Nová hvězdárna z jihovýchodu
Program, archiv
Kontakt, dotazy
Galerie
Plakáty
Zlínská hvězdárna
prohlídka (nové okno)
kde nás najdete
vybavení
historie
Stará hvězdárna
prohlídka
historie
kronika
Pro veřejnost
pozorování
přednášky
kroužky
astrotábor
Messierův maraton
další akce, OSUD
Pro školy, skupiny
objednání pořadu
nabídka využití sálu
Společnost ZAS
odborná činnost
CCD pozorování
ZAS v číslech
pro členy ZAS
Ke stažení
Odkazy

Činnost ZAS podporuje Petr Stuchlík.

Další akce a mimořádná pozorování

Kromě pravidelných akcí, které hvězdárna nabízí, se čas od času uskuteční i jiné aktivity. V současné době například probíhají večery deskových her. Dále může jít o akce dlouho dopředu připravované (např. víkendovky pro děti a mládež, pozorování přesně předvídatelných jevů, apod.), ale také o akce nepředvídatelné (výskyt polární záře, přílet komety, výbuch supernovy, apod.).

Níže najdete chronologicky seřazené významnější akce, které ZAS v posledních letech pořádala (i v době, kdy neexistovala hvězdárna). Některé si svým rozsahem vysloužily i samostatnou stránku.

 

Velká noční zlínská hra "Od soumraku do úsvitu"

Logo hry Od soumraku do úsvitu

Je pátek 30.4.2004 a na Náměstí Míru právě probíhá koncert oslavující vstup České republiky do EU. Sleduje ho ale nezvykle mnoho lidí, kteří se shlukují do malých skupinek, mají na zádech batohy a velmi podezíravě zkoumají okolí. Mezi dvěma písničkami, přesně v 18.45, přichází moderátorka, říká pár čísel a koncert pokračuje směle dál. Skupinky už ale neposlouchají – zkoumají nějaké papíry a vyřčená čísla a pak z naměstí rychle odbíhají pryč. Do pár minut se náměstí téměř vylidní – pro téměř 400 lidí totiž právě začala velmi náročná asi šestnáct hodin trvající zlínská noční hra Od soumraku do úsvitu.

 

Astronomické praktikum (jaro 2008)

O víkendu ze 4. na 6. dubna se v prostorách Zlínské hvězdárny odehrála další zajímavá akce – astropraktikum Jaro 2008. S pozorováním to nevypadalo příliš nadějně, a tak jsme byli asi všichni předem smířeni s tím, že hlavní náplní astropraktika (kromě všeobecné zábavy a pojídání párků) bude zpracovávání starších dat...

 

Astropraktikum podzim 2007

Již páté astronomické praktikum, se zaměřením na pozorování pomocí moderní CCD techniky, se konalo na zlínské hvězdárně ve dnech 12. 10. 2007 - 14. 10. 2007. Konkrétním programem bylo focení mlhoviny Kosatec (Iris) a pokus o detekci exoplanety metodou tranzitní fotometrie.

Kdo by si ovšem myslel, že jsme mrzli na střeše u dalekohledu, byl by daleko od pravdy. Stejně jako na větších hvězdárnách jsme si díky umu členů ZAS užívali komfortu moderní techniky z přednáškového sálu Zlínské hvězdárny. Technika pomohla i jinak, dává totiž 50letému 27cm dalekohledu netušené možnosti v korekci optických vad i rozsahu využití.

Polární záře 20./21.11.2003

Den jako každý jiný. Ale pár SMSek z něj udělalo nezapomenutelný den. Vše začalo večerní SMSkou z redakce IAN (Instantní astronomické noviny), že nad Brnem právě zuří obrovská polární záře. (Právě kvůli tomuto úkazu jsem si před mnoha lety koupil svůj první mobil a aktivoval tuto on-line službu. :-)

Kratičkou reportáž (od Miry Pavla) s fotografiemi z onoho večera naleznete zde.

Úplné zatmění Měsíce 9./10.11.2003

Měsíc v zemském stínu

V noci ze soboty na neděli jsme měli možnost pozorovat další úplné zatmění Měsíce. K tomuto jevu dochází relativně často, asi dvakrát do roka. Ne vždy je ale tento úkaz od nás pozorovatelný. Tentokrát jsme ho však mohli pozorovat v celém jeho průběhu.

Zatmění Měsíce nastává ve chvíli, kdy se všechna tři tělesa (v pořadí Slunce, Země a Měsíc) dostanou do jedné přímky. V té chvíli je vždy úplněk a sem tam se stane, že se Měsíc trefí do kuželu stínu, který Země vrhá do prostoru. Tento kužel je vzdálenosti Měsíce třikrát větší než jeho průměr, proto úplná fáze zatmění trvá i více než hodinu. Země se jednoduše postaví do cesty slunečnímu světlu, které ještě před chvílí ozařovalo celý měsíční disk. Pokud je úplněk a zatmění nenastalo, prošel Měsíc buď pod nebo nad Zemí vrhaným stínem.

