Nová hvězdárna ze severu
Program, archiv
Kontakt, dotazy
Galerie
Plakáty
Zlínská hvězdárna
prohlídka (nové okno)
kde nás najdete
vybavení
historie
Stará hvězdárna
prohlídka
historie
kronika
Pro veřejnost
pozorování
přednášky
kroužky
astrotábor
Messierův maraton
další akce, OSUD
Pro školy, skupiny
objednání pořadu
nabídka využití sálu
Společnost ZAS
odborná činnost
CCD pozorování
ZAS v číslech
pro členy ZAS
Ke stažení
Odkazy

Činnost ZAS podporuje Petr Stuchlík.

Astronomický tábor Vlčková 2009

Astronomický tábor patří každý rok k vyvrcholení činnosti astronomických kroužků probíhajících na půdě zlínské hvězdárny. Během roku sbírají děti v kroužku astronomické znalosti převážně v teoretické rovině, a i když během roku s kroužkem nakouknou pod pokličku hvězdné oblohy naším hlavním dalekohledem, nic se nevyrovná zářící mléčné dráze na letní obloze. Zvláště pokud těmito pohledy můžete strávit celých 14 dní mimo město. (A po nahlédnutí do duše dětí se mi chce dodat, že i často mimo rodiče.) Pověst zlínského astrotábora se během let velmi rozšířila a kapacita tábora bývá naplněna často i dva měsíce dopředu. O pověsti taktéž vypovídá to, že se na táboře setkáváme s dětmi z  nejrůznějších částí celé republiky, nejenom z kraje Zlínského. Na astrotábor 2009 (již úctyhodný 22. ročník!) se tak přihlásilo 32 táborníků ve věkovém rozmezí od 7 do 20 let. Kromě členů kroužku se jednalo např. o děti z Prahy, Ostravy, Kuřimi či třeba ze vzdáleného Litvínova. Spolu s nimi si tábor užívalo a hlavně o jejich pohodu se staralo 18 dospělých účastníků.

astrotábor vlčková 2009

Tábor se uskutečnil, jako v mnoha minulých letech, ve stanové základně Vlčková mezi daty 19.7.-1.8.2009. Tyto dva týdny byly vybrány s ohledem na fázi Měsíce, aby tento nerušil noční pozorování deep-sky objektů, proměnek apod.

Do pravidelného denního rytmu tábora patřilo přednáškové dopoledne, kdy si děti vybíraly mezi dvěma přednáškami na nejrůznější astronomická a s astronomií související témata. Děti se nicméně také učily, jak mluvit před publikem a jak si připravit kratičkou přednášku. Každý den tak jeden z oddílů připravil pro ostatní povídání o některém ze souhvězdí.

Odpoledne bylo zpravidla zasvěceno hrám, a protože nám letos počasí přálo, tak i téměř každodennímu koupání.

Večer však už naplno patřil astronomii. Po přípravě pozorování a druhé večeři se všichni rozutekli do stanů pro hvězdné mapky, pozorovací deníky a hurá na louku k dalekohledům.

Kromě tradičního programu se na ATV 09 našlo i několik novinek. Poprvé jsme prostřednictvím Radio Jove mohli přímo na táboře nahlédnout do tajů radioastronomie. A díky novým přírůstkům do „pozorovacího“ parku naší hvězdárny, totiž novým dalekohledům SkyWatcher, nebylo o místo u okuláru nouze a každý si tak noční oblohy mohl užít do sytosti. Svědčí o tom také to, že letos v soutěži o "smajlíky" tentokrát zabodovali všichni.

Zpestřením tábora byl celodenní výlet, kde se táborníci mohli rozhodnout mezi trojicí tras. Ke klasickému výletu na Hostýn přibyla taktéž jeho namáhavější alternativa zvaná EXTREM a oddechový výlet směr ZOO Lešná. Závěr tábora oživila Expedice Mars. Téměř dvoudenní akce simulující skutečnou cestu na rudou planetu se všemi záludnostmi, které takové podnik jistě čeká.

Nakonec však, na začátku nepředstavitelně dlouhých, 14 dní muselo jednou skončit. Účastníky čekalo smutné loučení a nejedno oko navlhlo pod návalem nastalého dávání sbohem. Ale za vším tím smutkem se skrýval potutelný úsměv vyvolaný vědomím, že za rok ZAS.

 
Dnes je středa 19.6.2024, 00.40 (171. den v roce) kontakt: zas@zas.cz, webmaster