Nová hvězdárna z jihovýchodu
Program, archiv
Kontakt, dotazy
Galerie
Plakáty
Zlínská hvězdárna
prohlídka (nové okno)
kde nás najdete
vybavení
historie
Stará hvězdárna
prohlídka
historie
kronika
Pro veřejnost
pozorování
přednášky
kroužky
astrotábor
Messierův maraton
další akce, OSUD
Pro školy, skupiny
objednání pořadu
nabídka využití sálu
Společnost ZAS
odborná činnost
CCD pozorování
ZAS v číslech
pro členy ZAS
Ke stažení
Odkazy

Činnost ZAS podporuje Petr Stuchlík.

Messierův maraton Vlčková

Charles Messier

Messierův maraton Vlčková 2017 se uskuteční v termínu od 24. do 26.3.2017. Přihlásit se a bližší informace k dostání u Tomáše Brázdila, mail: t.brazdil@zas.cz nebo tel.: 773 658 000.

Krátce o Messierově maratonu

Messierův katalog nehvězdných objektů je mezi astronomy snad nejznámějším katalogem deep-sky objektů. Sestavil jej, jak už název napovídá, věhlasný francouzský lovec komet Charles Messier (1730-1817). Během svého života nashromáždil tento astronom na 110 objektů na noční obloze, které díky svému mlhavému vzhledu mohly být snadno zaměněny za komety, ale jejich podstata je jiná. Vznikl tak katalog mlhovin, hvězdokup a galaxií, které patří snad k tomu nejkrásnějšímu co můžeme na severní polokouli na noční obloze spatřit již velmi malým astronomickým dalekohledem.

Náhoda tomu chtěla, že všechny objekty, které Messier objevoval celý svůj život, lze jen po několik málo dnů v roce shlédnout během jedné jediné noci. Snahu napozorovat celý Messierův katalog během jediné noci pa nazýváme Messierovým maratonem.

Od roku 2011 se dosáhnout cíle 110 „Messierů“ za jedinou noc snaží i členové Zlínské astronomické společnosti.

Něco o historii Messierova maratonu a o tom, jak taková akce může vypadat se můžete dočíst v článku, který vyšel v časopise Zorné pole.

Pozorovací sekvence

Pro ty z vás, kteří by si chtěli maraton vyzkoušet sami nebo na něj během roku trénovat uvádíme pozorovací sekvenci pro pozorovací stanoviště Vlčková (pro jiná místa v ČR se časy východů a západů budou lišit v závislosti na místní zemské délce). Časy jsou uvedeny v SEČ a jsou pouze orientační, a platné pro období kolem jarní rovnodennosti. Časy východů a západů jsou rovněž závislé na okolním horizontu. Tabulku doporučuji vytisknout a zabalit do fólie. Papír během noci silně navlhá!

Vysvětlivky:
Typ: G – galaxie, KH – kulová hvězdokupa, OH – otevřená hvězdokupa, MLH – mlhovina, SNR – pozůstatek po supernově, PM – planetární mlhovina, XXX – dvojhvězda
Kark. = stránka v Karkoschkově astronomickém atlasu hvězdné oblohy
Atl. = stránka v Atlasu hvězdné oblohy 2000
Mag. = magnituda objektu
Obs = doporučený čas pozorování
End = západ objektu pod obzor, konec viditelnosti, pokud není uveden čas, ale poznámka Sun, znamená to, že je objekt viditelný dokud jej nepřesvítí jas Slunce

Alternativní sekvence naleznete zde:
Obrázková sekvence – objekty seřazeny tak jak jdou během maratonu nejčastěji za sebou

Naše pozorovací stanoviště

Messierův maraton se každoročně koná na louce nedaleko obce Vlčková. Tímto majitelům pozemku a vesnici Vlčkové děkujeme za zapůjčení pozemku. Zároveň, pokud je komukoliv známa lepší lokace s lepšími pozorovacími podmínkami (minimální světelný smog, co nejnižší a rovný horizont bez překážek, dobrá dostupnost ze Zlína) budeme velmi rádi za jakýkoliv tip.

Souřadnice pozorovacího stanoviště: 49°19'7"N, 17°45'12"E, 490 m.n.m.

Pozorovací stanoviště se nachází na travnaté louce sloužící jako pastvina pro dobytek. Louka se svažuje směrem od východu k západu. Obloha bývá velmi čistá. Světelné rušení minimální.

Západní obzor - V okolním terénu dobře otevřen. Poskytuje výhled i do hodně nízkých deklinací. Je-li ve atmosféře více vlhkosti v dálce lehce ruší rozptýlené světlo Zlína, pozorování však nijak zásadně nevlivňuje.

Jižní obzor – poměrně dobře otevřen, rovněž výhled do nízkých deklinací. Bez světelného rušení.

Východní obzor – lehce zakryt stromy. Obzor je zde díky svažitosti terénu poněkud výše. Nutno stěhovat dalekohled na lepší místo na louce. Ovšem jen v řádu desítek metrů. Bez světelného rušení.

Severní obzor – Značně ovlivněn zvýšeným obzorem v kopcích a lesem. Při troše stěhování dalekohledu lze však zahlédnout všechny místní „messiery“. Důležitá je rychlost. Bez světelného rušení.

Užitečné odkazy

Ať již se připravujete na Messierův maraton nebo se chcete jen podívat na některé z Messierů, zde naleznete užitečné odkazy, které se mohou hodit.

Stellarium – velice zdařilé open source počítačové planetárium. Vhodné pro vyhledávání „messierů“ a simulaci jejich východů a západů při domácí přípravě na vlastní Messierův maraton.

obsáhlé stránky věnující se Messierovu maratonu. V angličtině.

stránky s velice podrobným popisem průběhu noci, co kdy a jak pozorovat. V angličtině.

Minulé ročníky

 
Dnes je neděle 23.6.2024, 05.51 (175. den v roce) kontakt: zas@zas.cz, webmaster