Nová hvězdárna z jihovýchodu
Program, archiv
Kontakt, dotazy
Galerie
Plakáty
Zlínská hvězdárna
prohlídka (nové okno)
kde nás najdete
vybavení
historie
Stará hvězdárna
prohlídka
historie
kronika
Pro veřejnost
pozorování
přednášky
kroužky
astrotábor
Messierův maraton
další akce, OSUD
Pro školy, skupiny
objednání pořadu
nabídka využití sálu
Společnost ZAS
odborná činnost
CCD pozorování
ZAS v číslech
pro členy ZAS
Ke stažení
Odkazy

NAVRCHOLU.cz

Činnost ZAS podporuje Petr Stuchlík.

Přednášky pro veřejnost

Aktuální přehled

Přednáška "Světlo 3 - UV, RTG a gama astronomie"
pondělí 12.12.2022 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. Jiří Vašátko vstupné: 70 Kč
Ve třetí přednášce pojednávající o světle se dozvíme více o ultrafialové, rentgenové a gama astronomii a o přístrojích k detekci záření vysokých energií. V ultrafialovém světle pozorujeme horké hvězdy a bouřlivý vývoj mladých galaxií. V UV světle lze pozorovat také oblasti, v nichž v galaxiích vznikají nové hvězdy, tzv. hvězdné líhně. V rentgenovém oboru září velmi horký galaktický a mezigalaktický plyn. V RTG oboru je tak možno vystopovat vysoce energetické děje v aktivních galaktických jádrech nebo nahlížet na velké galaktické kupy, jejichž jednotlivé členy už pro velkou vzdálenost neumíme rozeznat. Největší záhadou jsou ale zdroje nejenergetičtější, které se projevují v oboru záření gama. Ve většině případů není vůbec jasné, o co se jedná, na co se vlastně díváme. Oproti spektrálním oborům delších vlnových délek navíc žádné z těchto probíraných záření neprochází zemskou atmosférou. Pozorovací technika je tedy výhradně závislá na kosmickém výzkumu a všechny dalekohledy pracují ve vesmíru.

Přednáška "Vývoj názorů na Vesmír II"
pondělí 19.12.2022 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. Vratislav Zíka vstupné: 70 Kč
Lidé od nepaměti spekulovali o tom, jak vznikl Vesmír, kde jsou jeho hranice a jaká bude jeho budoucnost. Úroveň poznání okolního světa vedla od prostých mýtů dávných civilizací k propracovaným filozofickým spekulacím a posléze k budování vědeckých teorií podložených pozorováním a vysvětlením pozorovaných jevů. Touha lidstva po poznání Vesmíru v celé jeho velikosti, složitosti a kráse se začala plnit na začátku 20. století. Rychlý rozvoj vědy a techniky umožnil náhled do tajů vesmíru teoreticky i prakticky. Obří dalekohledy, spektroskopie, fotografie a hlavně vznik Einsteinovy Teorie relativity se staly základními pilíři dnešního názoru na Vesmír.

Plakát s Palomarem

Cestopisná přednáška CK Periscope Skandinávie "Grónsko"
čtvrtek 12.1.2023 od 18.00 do 20.00
přednáší: Mgr. Patrik Dekan vstupné: 70 Kč
Grónsko (v grónštině Kalaallit Nunaat) - největší ostrov na světě, autonomní součást Dánského království, země je ovšem řízena vlastní vládou a parlamentem. Z velké části se rozprostírá na stejnojmenném ostrově ležícím na rozhraní Atlantiku a Severního ledového oceánu. Nachází se severovýchodně od Kanady a geograficky je součástí Severní Ameriky, ovšem historicky, politicky a ekonomicky se jedná o zemi velmi propojenou s Evropou. Ledovec pokrývající Grónsko dosahuje místy mocnosti až 3 000 m. Po jeho roztátí by hladina světových oceánů stoupla o 7 metrů! Než se to stane, pojďte se podívat na fotoprezentaci průvodce CK Periscope Skandinávie Patrika Dekana. Ta Vás zavede do nádherné oblasti UNESCO fjordu Ilulissat.

Artists walk through Oqaatsut
Dogsledding Musher Twins
Boat tour passing iceberg, Ilulissat

Přednáška "American Star Parties"
pondělí 16.1.2023 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. Josef Chlachula vstupné: 70 Kč
Povídání o amatérské astronomii v USA z pohledu amatérského astronoma a návštěvníka hvězdáren a planetárií.

Přednáška "Nebe nad Zlínem 3 - leden, únor"
pondělí 23.1.2023 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. arch. Ivan Havlíček vstupné: 70 Kč
Povídání o tom, jak vypadá obloha v našich zeměpisných šířkách v druhé polovině zimy. Přehledový výklad souhvězdí doplněný snímky mlhovin a jiných vesmírných zajímavostí. Býk, Vozka, Camelopardalis, Blíženci, Orion, Zajíc, Holubice, Velký pes a mnoho dalších hrdinů z oblohy vyskočí. Přednáška bude opět zaměřena na objekty a úkazy, které na obloze může najít a uvidět každý, pokud ví, kam pohlédnout. V případě příznivého počasí bude po skončení přednášky navazovat pozorování a praktický výklad na pozorovatelně.

Cestopisná přednáška "Přírodní šperky středního Turecka"
čtvrtek 9.2.2023 od 18.00 do 20.00
přednáší: Ing. Robert Bazika vstupné: 70 Kč

Přednáška "Vývoj názorů na Vesmír III"
pondělí 27.2.2023 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. Vratislav Zíka vstupné: 70 Kč

Jarní večírek s Janem Burianem
čtvrtek 2.3.2023 od 19.00 do 21.00
přednáší: Jan Burian vstupné: 150 Kč
Opět, jako ostatně každý rok na jaře, přijede Jan Burian. Jarní večírek bude tentokrát o erotice a jiných výstřednostech tohoto typu. Povídání bude doprovázeno odpovídáním na dotazy včetně živelného kontaktu s publikem.

Plakát jarně erotický

Přednáška "Nebe nad Zlínem 4 - březen, duben"
pondělí 13.3.2023 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. arch. Ivan Havlíček vstupné: 70 Kč
Povídání o tom, jak vypadá obloha v našich zeměpisných šířkách na jaře. Přehledový výklad souhvězdí doplněný snímky mlhovin a jiných vesmírných zajímavostí. Tentokrát budou prohlédnuta souhvězdí Rak, Malý pes, Jednorožec, Rys, Lev, Malý Lev, Pohár a Velká Medvědice. Přednáška bude opět zaměřena na objekty a úkazy, které na obloze může najít a uvidět každý, pokud ví, kam pohlédnout. V případě příznivého počasí bude po skončení přednášky navazovat pozorování a praktický výklad na pozorovatelně.

Cestopidná přednáška "Omán"