Nová hvězdárna z jihovýchodu
Program, archiv
Kontakt, dotazy
Galerie
Plakáty
Zlínská hvězdárna
prohlídka (nové okno)
kde nás najdete
vybavení
historie
Stará hvězdárna
prohlídka
historie
kronika
Pro veřejnost
pozorování
přednášky
kroužky
astrotábor
Messierův maraton
další akce, OSUD
Pro školy, skupiny
objednání pořadu
nabídka využití sálu
Společnost ZAS
odborná činnost
CCD pozorování
ZAS v číslech
pro členy ZAS
Ke stažení
Odkazy

Činnost ZAS podporuje Petr Stuchlík.

Astronomické vybavení

Hlavní dalekohledy na pozorovatelně

Nový modernizovaný dalekohled hvězdárny

Největší dva přístroje jsou umístěny pod odsuvnou střechou na společné rovníkové vidlicové montáži, což usnadňuje sledování pozorovaného objektu (stačí nám k tomu jen jeden motor). To je velice důležité jednak pro pohodlí pozorování ale hlavně pro pro jejich fotografování.

Hlavní dalekohled byl dne 7.5.2004 znovuzprovozněn poté, co absolvoval generální opravu všech mechanických částí, dostal nový nátěr (a tím i nevšední velmi pěkný vzhled) a byl osazen zcela novým pohonem – krokovými motory v obou osách. Tyto motory umožňují nejen jeho přesné sledování různých pozorovaných objektů, ale v budoucnu umožní i jeho navádění pomocí počítače.

Na hlavní montáži jsou umístěny tyto dva přístroje (shora dolů):

  • Čočkový dalekohled (refraktor) s průměrem objektivu 130 mm a ohniskovou vzdáleností 1950 mm.
  • Newtonův zrcadlový dalekohled (reflektor) s průměrem hlavního zrcadla 270 mm a ohniskové vzdálenosti 2150 mm. Zrcadlo tohoto dalekohledu je schopno soustředit 2000krát více světla než lidské oko.

Hlavní dalekohled navrhl Karel Carbol, parabolické zrcadlo o průměru 270 mm a ohniskem 2150 mm bylo zakoupeno na hvězdárně v Prostějově. Objektiv refraktoru o průměru 130 mm a ohniskem 1950 mm zhotovil prof. ing. Vilém Galdůšek z Ostravy. Optické části fotografické astrokomory (zatím není na montáži umístěna) zhotovili bratři Erhartové z Loučovic.

Dalekohled těsně po znovuzprovoznění na jaře 2004

Nové pokovení zrcadla v lednu 2006

Kvůli plánovanému novému pokovení hlavního zrcadla jsme dalekohled 18.1.2006 v zrcadlovém konci otevřeli, změřili uložení zrcadla a za účasti AK2 jej zase uvedli do provozuschopné podoby. Namísto zrcadla bude do zrcadlového konce tubusu umístěno závaží, které zajistí stabilitu montáže v době, kdy bude zrcadlo pokovováno.

Údržba refraktoru v říjnu 2008

V říjnu 2008 jsme provedli neplánovanou údržbu refraktoru. Objektiv byl po zarosení vyčištěn a znovu osazen do tubusu.

Další vybavení

TC245 CCD kamera
  • TC245 CCD kamera, kterou postavil ing. Pavel Cagaš, je používána k pozorování slabších objektů vzdáleného vesmíru a k měření minim jasnosti proměnných hvězd.
  • Refraktor ZEISS s objektivem o průměru 80 mm a s ohniskovou vzdáleností 1200 mm, uložený na přenosné rovníkové montáži. Často se používá k promítání Slunce na stínítko.
  • Dalekohledy Binar Somet – binokulární širokoúhlý triedr 2 x 25 (zvětšení) / 100 (průměr objektivů) a Monar Somet – také s průměrem objektivu 100 mm a s pevně instalovaným okulárem se zvětšením 25. Těmito mobilními stroji se pozoruje zejména z terasy hvězdárny a jsou vhodné také pro převoz (hlavně na astronomické tábory).
  • Širokoúhlý Binar zvětšující 20krát s průměrem objektivu 80 mm.
 
Dnes je úterý 19.3.2024, 05.09 (79. den v roce) kontakt: zas@zas.cz, webmaster