znalost vlastností této hmoty, která se vyskytuje v různých fázích, je klíčová pro pochopení chování supernov a neutronových hvězd. Jaká je limitní hmotnost, při jejímž překročení se neutronová hvězda nezadržitelně zhroutí do černé díry, určuje stavová rovnice jaderné hmoty. Tento předěl se označuje jako TOV limita podle jmen fyziků, kteří ji první studovali. Mezi nimi byli i Robert Oppenheimer a jeho doktorand. Historie objevu nezadržitelného kolapsu příliš těžké neutronové hvězdy do černé díry je zobrazen i v excelentním filmu Christophera Nolana Oppenheimer. Informace o vlastnostech velmi husté jaderné hmoty můžeme získat studiem vlastností neutronových hvězd a průběhu splynutí dvojice neutronových hvězd. Můžeme ji však také vytvořit a zkoumat v laboratoři na Zemi při srážce těžkých jader urychlených na rychlosti blízké rychlosti světla. Při vzniku neutronové hvězdy při výbuchu supernovy a splynutí dvou neutronových hvězd vznikají extrémní toky neutronu a těžké prvky, jako je zlato, olovo nebo uran a thorium, či dokonce supertěžké prvky. Je tak nutné znát astrofyzikální reakce, které při těchto procesech probíhají. A právě o výzkumu ve zmíněných oblastech si budeme povídat.

Umělecké zobrazení neutronové hvězdy a otřesy v její kůře (NASA Goddard Space Flight Center/S. Wiessinger)
Srážky dvou jader olova v experimentu ALICE během RUN3 (zdroj ALICE/CERN)

Přednáška "Neutrina"
pondělí 9.9.2024 od 19.00 do 21.00
přednáší: Lukáš Hrdý vstupné: 100 Kč
Každou sekundou jich námi prochází desítky miliard a my nic netušíme. Neutrina jsou elementární částice, které prochází veškerou hmotou jako duchové, ale přesto mají v našem vesmíru a Standardním modelu své výsadní postavení. Na této přednášce se podíváme na to, co neutrina jsou a projdeme historii lovu těchto nepolapitelných částic. Řekneme si také, jak pomocí nich můžeme studovat vznik vesmíru nebo jádro Slunce.

Přednáška "Archimédes – genius starověku"
pondělí 23.9.2024 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. Vratislav Zíka vstupné: 100 Kč
Archimédes byl prototypem roztržitého vědce, ale ohromoval své současníky i další generace geniálními objevy v mechanice, fyzice i astronomii. Málo je však známo, že jeho matematické objevy a metody byly pochopeny a rozvinuty až v novověku. Své postupy publikoval v knize O metodě, která až po dvou tisíciletích byla objevena a rozluštěna.

Přednáška "Prvotní nukleosyntéza při velkém třesku"
pondělí 30.9.2024 od 19.00 do 21.00
přednáší: Martin Schäfer vstupné: 100 Kč

Přednáška "Gravitační vlny"
pondělí 7.10.2024 od 19.00 do 21.00
přednáší: Lukáš Hrdý vstupné: 100 Kč
Objev, který stále rezonuje naší společností jsou bezpochyby gravitační vlny. Co Einsteinova teorie předpověděla v roce 1915 se podařilo experimentálně změřit a potvrdit až v roce 2018. Způsobují je nejextrémnější objekty vesmíru - neutronové hvězdy a černé díry. Jak probíhala historie jejich objevu? Jak fungují sofistikované detektory LIGO a Virgo? O tom všem se budeme bavit na této přednášce.

Přednáška "Nebe nad Zlínem I - září, říjen"
pondělí 14.10.2024 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. arch. Ivan Havlíček vstupné: 100 Kč
Povídání o tom, jak vypadá na podzim obloha v našich zeměpisných šířkách. Přehledový výklad podzimních souhvězdí doplněný snímky mlhovin a jiných vesmírných zajímavostí. Přednáška bude zaměřena na objekty a úkazy, které na obloze může najít a uvidět každý, pokud ví, kam pohlédnout. Představena budou souhvězdí Kozoroh, Delfín, Liška s Husou, Šíp, Labuť, Kefeus, Pegas, Vodnář a Jižní ryba. V případě příznivého počasí bude po skončení přednášky navazovat pozorování a praktický výklad na pozorovatelně.

