Nová hvězdárna ze severu
Program, archiv
Kontakt, dotazy
Galerie
Plakáty
Zlínská hvězdárna
prohlídka (nové okno)
kde nás najdete
vybavení
historie
Stará hvězdárna
prohlídka
historie
kronika
Pro veřejnost
pozorování
přednášky
kroužky
astrotábor
Messierův maraton
další akce, OSUD
Pro školy, skupiny
objednání pořadu
nabídka využití sálu
Společnost ZAS
odborná činnost
CCD pozorování
ZAS v číslech
pro členy ZAS
Ke stažení
Odkazy

NAVRCHOLU.cz

Činnost ZAS podporuje Petr Stuchlík.

Přednášky pro veřejnost

Aktuální přehled

Cestopisná přednáška "Srí Lanka - za vůní čaje, kari a tuk tuků"
čtvrtek 21.11.2019 od 18.00 do 20.00
přednáší: Ing. Robert Bazika vstupné: 50 Kč
Cestovatelská beseda Roberta Baziky. Srí Lanka, kterou již Marko Polo nazval nejkrásnějším ostrovem světa, láká cestovatele již celá staletí. Fakt, že málokterý kout naší planety může nabídnout takovou rozmanitost a množství přírodního i kulturního bohatství, umožnil zdejším sinhálským králům vybudovat pozoruhodné impérium, které již před dvěma tisíci let pozlatili svou buddhistickou naukou. Zvěsti o zemi plné drahokamů, vzácného koření a nádherné džungle plné slonů brzy přilákaly lodě arabských, indických i evropských obchodníků a dobrodruhů. Paletu barev tohoto věčně zeleného a horkého ostrova nad rovníkem dotvořili kolonisté, kteří zde vybudovali síť říčních kanálů, zasadili první čajové plantáže a postavili první kostely. Koktejl různých etnik a náboženství, prolínání názorů a technologií ze všech koutů světa a zejména krásy zdejší přírody, dělají Srí Lanku atraktivní i dnes. Můžete tu prozkoumávat pozůstatky velkolepých královských měst, nasávat posvátný klid zdejších chrámů, toulat se po horách nebo pozorovat zvěř zdejších džunglí a národních parků. Můžete ochutnávat nepřeberné barvy a vůně ostrovní kuchyně, procházet se nekonečnými háji kokosových palem, pozorovat želvy i velryby, nebo se oddávat vodním i suchozemským aktivitám. Ale hlavně: V zemi o velikosti naší republiky s 22 miliony obyvatel, šesti miliony potulných psů a třemi miliony tuktuků, úsměvných motorových tříkolek, si můžete zcela bez omezení užívat svobody cestování.

Cestopisná přednáška "Gruzie - tajemné království ve stínu Kavkazu"
čtvrtek 28.11.2019 od 18.00 do 20.00
přednáší: Michal Štěpánek vstupné: 50 Kč
„Gruzie je země plná kontrastů a překvapení. Mohutné hradby Kavkazu střídají nížiny plné vinné révy, polopoušť pak zase břehy Černého moře. Gruzie má své nezaměnitelné kouzlo. Snad je to právě díky zvláštní atmosféře, která je zde cítit na každém kroku. Všechno se zdá být evropské, tak podobné tomu co známe z domova. Záhy ale člověk zjistí, že jazyk, písmo, kultura, tradice, kuchyně i nátura zdejších lidí se výrazně liší…Navštívíme spolu horské oblasti Svanetie, Tušetie, Chevsuretie a Kazbegi, projdeme se uličkami hlavního města Tbilisi a ochutnáme nejednu z místních kulinářských specialit.“
Michal Štěpánek
www.stepynacestach.cz

Přednáška "Kosmická budoucnost lidstva"
pondělí 2.12.2019 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. Pavel Cagaš, Ph.D. vstupné: 50 Kč
Po 50 letech od „návštěvy“ 12 astronautů na Měsíci je ve hře znovu Měsíc, ale třeba i Mars jako nejbližší vhodné destinace pro pilotované kosmické lety. Co všechno je potřeba splnit, aby mise byly úspěšné a bezpečné? Jsou současné technologie a pozemské zdroje vůbec schopny vůbec takové cíle realizovat? A co vzdálenější cíle? V přednášce by se posluchači měli dozvědět odpovědi.

Cestopisná přednáška "Istanbul, Dauhá"
čtvrtek 12.12.2019 od 18.00 do 20.00
přednáší: MUDr. Niko Burget vstupné: 50 Kč
V této přednášce o arabských městech si nejprve krátce představíme noční Dauhá, hlavní město kataru, kde se snoubí supermoderní architektura s tradičními tržišti a kulturou. Většina přednášky bude věnována Istanbulu ležícímu na obou březích Bosporu a město tak má svou evropskou a asijskou část, které se trochu liší. Většina památek je v tzv. Zlatém rohu evropské části, kde nelze vynechat mešity Hagia Sofia nebo Modrou mešitu a komplex paláce Topkapi. Navštívíme ale i méně známá místa jako Cisternovou baziliku a velkou Sulejmanovu mešitu, která je téměř bez turistů. Nelze vynechat tradiční trhy a představíme si velkou novinku - mešitu Camlica, která byla otevřena 7.3.2019, je největší v celém Turecku a turisté o ní zatím nevědí.

