Nová hvězdárna z jihovýchodu
Program, archiv
Kontakt, dotazy
Galerie
Plakáty
Zlínská hvězdárna
prohlídka (nové okno)
kde nás najdete
vybavení
historie
Stará hvězdárna
prohlídka
historie
kronika
Pro veřejnost
pozorování
přednášky
kroužky
astrotábor
Messierův maraton
další akce, OSUD
Pro školy, skupiny
objednání pořadu
nabídka využití sálu
Společnost ZAS
odborná činnost
CCD pozorování
ZAS v číslech
pro členy ZAS
Ke stažení
Odkazy

Činnost ZAS podporuje Petr Stuchlík.

Astronomický tábor Vlčková

plakát na astrotábor astrotábor

37. ročník Astronomického tábora Vlčková se uskuteční od neděle 28. července do soboty 10. srpna 2024 na stanové základně TK Tuláci Vlčková - Kameňák cca 17 km od Zlína.

Cena Astrotábora zůstává stejná jako v loňském roce, a to 6 000 Kč. Cena je jednotná pro všechny účastníky, neboť Statutární město Zlín nevypsalo dotační program na letní táborové pobyty dětí.

Tábor je vhodný pro děti ve věku od 11 do 18 let. Účastníci se mohou těšit na zajímavé astronomické přednášky, spoustu her, koupání a především na noční pozorování městem nerušené oblohy plné hvězd astronomickými dalekohledy. Více o tom, jak takový astronomický tábor může vypadat, naleznete na Facebooku: Astrotábor Vlčková.

V případě zájmu neváhejte kontaktovat hlavního vedoucího tábora - viz dokumenty níže.


Přihláška a další dokumenty ke stažení.

Krátce o Astrotáboře Vlčková

Fotka z astrotábora

Každý rok (pravidelně už od roku 1988) pořádáme v průběhu letních prázdnin astronomický tábor na základně u Vlčkové u Zlína. Vlčková, vzdálena asi 15 km severně od Zlína, se nalézá v Hostýnských vrších. Zde v překrásné přírodě a uprostřed hlubokých lesů stráví účastníci tábora dva krásné týdny. Termín je vždy volen s ohledem na fázi Měsíce, neboť by Měsíc v úplňku znemožnil pozorování temné noční oblohy.

Jak přibližně vypadá takový typický den tábora? Po příjemném budíčku v 9 hodin (hudbou či jinými libými zvuky), lehké rozcvičce a snídani následuje přednáška většinou na téma zaměřené na některou z oblastí astronomie. Většinou je možné si i vybrat ze dvou či více témat současně běžících přednášek podle libosti či znalostí každého z ůčastníků. Odpoledne je pak už plné zážitkových aktivit, jako jsou různé zábavné hry, sport, ale také hry na zamyšlení a na rozvoj všemožných dovedností. Teplé letní dny však netrávíme jen v táboře, ale chodíváme se koupat do nedaleké nádrže (mezi táborníky přezdívané Kačák) a koná se i celodenní výlet (či hra) do Hostýnských vrchů.

No a večer? Když je hezky a jasno je program také jasný - pozorování krás noční oblohy nejen dalekohledy! Co že se to pozoruje? Vše co noční obloha poskytuje - od nejbližších atmosférických jevů (meteory, halové jevy, západy a východy Slunce, apod.), přes objekty obíhající Zemi (Měsíc ale i některé umělé družice), objekty Sluneční soustavy (planety, komety, planetky a další) až po vzdálené objekty hlubokého vesmíru - hvězdokupy, mlhoviny galaxie a spustu dalšího! A pokud náhodou jasno není, tak i tak není o zábavu nouze - trochu volnější program může být vyplněn buď nějakou kratší hrou, sportováním nebo zpíváním a hraním na všemožné hudební nástroje u táborového ohně. Večer je vždy dlouhý, a pro vysílené astronomy je připravena svačinka v podobě "druhé večeře".

Ubytování je zajištěno ve stanech s podsadou a ve vlastních spacácích. O žaludky nás všech se pětkrát denně starají velmi ochotné kuchařky, bez kterých by se celá akce neobešla. Program tábora je vytvářen a připravován skupinou vedoucích – většinou studentů středních a vysokých škol a členů Zlínské astronomické společnosti.

Fotografie z různých ročníků tábora

Minulé ročníky

Porovnání dvou astrotáborů (článek Ondřeje Procházky, 2007)
Astrotábor Vlčková 2009 (článek ze Zorného pole, 2010)

Fotografie z astrotábora 2008
Fotografie z astrotábora 2009
Fotografie z astrotábora 2010
Fotografie z astrotábora 2011
Fotografie z astrotábora 2016
Video vypuštění modelu rakety Penetrator 2

 
Dnes je sobota 13.7.2024, 02.09 (195. den v roce) kontakt: zas@zas.cz, webmaster