Přednáška "Počátky matematiky"
pondělí 21.10.2024 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. Vratislav Zíka vstupné: 100 Kč

Přednáška "Nebe nad Zlínem 2 - listopad, prosinec"
pondělí 4.11.2024 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. arch. Ivan Havlíček vstupné: 100 Kč
Povídání o tom, jak vypadá obloha v našich zeměpisných šířkách začátkem zimy. Přehledový výklad podzimních souhvězdí doplněný snímky mlhovin a jiných vesmírných zajímavostí. Ryby, Andromeda, Trojúhelník, Kassiopeia, Skopec, Velryba, Řeka, Perseus a mnoho dalších mýtických hrdinů z oblohy vyskočí. Přednáška bude opět zaměřena na objekty a úkazy, které na obloze může najít a uvidět každý, pokud ví, kam pohlédnout. V případě příznivého počasí bude po skončení přednášky navazovat pozorování a praktický výklad na pozorovatelně.

Přednáška "Gamma astronomie a CTA"
pondělí 11.11.2024 od 19.00 do 21.00
přednáší: Lukáš Hrdý vstupné: 100 Kč
Astronomie extrémně vysokých energií začíná být v poslední době čím dál více zajímavá také díky projektu výstavby celosvětové sítě teleskopů Cherenkov Telescope Array. Jaké jsou zdroje vysokoenergetického záření a jak jsme schopni je detekovat? Pobavíme se i, jak Češi jsou schopni přispět do výzkumu a jak výzkum zhruba probíhá. Součástí bude i demonstrace zpracování dat z teleskopů.

Přednáška "Vyspělá lidská civilizace - jen sci-fi nebo reálná perspektiva?"
pondělí 18.11.2024 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. Milan Kadlec vstupné: 100 Kč
Má naše lidská společnost šanci přežít všechny současné "turbulence" a dosáhnout někdy v budoucnu takového stupně dospělosti, aby se dokázala úspěšně vypořádat se všemi nástrahami vesmíru, blízkého i vzdáleného? Zůstane tato naděje pouze v oblasti sci-fi nebo se může stát skutečností? A co všechno bychom k dosažení takové lákavé mety potřebovali? Zodpovědět tyto a podobné neodbytné otázky nám pomohou současní špičkoví vědci a zároveň zanícení popularizátoři.

Přednáška "Řecká matematika"
pondělí 25.11.2024 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. Vratislav Zíka vstupné: 100 Kč

Přednáška "Kvantová mechanika a Nobelovy ceny"
pondělí 2.12.2024 od 19.00 do 21.00
přednáší: Lukáš Hrdý vstupné: 100 Kč
Kvantová mechanika je obor moderní fyziky, který se bouřlivě vyvíjel ve 20. století a bylo za ni uděleno spousta Nobelových cen. Dokonce i Einstein dostal své ocenění za kvantovou mechaniku, a ne za obecnou teorii relativity. Pro většinu lidí tyto objevy můžou být nepochopitelné a nepředstavitelné. Cílem této přednášky je přiblížit vybrané ceny všem se zájmem o fyziku.

Přednáška "Jak dlouhé má Mléčná dráha vlasy? A jsou zlaté?"
pondělí 9.12.2024 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. arch. Ivan Havlíček vstupné: 100 Kč
Mlhoviny spojitého toku záření (Integrated flux nebulae - IFN) byly objeveny poměrně nedávno. Některé jejich jasnější části byly sice zaznamenány již při Palomarských přehlídkových projektech, nicméně jako celooblohový jev jsou tyto mlhoviny popisovány teprve až s nástupem velmi citlivé digitální astrofotografie. Ve srovnání s typickými plynnými mlhovinami galaktického disku, které září vždy jen díky hvězdám ve své bezprostřední blízkosti, září mlhoviny spojitého toku díky hvězdnému větru hvězd celé nejbližší části Galaxie, jelikož vystupují vysoko nad galaktickou rovinu. Tato mlhovinná oblaka jsou tvořena ponejvíce mezihvězdným prachem, vodíkem, kysličníkem uhelnatým a dalšími prvky. Přednáška ukáže Mléčnou dráhu jako velmi bohatě strukturovanou soustavu, o jejíž členitosti jsme donedávna neměli tušení.

Přednáška "Společné počátky astronomie a matematiky"
pondělí 16.12.2024 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. Vratislav Zíka vstupné: 100 Kč

Cestopisná přednáška CK Periscope Skandinávie "Finsko a Laponsko"
středa 15.1.2025 od 18.00 do 20.00
přednáší: Mgr. Patrik Dekan vstupné: 150 Kč

Novinky, zprávy (archiv)

 
Dnes je středa 29.5.2024, 23.09 (150. den v roce) kontakt: zas@zas.cz, webmaster