Přednáška "Astrofyzika v (super)počítači"
pondělí 16.12.2019 od 19.00 do 21.00
přednáší: Mgr. Petr Cagaš, Ph.D. vstupné: 50 Kč
Počítačové simulace se již napevno ustanovily jako třetí pilíř vědy po boku teorie a experimentu. V ideálním případě tyto tři pilíře fungují v symbióze. Simulace pomáhají navrhovat experimenty a umožňují lépe porozumět experimentálně nedosažitelným procesům. Bez experimentální verifikace bychom ale na druhou stranu nemohli věřit výsledkům žádných simulací. V této přednášce se detailně podíváme na fungování numerických simulací a zaměříme se na několik případů relevantních pro astrofyziku jako jsou intergalaktické magnetické pole a supernovy. Na závěr krátce probereme fungování superpočítačů a nejnovější trendy v jejich konstrukci.

Cestopisná přednáška "Írán - dvě tváře Persie"
čtvrtek 16.1.2020 od 18.00 do 20.00
přednáší: Michal Štěpánek vstupné: 50 Kč
"Írán – kontroverzní země s přísným islámským režimem nemá ve světě nálepku destinace, do které by se lidé zrovna hrnuli. A upřímně? Je to škoda… Zažil jsem ruch hlavní metropole, pokusil se vyškrábat na nejvyšší kopec v zemi, podíval se k moři, přespal v poušti, poznával města a jejich památky, navštěvoval čajovny, ochutnával speciality, potkával spousty zvědavých lidí, ale hlavně vnímal a nasával atmosféru Blízkého východu. A co jsem za tu dobu zjistil? Že tahle země je tak trochu jiná, než nám je předkládá okolní svět. A víte co? Však si o ni přijďte něco poslechnout a udělejte si svůj vlastní obrázek…"
Michal Štěpánek
www.stepynacestach.cz

Přednáška "Astronomické poznatky nejstarších civilizací"
pondělí 20.1.2020 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. Vratislav Zíka vstupné: 50 Kč

Cestopisná přednáška "San Francisco"
čtvrtek 30.1.2020 od 18.00 do 20.00
přednáší: MUDr. Zdeněk Coufal vstupné: 50 Kč
Povídání o tom, co krásného a zajímavého lze v několika dnech shlédnout v San Francisku a okolí, jak se dopravovat, kolik stojí vstupné a jaké jsou hvězdy nad pacifickou pláží.

Jak se chytá světlo -- polovodičové detektory v astronomii
pondělí 3.2.2020 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. Pavel Cagaš, Ph.D. vstupné: 50 Kč
Experiment je základním stavebním kamenem přírodních věd – bez experimentálního potvrzení má sebekrásnější teorie jen nevalnou cenu. V astronomii ale až na naprosté výjimky nemůžeme experiment sami provést. Astronomie zkoumá objekty jako jsou planety, hvězdy, galaxie nebo i celý vesmír a je odkázána na pozorování dějů, které se v daném okamžiku odehrávají bez našeho přičinění nebo naplánování. Proto má pozorování a pozorovací technika v astronomii zcela klíčovou úlohu a podíváme-li se do dějin astronomie, rozhodující skoky v našem poznání vesmíru jsou vždy spjaty s novou technikou pozorování. Posledním skokem bylo zavedení polovodičových detektorů světla a naše znalosti vesmíru od té doby přibývají závratným tempem. Proč tomu tak je, jak polovodičové detektory světla pracují a co přináší astronomům se pokusí shrnout tato přednáška.

Cestopisná přednáška "Azorské ostrovy"
čtvrtek 13.2.2020 od 17.00 do 19.00
přednáší: Mgr. Patrik Dekan vstupné: 50 Kč
AZORSKÉ OSTROVY - náš tip na bezpečnou destinaci a uklidňující dovolenou. Málo objevená evropská exotika na samém konci Evropské unie a daleko v Atlantském oceánu. Vystoupejte od rozervaných břehů s dramatickými lávovými útesy vzhůru k oblakům. Vrcholy kopců nejsou daleko od moře, proto jsou výhledy na Atlantik skutečně úchvatné.
Obejděte široké krátery bývalých sopek porostlé kvetoucími keři hortenzií. Vychutnejte si dobré portské víno, osvěžte se mořských vzduchem a koupelemi v termálních koupalištích a pramenech. Průvodce Patrik Dekan navštívil Azorské ostrovy v minulých dvou letech celkem 5x, procestoval je doslova křížem krážem. Fotky plné přírodní a jezerní zeleně a mnoha odstínů modrých barev moře a nebe vás jistě nadchnou.

Přednáška "Antická astronomie od Thaleta k Hipparchovi"
pondělí 24.2.2020 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. Vratislav Zíka vstupné: 50 Kč

Přednáška "Klaudios Ptolemaios – tvůrce geocentrizmu"
pondělí 23.3.2020 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. Vratislav Zíka vstupné: 50 Kč

Přednáška "Sci-Fi coby inspirace vědců a techniků, aneb jak správně namíchat obě složky"
pondělí 20.4.2020 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. Milan Kadlec vstupné: 50 Kč

Přednáška "Středověká astronomie"
pondělí 27.4.2020 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. Vratislav Zíka vstupné: 50 Kč

Přednáška "Evropská astronomie před Koperníkem"
pondělí 18.5.2020 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. Vratislav Zíka vstupné: 50 Kč

Přednáška "Mikuláš Koperník –Zastavil Slunce a pohnul Zemí"
pondělí 15.6.2020 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. Vratislav Zíka vstupné: 50 Kč
 
Dnes je neděle 17.11.2019, 21.45 (321. den v roce) kontakt: zas@zas.cz, webmaster