Léto... Pojem, který už máme všichni za sebou. Někteří si vybaví dovolenou u moře, jiní krásné teplé noci pod oblohou nebo navazování nových známostí a přátelství.
A někteří z vás po ohlédnutí zpět vidí jen dva téměř propršené měsíce stejně jako já...
Souhvězdí
Zvečera se k západnímu obzoru blíží Pastýř s nápadně jasnou hvězdou Arcturus. Kousek nad ním Severní koruna a poblíž už najdeme typické letní souhvězdí Herkula. Po západu Slunce se dostává nejvýše nad obzor souhvězdí Lyry s výrazně svítící Vegou.
Asi o hodinu později kulminuje také souhvězdí Labutě. Orel se nachází přibližně 40° pod ním. Mezi Orlem a Labutí také najdeme dvě malinká, nenápadná souhvězdí – Šíp a Delfín. Po půlnoci už se blíží k západu i Herkules, zatímco na opačné straně vychází Býk, o něco později i Blíženci. A když se nad ránem vynoří i Orion, tak už na nás jakoby dýchá zimní atmosféra. Před svítáním ještě můžete nad východním obzorem spatřit nejjasnější hvězdu severní oblohy Sírius ze souhvězdí Velkého psa.
Hvězdokupy, mlhoviny, galaxie
Je nejvyšší čas rozloučit se s kulovou hvězdokupou M3, ke které se v těchto dnech blíží sluneční záře. Zmiňovaný Herkules nabízí krásnou kulovou hvězdokupu M13, která jde za dobrých podmínek vidět i pouhým okem jako „zamlžený svítící bod“, a také o něco méně nápadnou M92. V Lyře najdete většími dalekohledy planetární mlhovinu M57, Andromeda nabízí galaxii M31. Hned dvě jasnější galaxie skrývá i souhvězdí Velké mědvědice – M81 a o něco menší M82. V Býkovi září hvězdy z otevřené hvězdokupy Plejády (M45). Pouhým okem jich uvidíte 7, ale již triedr odhalí desítky dalších hvězd. V Blížencích (poblíž hranice se souhvězdím Býka) můžete nalézt otevřenou hvězdokupu M35. A nad ránem už třeba můžete zkusit mlhovinu M42 z Orionu.
Planety
Merkur můžete ulovit začátkem září ráno nad severovýchodem. Naopak Venuše s Jupiterem bude pozorovatelná večer nízko u západního obzoru. Načervenalý Mars vychází během večera a Saturn uvidíte na ranní obloze.
2. září. se k sobě Venuše s Jupiterem přiblíží na vzdálenost pouhého 1,5°. O pět dní později, tedy 7. září, se k Venuši přiblíží Měsíc jen na 1°, přičemž zákryt proběhne mimo naše území.
Meteorické roje
Kromě slabého roje Piscidy s maximy 9. září a 21. září, kdy za hodinu očekáváme jen asi 5 meteorů, nás žádný meteorický roj nepotká...