I v době úplného zatmění však nebývá měsíční povrch zcela tmavý. Atmosféra kolem Země totiž funguje jako spojná čočka a láme světlo procházející těsně kolem Země na měsíční povrch. Podle stavu atmosféry a zejména sopečné činnosti v poslední době pak vidíme různě tmavá a různě zbarvená zatmění Měsíce.

Miroslav Pavel

Fotografoval: Roman Pavel, Canonem S45 s ATC Monarem 70/25

Vesmírná odyssea 2003, 2002, 2001

Již se stalo tradicí, že se vždy kolem 17. listopadu koná víkendovka pro děti nejen z astronomických kroužků. V tuto dobu totiž vrcholí aktivita významného meteorického roje Leonid. Přeje-li nám počasí, pozorujeme večer oblohu malými přenosnými dalekohledy. Přes den je pak čas na spoustu roztodivných her a překvapení. Letos jsme víkendovku prodloužili na pět dní a zavedli i dopolední astronomické přednášky, jak je zvykem na letním astronomickém táboru.

Více o jednotlivých ročnících se dočtete zde.

Astronomický tábor Vlčková 2003

Reportáž z dalšího astronomického tábora Vlčková 2003 naleznete zde.

Částečné zatmění Slunce 31.5.2003

V sobotní ráno posledního květnového dne vyšlo, jako nicméně každý jiný den, Slunce. Ale už na první pohled mu něco "chybělo". Vyšel totiž jen úzký srpek Slunce. Do dokonale zářivého kotoučku egyptského, mayského, keltského nebo hinduistického boha se najednou zakousl temně černý vetřelec a my jsme tak měli možnost s tichým úžasem sledovat jeden z nejzajímavějších přírodních úkazů – zatmění Slunce.

Přechod Merkura přes Sluneční povrch 7.5.2003

Dráha Merkura na Slunci

Při zatmění Slunce, které lze z různých míst Země sledovat až třikrát do roka, zakryje nakrátko sluneční disk Měsíc. Ale před Slunečním diskem se mohou objevit i jiná tělesa sluneční soustavy – z planet jsou to Merkur a Venuše. Tento jev je ze Země daleko vzácnější než zatmění Slunce.

Ve středu 7. května se na spojnici Slunce a Země objevila planeta Merkur. Její temný kotouč tak byl viditelný na pozadí zářivého slunečního disku. Svou pouť začal po sedmé hodině ranní u levého horního okraje Slunce. Během následujících více než pěti hodin pomalu postupoval, až Slunce půl hodiny po poledni opět opustil.

Tento nádherný úkaz jsme společně s veřejností pozorovali z Náměstí míru ve Zlíně.

Kdy tento úkaz znovu nastane? Planeta Merkur nám v budoucnu tuto podívanou dopřeje celkem "často": 8.11.2006, 9.5.2016, 11.11.2019, 13.11.2032, ...

Planeta Venuše už není tak vstřícná. K nejbližšímu přechodu přes Slunce dojde 8.6.2004 ráno. Další přechod 6.6.2012 od nás nebude pozorovatelný a pak tento mimořádně vzácný astronomický úkaz nastane až v roce 2117.

Miroslav Pavel

Víkend na hvězdárně v Ostravě 2002

Poslední červnový víkend roku 2002 jsme se společně s dětmi z astronomických kroužků vydali na výlet za kolegy do Ostravy. Protože jsme měli domluven program až od odpoledních sobotních hodin, navštívili jsme dopoledne jedno z největších umělých koupališť ve střední Evropě – koupaliště na Vřesině. Protože nebylo ráno příliš jasno, byli jsme tam bez dvou lidí jen my, což bylo tisíckrát méně, než víkendy předešlé.
Z koupaliště jsme lesem přeběhli na hvězdárnu a tam už nás čekaly dva astronomické programy v tamějším planetáriu, prohlídka hvězdárny a všech kopulí a astronomické techniky. Protože nám počasí příliš nepřálo, strávili jsme večer venku a následně u videa v přednáškovém sále, kde jsme i nocovali.
V neděli brzy ráno jsme pohostinnost hvězdárny opustili a vlakem se přiblížili k Lysé hoře. Tu jsme pak úspěšně zdolali a po krásném slunném dni se vlakem vydali zpět k domovu.

Miroslav Pavel

Koupaliště Vřesina

Hvězdárna v Ostravě

Lysá hora

Bambiriády

Vždy na přelomu května a června se ve Zlíně, stejně jako v jiných městech České republiky, koná Bambiriáda. Jde o představení organizací zabývajících se aktivním využitím volného času mládeže. Zde veřejnosti představujeme své služby a nabízíme zájemcům pozorování Slunečního disku přímo z Náměstí míru ve Zlíně. Pro vážnější zájemce bývá současně připraven i program na hvězdárně.

Pozorování Slunce

Stánek hvězdárny

První zvědavci

 
Dnes je sobota 7.9.2024, 16.27 (251. den v roce) kontakt: zas@zas.cz, webmaster