Nová hvězdárna z jihovýchodu
Program, archiv
Kontakt, dotazy
Galerie
Plakáty
Zlínská hvězdárna
prohlídka (nové okno)
kde nás najdete
vybavení
historie
Stará hvězdárna
prohlídka
historie
kronika
Pro veřejnost
pozorování
přednášky
kroužky
astrotábor
Messierův maraton
další akce, OSUD
Pro školy, skupiny
objednání pořadu
nabídka využití sálu
Společnost ZAS
odborná činnost
CCD pozorování
ZAS v číslech
pro členy ZAS
Ke stažení
Odkazy

Činnost ZAS podporuje Petr Stuchlík.

Hvězdárna Zlín

logo města Zlína

Pořádané akce a práce
s mládeží jsou podporovány
Statutárním městem Zlín.

Novou Hvězdárnu Zlín provozuje od 9. ledna 2004 ZAS (Zlínská astronomická společnost).
Kontakt: e-mail: zas@zas.cz, mapa s trasou, telefon do budovy: 736 734 511
Dovoláte se jen v otevírací době hvězdárny, jindy použijte telefonní číslo uvedené níže.
telefon pro podávání informací a k objednávání akcí: 732 804 937

Nový modernizovaný dalekohled hvězdárny    

Pozorování oblohy dalekohledy – vždy v PO , ST a od 20 hodin (říjen).


 
  Sál Hvězdárny Zlín
 
 

Přednášky pro veřejnost, pořady pro školy a další akce. Sledujte aktuální program.


 

Aktuální program v PDF, archiv

Přednáška "Nebe nad Zlínem I - září, říjen"
pondělí 14.10.2024 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. arch. Ivan Havlíček vstupné: 100 Kč
Povídání o tom, jak vypadá na podzim obloha v našich zeměpisných šířkách. Přehledový výklad podzimních souhvězdí doplněný snímky mlhovin a jiných vesmírných zajímavostí. Přednáška bude zaměřena na objekty a úkazy, které na obloze může najít a uvidět každý, pokud ví, kam pohlédnout. Představena budou souhvězdí Kozoroh, Delfín, Liška s Husou, Šíp, Labuť, Kefeus, Pegas, Vodnář a Jižní ryba. V případě příznivého počasí bude po skončení přednášky navazovat pozorování a praktický výklad na pozorovatelně.

Castopisná přednáška "MAURITÁNIE - pěšky i na korbě vlaku do nitra západní Sahary"
čtvrtek 17.10.2024 od 18.00 do 20.00
přednáší: Ing. Robert Bazika vstupné: 100 Kč
Mauritánie rozhodně nepatří mezi turisticky exponované země. Přitom si nese odkaz bohatého dědictví významných středověkých říší, které vládly rozsáhlému území západní Sahary. Z tohoto dědictví může tato chudičká pouštní země i dnes nabídnout nejedno skvostné místo a zároveň ryzí dobrodružství těm, kdo se nebojí vystoupit ze své komfortní zóny. Ve svém pásmu fotek a krátkých dabovaných videí budeme cestovat narentovanými džípy, ale i rozbitým autobusem, na palubě dávno vyřazených lodí, nebo jako Hoboes na korbě uhláku nejdelších vlaků v Africe. Podnikneme třídenní pěší pouť písečnými dunami Sahary, zalistujeme tisíc let starými knihami ve středověkých pouštních městech Čingeti a Uadan, osvěžíme se v termálních pramenech palmových oáz a doputujeme až do středu mystického Oka Sahary. A k tomu mnoho dalších zajímavostí o zemi s nelehkým údělem a nejistou budoucností. Jste zváni.

