Nová hvězdárna ze severu
Program, archiv
Kontakt, dotazy
Galerie
Plakáty
Zlínská hvězdárna
prohlídka (nové okno)
kde nás najdete
vybavení
historie
Stará hvězdárna
prohlídka
historie
kronika
Pro veřejnost
pozorování
přednášky
kroužky
astrotábor
Messierův maraton
další akce, OSUD
Pro školy, skupiny
objednání pořadu
nabídka využití sálu
Společnost ZAS
odborná činnost
CCD pozorování
ZAS v číslech
pro členy ZAS
Ke stažení
Odkazy

Činnost ZAS podporuje Petr Stuchlík.

Astronomické praktikum podzim 2007

V říjnu roku 2007 jsem i já patřil mezi účastníky zlínského astropraktika, jehož hlavní náplní byla teorie a práce se CCD, úpravou snímků i vlastní pozorování – focení mlhoviny Kosatec (Iris) nebo pokus o detekci exoplanety metodou tranzitní fotometrie.

Z Písku to máme do Zlína sice docela daleko, nicméně nemohli jsme pozvání od Zlínské Astronomické Společnosti (ZAS) nevyužít. Bylo nám řečeno, že tentokrát bude čas u dalekohledu přidělován tak, jako na velkých observatořích – tedy že přijdeme s vlastním plánem na pozorování, a poté se rozdělí čas podle potřeby mezi jednotlivé návrhy. Zajímali jsme se o detekci exoplanet a tak naše přání bylo jasné – odpozorovat si tu svoji exoplanetu.

Newton 270/2150

Po takřka celodenní cestě autobusem jsme si moc nadějí na skutečné pozorováni nedělali – celý den bylo úplně zataženo, občas i sprchlo. A skutečně, první noc moc názvu astropraktikum čest nedělala, večer nebylo vidět ani na protilehlý Hostýn. Nicméně čas se podařilo výborně využít pro vysvětlení práce s CCD, funkci těchto čipů apod. Po párcích a vychlazené kofole následovalo osvětlení funkce počítačových planetárií. Jak je nejlépe využít i které možnosti skrývají. Asi do dvou do rána pokračovala přednáška o programech na úpravu dat z CCD kamer, zpracování a skládání obrazu, principy jejich funkce. Došlo i na perličky o korekci fotografií z HST.

Sobotní odpoledne jsme po vydatné snídani věnovali přípravě na noční pozorování,  shromažďování dat ale i praktickému zvládnutí jedno z programů na úpravu fotografií, Simple Image Manipulation System (SIMS) člena ZAS, Pavla Cagaše. Trénování na starších datech jsme nakonec nemuseli prodlužovat, protože oblačnost se pomalu, ale jistě protrhávala. A tak jsme po naší přednášce o cestě na observatoř Paranal, mohli konečně začít pozorovat.

Kdo by si ovšem myslel, že jsme mrzli na střeše u dalekohledu, byl by daleko od pravdy. Stejně jako na větších hvězdárnách jsme si díky umu členů ZAS užívali komfortu moderní techniky z přednáškového sálu Zlínské hvězdárny. Technika pomohla i jinak, dává totiž 50letému 27cm dalekohledu netušené možnosti v  korekci optických vad i rozsahu využití.

NGC 7023 - mlhovina Kosatec

Nejprve přišel na řadu třpyt reflexní mlhoviny Kosatec. Přesto že jsme optimismem příliš nehýřili, jednak kvůli oblačnosti, která znehodnotila některé expozice, jednak kvůli naší neopatrnosti, jež způsobila rotaci CCD kamerky, tak se mlhovina v okolí mladé hvězdy povedla. Po upravení asi 40 snímků od každé barvy + 100 bez barevného filtru bylo jasné, že se zkušenosti zlínských astronomů projevily.

Transit exoplanety TrES-2b

Asi o půl druhé nastal čas ke sběru dat z tranzitu extrasolární planety. Bohužel jsme neměli štěstí, žádný z vhodných kandidátů této noci nebyl z  podmínek hvězdárny pozorovatelný celý. Nakonec jsme se rozhodli pro přechod obří planety TrES-2b, obíhající svoji hvězdu v extrémně malé vzdálenosti 150 000 km. I když pokles jasnosti byl velmi malý, je patrný i přes ne zcela ideální počasí, nehledě na světelný smog ze Zlína. Moderní technika opět zapracovala…

Zbylý čas byl až do svítání vyhrazen různým experimentům a zpracování dat. Na ty, co vydrželi až do svítání, čekalo opět překvapení v podobě teplé večeře-snídaně.

V přednáškovém sále

Celé astropraktikum provázela dobrá nálada a díky velké snaze ZAS i dobrá odborná úroveň. Kdo se chtěl naučit od lidí, co tomu rozumí, základy práce s digitální astrofotografií, či pozorování zajímavých jevů pomocí CCD, nemohl být zklamán. Velkou výhodou byla možnost vlastního praktického pozorování. A tak když jsem pozdě večer přijížděl znaven zpátky do Písku, už jsem se těšil na DVD s daty z pozorování i užitečným softwarem, které jsme dostali jako bonus.

Závěrem bych také rád poděkoval členům ZAS za ochotu, s kterou pro nás celý program připravili!

Jan Kotek

 
Dnes je neděle 23.6.2024, 06.26 (175. den v roce) kontakt: zas@zas.cz, webmaster