Nová hvězdárna ze severu
Program, archiv
Kontakt, dotazy
Galerie
Plakáty
Zlínská hvězdárna
prohlídka (nové okno)
kde nás najdete
vybavení
historie
Stará hvězdárna
prohlídka
historie
kronika
Pro veřejnost
pozorování
přednášky
kroužky
astrotábor
Messierův maraton
další akce, OSUD
Pro školy, skupiny
objednání pořadu
nabídka využití sálu
Společnost ZAS
odborná činnost
CCD pozorování
ZAS v číslech
pro členy ZAS
Ke stažení
Odkazy

Činnost ZAS podporuje Petr Stuchlík.

Astronomický tábor Vlčková 2003

Pozorování Slunce

Tak, a další tábor je za námi. V pořadí již dvanáctý na Vlčkové.

Letos se astrotábor konal v tradičním červencovém termínu a zúčastnilo se jej 22 dětí a 15 vedoucích včetně kuchyně a zdravotnice. Nutno podotknout, že některé "děti" již překročily práh dospělosti a jiné k němu nemají daleko, takže věkové složení tábora bylo opět velmi pestré. Samozřejmě je velmi obtížné vymyslet program, který bude vyhovovat všem věkovým skupinám od 12-ti do 20-ti let, ale podle reakcí a ohlasů účastníků myslím, že se nám to nakonec povedlo.

Rozcvička

Jak přibližně vypadá typický den tábora? Po příjemném budíčku (hudbou či jinými libými zvuky) v 9 hod., lehké rozcvičce a snídani následuje přednáška na nějaké astronomické téma. Pro zpestření bývají na programu i přednášky z jiných oblastí přírodních věd. Po přednášce, než nastane čas usednout k obědu, je vhodná chvíle na pozorování a zakreslování Slunce. Zato odpoledne je už plné zážitkových aktivit, jako jsou různé zábavné hry, sport, ale také hry na zamyšlení a na rozvoj všelijakých dovedností. Teplé letní dny však netrávíme jen v táboře, ale chodíváme se koupat do nedaleké nádrže (mezi táborníky přezdívané Kačák) a koná se i celodenní výlet (či hra) do Hostýnských vrchů. Večerní program bývá volnější, vyplněn buď nějakou kratší hrou, sportováním nebo zpíváním u kytar.


Nástěnka a smajlíci

Protože se jedná o tábor astronomický, je zřejmé, že astronomie byla na táboře opět silně podporovaná, pokračovalo se v tradici dvou souběžných dopoledních přednášek, ze kterých si každý mohl vybrat, a stejně jako loni byly výsledky pozorování hodnoceny pomocí zvláštních samolepek různé úrovně (tzv. smajlíků), které se daly obdržet za každou jednotlivou kategorii astronomického pozorování. Vše bylo přehledně umístěno na nástěnce, a tak si mohl každý průběžně srovnávat své výsledky s ostatními. Ani letos nebylo potřeba děti do pozorování nějak zvlášť nutit, protože měly v sobě samy dost elánu a nadšení. Možná je to i tím, že v astronomickém kroužku v azylu v Domě dětí a mládeže Astra v centru Zlína si toho pozorování příliš neužijí.

Dalekohledoškola

Hned první večer proběhla "Dalekohledoškola", v níž každý, kdo úspěšně prošel teoretickou a praktickou zkouškou získal "řidičák" na dalekohled a mohl si od této chvíle vypůjčit dalekohled a pozorovat s ním. Ze začátku tábora rušil pozorování Měsíc, který pozvolna přecházel od úplňku k poslední čtvrti, ale přesto se našlo dost úspěšných pozorovatelů třeba i deep-sky objektů. Jiní využili právě přítomnosti Měsíce k jeho zakreslování. Velice hezky byl vidět také Mars, který je v současné době velmi blízko Země. Oblíbenou atrakcí bylo pozorování záblesků družic Iridium, na kterých si mohly děti zkoušet předpovídání jejich poloh na obloze podle zadaných souřadnic.

