36. ročník Astronomického tábora Vlčková se uskuteční od neděle 16. 7. do soboty 29. 7. 2023 ve stanové základně
Vlčková - Kameňák, nedaleko Zlína.
Cena tábora je 6 000 Kč, respektive 5 300 Kč (při splnění dotačních podmínek) za účastníka. Dotaci poskytuje Statutární město Zlín z Fondu mládeže a tělovýchovy
účastníkům narozeným do věku 18 let s trvalým bydlištěm ve městě Zlíně nebo jeho místních částech.
Tábor je vhodný pro děti ve věku od 11 do 18 let. Účastníci se mohou těšit na zajímavé astronomické přednášky, spoustu her,
koupání a především na noční pozorování městem nerušené oblohy plné hvězd astronomickými dalekohledy. Více o tom, jak takový
astronomický tábor může vypadat, naleznete na Facebooku: Astrotábor Vlčková
V případě zájmu neváhejte napsat na zaszlin@gmail.com či kontaktovat hlavního vedoucího tábora viz dokumenty níže.
Každý rok (pravidelně už od roku 1988) pořádáme v průběhu letních prázdnin astronomický tábor na základně u Vlčkové u Zlína. Vlčková, vzdálena asi 15 km severně od Zlína, se nalézá v Hostýnských vrších. Zde v překrásné přírodě a uprostřed hlubokých lesů stráví účastníci tábora dva krásné týdny. Termín je vždy volen s ohledem na fázi Měsíce, neboť by Měsíc v úplňku znemožnil pozorování temné noční oblohy.
Jak přibližně vypadá takový typický den tábora? Po příjemném budíčku v 9 hodin (hudbou či jinými libými zvuky), lehké rozcvičce a snídani následuje přednáška většinou na téma zaměřené na některou z oblastí astronomie. Většinou je možné si i vybrat ze dvou či více témat současně běžících přednášek podle libosti či znalostí každého z ůčastníků. Odpoledne je pak už plné zážitkových aktivit, jako jsou různé zábavné hry, sport, ale také hry na zamyšlení a na rozvoj všemožných dovedností. Teplé letní dny však netrávíme jen v táboře, ale chodíváme se koupat do nedaleké nádrže (mezi táborníky přezdívané Kačák) a koná se i celodenní výlet (či hra) do Hostýnských vrchů.
No a večer? Když je hezky a jasno je program také jasný - pozorování krás noční oblohy nejen dalekohledy! Co že se to pozoruje? Vše co noční obloha poskytuje - od nejbližších atmosférických jevů (meteory, halové jevy, západy a východy Slunce, apod.), přes objekty obíhající Zemi (Měsíc ale i některé umělé družice), objekty Sluneční soustavy (planety, komety, planetky a další) až po vzdálené objekty hlubokého vesmíru - hvězdokupy, mlhoviny galaxie a spustu dalšího!
A pokud náhodou jasno není, tak i tak není o zábavu nouze - trochu volnější program může být vyplněn buď nějakou kratší hrou, sportováním nebo zpíváním a hraním na všemožné hudební nástroje u táborového ohně.
Večer je vždy dlouhý, a pro vysílené astronomy je připravena svačinka v podobě "druhé večeře".
Ubytování je zajištěno ve stanech s podsadou a ve vlastních spacácích. O žaludky nás všech se pětkrát denně starají velmi ochotné kuchařky, bez kterých by se celá akce neobešla. Program tábora je vytvářen a připravován skupinou vedoucích – většinou studentů středních a vysokých škol a členů Zlínské astronomické společnosti.