Plakát

Přednáška "Kosmické záření z vesmírných procesů extrémních energií"
pátek 18.10.2024 od 19.00 do 21.00
přednáší: RNDr.Vladimír Wagner, CSc. vstupné: 100 Kč
Do atmosféry Země dopadá záření velmi vysokých i extrémních energií. Jeho částice vznikají v naší Galaxii například při výbuších supernov nebo při přetoku hmoty ve dvojhvězdách s neutronovou hvězdou nebo černou dírou. Ještě vyšší energii má galaktické kosmické záření vznikající v aktivních jádrech galaxií a kvazarech, které k nám přilétá z extragalaktických vzdáleností. To může mít energie o mnoho řádu vyšší, než na které dokážeme nabité částice urychlit i těmi největšími současnými urychlovači. Při procesech, kde částice takového kosmického záření vznikají, se uvolňuje extrémní množství energie. Probíhají tam procesy, kdy se hmota urychluje na rychlosti blízké rychlosti světla. A právě studium tohoto záření by nám mělo umožnit pochopit exotickou fyziku, která je s těmito procesy spojena. V přednášce si řekneme novinky, které byly získány těmi největšími současnými detekčními sestavami, jako je Observatoř Pierra Augera v Argentině.

Plakát

Přednáška "Počátky matematiky"
pondělí 21.10.2024 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. Vratislav Zíka vstupné: 100 Kč
Tato přednáška by měla ukázat, jak a proč u všech vyspělých civilizací zákonitě vznikla matematika, k čemu sloužila a co vedlo k jejímu rozvinutí. Byla to více než hra s čísly a geometrickými obrazci. Posloužila lidem k organizaci společnosti a vynesla lidské myšlení do netušených výšin abstraktního myšlení.

Plakát Počátky matematiky

Přednáška "Gamma astronomie a CTA"
pondělí 4.11.2024 od 19.00 do 21.00
přednáší: Lukáš Hrdý vstupné: 100 Kč
Astronomie extrémně vysokých energií začíná být v poslední době čím dál více zajímavá také díky projektu výstavby celosvětové sítě teleskopů Cherenkov Telescope Array. Jaké jsou zdroje vysokoenergetického záření a jak jsme schopni je detekovat? Pobavíme se i, jak Češi jsou schopni přispět do výzkumu a jak výzkum zhruba probíhá. Součástí bude i demonstrace zpracování dat z teleskopů.

Přednáška "Nebe nad Zlínem 2 - listopad, prosinec"
pondělí 11.11.2024 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. arch. Ivan Havlíček vstupné: 100 Kč
Povídání o tom, jak vypadá obloha v našich zeměpisných šířkách začátkem zimy. Přehledový výklad podzimních souhvězdí doplněný snímky mlhovin a jiných vesmírných zajímavostí. Ryby, Andromeda, Trojúhelník, Kassiopeia, Skopec, Velryba, Řeka, Perseus a mnoho dalších mýtických hrdinů z oblohy vyskočí. Přednáška bude opět zaměřena na objekty a úkazy, které na obloze může najít a uvidět každý, pokud ví, kam pohlédnout. V případě příznivého počasí bude po skončení přednášky navazovat pozorování a praktický výklad na pozorovatelně.

Vernisáž výstavy Niny Vítkové: A stromy byly mými tanečníky
sobota 16.11.2024 od 17.00 do 20.00
pořádá: Ing. arch. Ivan Havlíček vstupné: zdarma
Nina Vítková je zlínská malířka, jejíž tvorba se zaměřuje především na krajinomalbu. Absolvovala gymnázium v Holešově. Navštěvovala ZUŠ ve Zlíně, kde si osvojila základní grafické techniky. Později se věnuje akvarelu, kterým zpodobňuje florální motivy. Ve zlínských výtvarných kurzech zvládla i techniku olejomalby. Ve svých dílech zachycuje proměnlivost přírody, atmosféru různých ročních období a specifickou hru světla a stínu. Inspiraci čerpá zejména z krajiny v okolí Zlína. V plenéru maluje akvarelem. Svým citlivým přístupem ke krajině, se snaží vtisknout svým obrazům nejen vizuální působivost, ale také pocit klidu a harmonie.

