Nová hvězdárna ze severu
Program, archiv
Kontakt, dotazy
Galerie
Plakáty
Zlínská hvězdárna
prohlídka (nové okno)
kde nás najdete
vybavení
historie
Stará hvězdárna
prohlídka
historie
kronika
Pro veřejnost
pozorování
přednášky
kroužky
astrotábor
Messierův maraton
další akce, OSUD
Pro školy, skupiny
objednání pořadu
nabídka využití sálu
Společnost ZAS
odborná činnost
CCD pozorování
ZAS v číslech
pro členy ZAS
Ke stažení
Odkazy

Činnost ZAS podporuje Petr Stuchlík.

Objednání pořadu

Nabídka témat pořadů pro školy a skupiny bude postupně doplňována a rozšiřována. Po pořadu na zvolené téma může (v případě příznivého počasí) následovat pozorování oblohy dalekohledy.

V případě zájmu prosím vyplňte následující formulář a my se Vám nejpozději do druhého dne ozveme. Dotazy Vám rádi zodpovíme na e-mailu zas@zas.cz nebo na telefonu 732 804 937.

Popis jednotlivých pořadů

Sluneční soustava

Základní informace o Slunci a velkých planetách tvořících základ našeho planetárního systému. Fascinující svět planet a jejich měsíců zprostředkovaný nejen největšími dalekohledy světa, ale i z bezprostřední blízkosti. Uvidíte fotografie pořízené z planetárních kosmických sond včetně detailních záběrů povrchu trpasličí planety Pluto.

Pořad je vytvořen v několika verzích vhodných pro nejmenší posluchače (MŠ) až po posluchače středních škol.

Hvězdný vesmír

Sluneční soustava uvnitř Mléčné dráhy – v Galaxii. Galerie objektů našeho nejbližšího galaktického okolí, mlhoviny, hvězdokupy, snímky zachycující hvězdy v různých stádiích jejich vývoje. Místní skupina galaxií, vzdálený vesmír pozorovaný největšími astronomickými přístroji naší doby. Dnešní představy o struktuře a velikosti pozorovaného vesmíru.

Pořad je vytvořen v několika verzích vhodných pro nejmenší posluchače (MŠ) až po posluchače středních škol.

Hvězdná obloha

Prohlídka Mléčné dráhy viditelné ze severní polokoule. Stručný přehled toho, co je možné v noci v průběhu roku od nás na nebi uvidět. Prohlídka začíná oblastí poblíž roviny Galaxie a pokračuje přes letní část Mléčné dráhy k zimní obloze severní polokoule.

Budou představeny plynné a prachové útvary mezihvězdné látky, oblasti tvorby nových hvězd a hvězdných soustav. Oblast Štítu a Střelce, oblast Labutě a oblast Oriona. Pozůstatky hvězd, odvržené hvězdné obálky planetárních mlhovin. Většina objektů zde ukazovaných je zvolena tak, aby byly pozorovatelné již malými dalekohledy.

Představeny jsou také velké a nápadné kulové hvězdokupy (Herkules, Omega Kentaura) a prostorové rozložení kulových hvězdokup v Galaxii. Velké galaxie Místní skupiny v Andromedě a v Trojúhelníku a Magellanova oblaka na jižní obloze.

Pořad je vhodný pro posluchače od 2. stupně ZŠ

Co víme o vesmíru?

Stručná kosmologie pro začátečníky. Jak vznikl vesmír a jak je starý? Co vše můžeme ve vesmíru pozorovat a jak se měnil pohled na svět, ve kterém dnes žijeme? Bude se vesmír i v budoucnu, spolu s rozvojem astronomie, měnit tak rychle, jako tomu bylo v průběhu minulého století? Představeny jsou i velkorozměrové struktury vesmírné, kupy a nadkupy galaxií, největší a nejrozsáhlejší objekty, které astronomové doposud objevili. Do přednášky jsou zahrnuty i čerstvé objevy dynamické struktury velkorozměrových útvarů.

Pořad je vhodný pro posluchače od 2. stupně ZŠ

Podle potřeby lze na základě domluvy připravit i pořad na jiné astronomické téma

  • Slunce a heliosféra,
  • Měsíc, popř. jednotlivé planety sluneční soustavy,
  • Planetky, komety a meziplanetární hmota,
  • Galaxie a soustavy galaxií, galaktické kupy a nadkupy,
  • Vesmír v různých spektrálních oborech: radioastronomie, vesmír v mikrovlnné oblasti, infračervená astronomie, ultrafialová astronomie, vesmír v rentgenovém a gama oboru,
  • Temná hmota ve vesmíru,
  • Obří dalekohledy světa,
  • Astronomické mapy, soupisy a katalogy,
  • Vývoj astronomie a poznávání světa, v němž žijeme.

Podrobněji se v jednotlivých pořadech můžete zorientovat na stránce:
Přednášky ke stažení
Nebo na http://www.aldebaran.cz/~havlicek/8-astronomie.php

 
Dnes je sobota 13.7.2024, 02.38 (195. den v roce) kontakt: zas@zas.cz, webmaster