Nová hvězdárna z jihovýchodu
Program, archiv
Kontakt, dotazy
Galerie
Plakáty
Zlínská hvězdárna
prohlídka (nové okno)
kde nás najdete
vybavení
historie
Stará hvězdárna
prohlídka
historie
kronika
Pro veřejnost
pozorování
přednášky
kroužky
astrotábor
Messierův maraton
další akce, OSUD
Pro školy, skupiny
objednání pořadu
nabídka využití sálu
Společnost ZAS
odborná činnost
CCD pozorování
ZAS v číslech
pro členy ZAS
Ke stažení
Odkazy

Činnost ZAS podporuje Petr Stuchlík.

Přednášky pro veřejnost

Aktuální přehled

Přednáška "Nebe nad Zlínem I - září, říjen" - dnes ZRUŠENO/PŘELOŽENO NA JINÝ TERMÍN
pondělí 25.9.2023 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. arch. Ivan Havlíček vstupné: 70 Kč
Akce je - ZRUŠENA/PŘELOŽENA NA JINÝ TERMÍN z důvodu nemoci přednášejícího. Děkujeme za pochopení.

Povídání o tom, jak vypadá na podzim obloha v našich zeměpisných šířkách. Přehledový výklad podzimních souhvězdí doplněný snímky mlhovin a jiných vesmírných zajímavostí. Přednáška bude zaměřena na objekty a úkazy, které na obloze může najít a uvidět každý, pokud ví, kam pohlédnout. Představena budou souhvězdí Kozoroh, Delfín, Liška s Husou, Šíp, Labuť, Kefeus, Pegas, Vodnář a Jižní ryba. V případě příznivého počasí bude po skončení přednášky navazovat pozorování a praktický výklad na pozorovatelně.

Přednáška "Seyfertovy galaxie a aktivní jádra galaktická"
pondělí 16.10.2023 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. arch. Ivan Havlíček vstupné: 70 Kč
Nástup radioastronomie spolu s astronomií v ultrafialovém oboru napomohl objevit a zkoumat galaxie s aktivními jádry a rádiové galaxie. V roce 1943, objevil Carl Keenan Seyfert mnoho podobných objektů, které byly sice galaxiemi, ale měly velmi aktivní jádra s podobnou emisí. Tato třída objektů s aktivním jádrem (AGN) byla později nazvána Seyfertovými galaxiemi. Seyfertovy galaxie byly jedním z typů galaxií zkoumaných od poloviny šedesátých let Benjaminem Markarjanem, které bývají označovány za galaxie Markarjanovy. Jde o galaxie výrazně vyzařující v ultrafialovém oboru. Pokusíme se v této klasifikaci udělat současné jasno.

Přednáška "Zhotovte si sluneční hodiny"
pondělí 23.10.2023 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. Vratislav Zíka vstupné: 70 Kč
Měření času slunečními hodinami se v době vyspělé mechaniky a elektroniky může zdát anachronismem. Sluneční hodiny, nejsou však ani jednoduchým ani nepřesným "přístrojem" na měření času. Pochopení jejich principům nás může velmi obohatit. Předpokládá hluboké porozumění astronomii i chodu slunce po obloze jak během dne, tak i během roku. Ve starověku a středověku byly při konstukci slunečních hodin používány metody deskriptývní geometrie a byly odhaleny nejrůznější zajímavé metody projekce koule do roviny, které byly použity jak při tvorbě map zemského povrchu, tak i hvězdných map a měřících přístrojů - např. astrolábů. V současné době můžeme navrhovat sluneční hodiny pomocí speciálních programů. K úspěšnému použití těchto programů je však také důležité rozumět mnoha astronomickým pojmům jako např. ekliptika, nebeský rovník a pól, deklinace, azimut, pravý a střední sluneční čas, atd.