"Obrazy Niny Vítkové jsou plné barev, jejichž hlavní motivem jsou stromy v různých podobách, také i voda. Světlo v nich hraje velkou roli. Je to živá, spontánní malba. Maluje mnohdy přímo v krajině, což se dnes už často nevidí. Z jejich obrazů vyzařuje čirá radost z malování, možná jako jejich hlavní poselství. Díky za ni."
Anežka Kovalová, Sobotín

Plakát

Přednáška "Vyspělá lidská civilizace - jen sci-fi nebo reálná perspektiva?"
pondělí 18.11.2024 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. Milan Kadlec vstupné: 100 Kč
Má naše lidská společnost šanci přežít všechny současné "turbulence" a dosáhnout někdy v budoucnu takového stupně dospělosti, aby se dokázala úspěšně vypořádat se všemi nástrahami vesmíru, blízkého i vzdáleného? Zůstane tato naděje pouze v oblasti sci-fi nebo se může stát skutečností? A co všechno bychom k dosažení takové lákavé mety potřebovali? Zodpovědět tyto a podobné neodbytné otázky nám pomohou současní špičkoví vědci a zároveň zanícení popularizátoři.

Přednáška "Řecká matematika"
pondělí 25.11.2024 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. Vratislav Zíka vstupné: 100 Kč

Přednáška "Kvantová mechanika a Nobelovy ceny"
pondělí 2.12.2024 od 19.00 do 21.00
přednáší: Lukáš Hrdý vstupné: 100 Kč
Kvantová mechanika je obor moderní fyziky, který se bouřlivě vyvíjel ve 20. století a bylo za ni uděleno spousta Nobelových cen. Dokonce i Einstein dostal své ocenění za kvantovou mechaniku, a ne za obecnou teorii relativity. Pro většinu lidí tyto objevy můžou být nepochopitelné a nepředstavitelné. Cílem této přednášky je přiblížit vybrané ceny všem se zájmem o fyziku.

Přednáška "Jak dlouhé má Mléčná dráha vlasy? A jsou zlaté?"
pondělí 9.12.2024 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. arch. Ivan Havlíček vstupné: 100 Kč
Mlhoviny spojitého toku záření (Integrated flux nebulae - IFN) byly objeveny poměrně nedávno. Některé jejich jasnější části byly sice zaznamenány již při Palomarských přehlídkových projektech, nicméně jako celooblohový jev jsou tyto mlhoviny popisovány teprve až s nástupem velmi citlivé digitální astrofotografie. Ve srovnání s typickými plynnými mlhovinami galaktického disku, které září vždy jen díky hvězdám ve své bezprostřední blízkosti, září mlhoviny spojitého toku díky hvězdnému větru hvězd celé nejbližší části Galaxie, jelikož vystupují vysoko nad galaktickou rovinu. Tato mlhovinná oblaka jsou tvořena ponejvíce mezihvězdným prachem, vodíkem, kysličníkem uhelnatým a dalšími prvky. Přednáška ukáže Mléčnou dráhu jako velmi bohatě strukturovanou soustavu, o jejíž členitosti jsme donedávna neměli tušení.

Přednáška "Společné počátky astronomie a matematiky"
pondělí 16.12.2024 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. Vratislav Zíka vstupné: 100 Kč

Cestopisná přednáška CK Periscope Skandinávie "Finsko a Laponsko"
středa 15.1.2025 od 18.00 do 20.00
přednáší: Mgr. Patrik Dekan vstupné: 150 Kč

Cestopisná přednáška "Tunisko"
čtvrtek 20.2.2025 od 18.00 do 20.00
přednáší: Ing. Robert Bazika vstupné: 100 Kč

Cestopisná přednáška "Jižní Korea"
čtvrtek 6.3.2025 od 18.00 do 20.00
přednáší: Michal Štěpánek vstupné: 150 Kč

Novinky, zprávy (archiv)

 
Dnes je pátek 11.10.2024, 04.06 (285. den v roce) kontakt: zas@zas.cz, webmaster