Nová hvězdárna z jihovýchodu
Program, archiv
Kontakt, dotazy
Galerie
Plakáty
Zlínská hvězdárna
prohlídka (nové okno)
kde nás najdete
vybavení
historie
Stará hvězdárna
prohlídka
historie
kronika
Pro veřejnost
pozorování
přednášky
kroužky
astrotábor
Messierův maraton
další akce, OSUD
Pro školy, skupiny
objednání pořadu
nabídka využití sálu
Společnost ZAS
odborná činnost
CCD pozorování
ZAS v číslech
pro členy ZAS
Ke stažení
Odkazy

Činnost ZAS podporuje Petr Stuchlík.

Historie nové Zlínské hvězdárny

Nákres nové hvězdárny

První zmínka o postavení rozsáhlejší zděné hvězdárny ve Zlíně pochází již z prosince roku 1951, kdy se činnost nadšenců rozrostla natolik, že se postavení hvězdárny stalo nutností. V nečekaně krátké době vytvořil s. Kučera hotový projekt zděné hvězdárny, který splňoval tehdejší požadavky, a jehož realizace byla členy očekávána v průběhu roku 1952. Tehdy se však zděnou budovu nepodařilo prosadit a byla tak postavena pouze provizorní dřevěná budova (z materiálu bývalé vrátnice z Hulína), která sloužila více než půl století.

Myšlenka postavení nové hvězdárny se vzkřísila po roce 1959, kdy se okolí hvězdárny proměnilo ve velké staveniště – začala stavba školy, dnešního Gymnázia Zlín. Už tehdy byla dřevěná hvězdárna pro gymnázium trnem v oku a stejně tak byl stavbou velmi narušen provoz hvězdárny. Hvězdárna byla určena k likvidaci, jen termín se stále posouval a posouval. Proto vznikl už druhý projekt (vypracoval ho ng. Rejl) na reprezentativní hvězdárnu, která měla stát na vrcholu kopce "U spáleného dubu" a jejíž součástí bylo i planetárium. Realizace projektu opět zkrachovala na nedostatku financí.

V říjnu 2000 se 41 let hrozící likvidace hvězdárny stala opět aktuální díky plánované rekonstrukci Gymnázia Zlín. A tak se začala psát historie třetího velkého projektu Zlínské hvězdárny, který byl po bouřlivém průběhu nakonec úspěšně realizován.

Historie nové hvězdárny

Nejstarší příspěvky jsou dole, nejnovější nahoře.

 
Dnes je sobota 13.7.2024, 01.40 (195. den v roce) kontakt: zas@zas.cz, webmaster