Kufr

Odpolední a podvečerní program byl letos opět nabitý, snažili jsme se o maximální originalitu a tvorbu správné atmosféry pro tu kterou hru, či aktivitu. Prvním krokem k naladění správné atmosféry je motivace. Vedoucí proto před každou akcí sehráli zábavnou scénku, čímž se celá věc dostala do oblasti mnohem většího nadšení, než je obvyklé při běžném uvádění programu. Pomáhaly nám k tomu také všemožné kostýmy, kterých jsme měli k dispozici jeden velký pytel. Konaly se hry různého zaměření, od fyzicky náročných, přes pohodové, až po tvůrčí činnosti. Namátkou mohu uvést například stavbu vorů nebo batikování triček, které zůstaly každému jako památka. Nevynechali jsme samozřejmě ani noční hru. Díky počasí jsme se mohli také narozdíl od minulých let konečně zase chodit koupat ke Kolibě ve Vlčkové.


Kuchyň

Základem úspěchu každé akce jsou plné a spokojené žaludky všech účastníků. Z tohoto důvodu jsou kuchaři(ky) nejdůležitějšími osobami na táboře. Kuchyň nám vařila ve stejném složení jako loni a byli jsme rádi nejen za chutnou stravu, ale také za výbornou spolupráci při organizování programu dne. Zvláštní poděkování patří naší zdravušce Naděnce, která se o všechny pečlivě starala a snažila se abychom byli všichni zdraví a cítili se skvěle.

Média

Jako každý rok, i letos k nám zavítal zástupce médií. Tentokrát to byly Zlínské noviny, jejich článek o táboře jste mohli číst v jednom vydání v průběhu druhého táborového týdne. Podle dosavadních zkušeností by příští rok mělo přijet opět regionální zpravodajství Emurfilm TV, sledujte proto pozorně televizní vysílání, možná se z vašich dětí či přátel stanou přes noc mediální hvězdy ... Ale teď vážně. Zájem médií o náš tábor nás velice těší, je vidět, že astronomie je věda, která je pro řadu lidí sice vzdálená, leč právě proto přitažlivá. Snažíme se dělat této krásné přírodní vědě tak trochu reklamu a těšíme se, až budeme moci přivítat návštěvníky na zbrusu nové hvězdárně, stojící pár desítek metrů od místa, kde stávala stará, dnes již neexistující.

Protože jsme lidé moderní doby, zapojili jsme do práce také moderní techniku. Celý průběh tábora byl dokumentován pomocí digitálních fotoaparátů a kamery, takže výsledkem všeho bylo závěrečné promítání fotografií a videa na televizi v hangáru. Tento nápad byl všemi oceněn na jedničku. A to nebylo zdaleka vše, protože každý účastník tábora dostal CD se všemi fotkami, videem a oblíbenými písničkami, které si může v průběhu roku pouštět, prohlížet a těšit se tak třeba i na příští tábor. CD bylo "nacpáno" až po okraj a není tedy vyloučeno, že se nám příště podaří překročit jeho kapacitu a budeme muset hledat jiný způsob záznamu našich vzpomínek...

Celkově tábor proběhl bez sebemenších problémů, všechno klaplo a myslím si, že výraznou měrou přispěl k udržení chodu Zlínské astronomické společnosti v období bez hvězdárny a také pomohl udržet mladé zájemce o astronomii, které budeme určitě na nové hvězdárně potřebovat.

Příští rok se Astrotábor bude konat zřejmě opět v druhé půli července a nevylučujeme, že bude o několik dní delší. Přesné datum a informace budou zavčasu zveřejněny na těchto stránkách. Budete-li se chtít zúčastnit, pište na adresu tabor@zas.cz. Věková hranice je přibližně 12–18 let. Těšíme se na vás.

Za tým vedoucích Astrotábora 2003
Jiří Trnka, hlavní vedoucí

 
Dnes je sobota 7.9.2024, 15.59 (251. den v roce) kontakt: zas@zas.cz, webmaster