Přednáška "Nebe nad Zlínem 2 - listopad, prosinec"
pondělí 6.11.2023 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. arch. Ivan Havlíček vstupné: 70 Kč
Povídání o tom, jak vypadá obloha v našich zeměpisných šířkách začátkem zimy. Přehledový výklad podzimních souhvězdí doplněný snímky mlhovin a jiných vesmírných zajímavostí. Ryby, Andromeda, Trojúhelník, Kassiopeia, Skopec, Velryba, Řeka, Perseus a mnoho dalších mýtických hrdinů z oblohy vyskočí. Přednáška bude opět zaměřena na objekty a úkazy, které na obloze může najít a uvidět každý, pokud ví, kam pohlédnout. V případě příznivého počasí bude po skončení přednášky navazovat pozorování a praktický výklad na pozorovatelně.

Přednáška "Neobvyklé sluneční hodiny"
pondělí 20.11.2023 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. Vratislav Zíka vstupné: 70 Kč
V této přednášce se zaměříme na sluneční hodiny, které jsou něčím zvláštní, neobvyklé a raritní. Víte, že existují sluneční hodiny, které ukazují čas, i když je zamračeno? Nebo sluneční hodiny, na kterých určí čas i nevidomí? Nebo sluneční hodiny které jsou na Marsu? Existují i sluneční hodiny, které ukazují digitální čas, aniž by u nich byly použity elektronické prvky. Mnoho slunečních hodin je součástí zajímavých architektonických staveb monumentální velikosti, a jsou ozdobami parků i veřejných prostranství. Mnohé sluneční hodiny jsou nádherná umělecká díla u kterých až při blžším prozkoumání poznáte, že mají časoměrnou funkci. Existují i sluneční hodiny, ktré ukazují časy přílivů a odlivů moře,...atd.

Přednáška "Sci-Fi jako terapie a výchova člověka"
pondělí 27.11.2023 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. Milan Kadlec vstupné: 70 Kč
Přednáška je volným pokračováním cyklu o žánru Sci-Fi, kde se poněkud odpoutáme od technologických zázraků budoucnosti a zaměříme se více na potenciální roli Homo Sapiens při zkoumání a poznávání vesmíru.

Cestopisná přednáška " JORDAN TRAIL"
čtvrtek 30.11.2023 od 18.00 do 20.00
přednáší: Ing. Robert Bazika vstupné: 70 Kč
desetidenní pěší putování hornatou jordánskou pouští přes Petru a Vádí Rum a ktomu další TOP jordánské památky.

Přednáška "K Mrakům Magellanovým"
pondělí 11.12.2023 od 19.00 do 21.00
přednáší: Ing. arch. Ivan Havlíček vstupné: 70 Kč
Magellanova oblaka jsou trpasličí galaxie viditelné na jižní obloze. Tito souputníci Mléčné dráhy plují ve vzdálenostech kolem dvou stovek tisíc světelných roků a musely být známy již starověkým mořeplavcům. Najdeme je v souhvězdích Mečouna a Tukana, která obě na oblohu zavedl Petrus Plancius teprve až v šestnáctém století. Že se jedná o samostatné hvězdné ostrovy, gravitačně vázané s Mléčnou dráhou, objevili až novověcí astronomové. Dnes obě tyto soustavy vnímáme jako nejbližší přírodní laboratoře, v nichž vznikají na mnoha místech nové hvězdy a probíhá zde ukázkový koloběh mezihvězdné látky. Díky své blízkosti jsou Magellanova oblaka nevyčerpatelným zdrojem astronomických objevů. Pokusíme se nahlédnout do obou soustav trochu podrobněji.

Cestopisná přednáška "Maroko"
čtvrtek 11.1.2024 od 18.06 do 20.06
přednáší: Mgr. Patrik Dekan vstupné: 100 Kč
předběžný (téměř jistý) termín, CK Periscope Scandinavie
 
Dnes je neděle 24.9.2023, 03.20 (267. den v roce) kontakt: zas@zas.cz, webmaster