Nová hvězdárna z jihovýchodu
Program, archiv
Kontakt, dotazy
Galerie
Plakáty
Zlínská hvězdárna
prohlídka (nové okno)
kde nás najdete
vybavení
historie
Stará hvězdárna
prohlídka
historie
kronika
Pro veřejnost
pozorování
přednášky
kroužky
astrotábor
Messierův maraton
další akce, OSUD
Pro školy, skupiny
objednání pořadu
nabídka využití sálu
Společnost ZAS
odborná činnost
CCD pozorování
ZAS v číslech
pro členy ZAS
Ke stažení
Odkazy

Činnost ZAS podporuje Petr Stuchlík.

Pozvánka pod noční oblohu na únor 2010

2004 – srpen a září, říjen, listopad, prosinec
2005 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2006 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2007 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad, prosinec
2008 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2009 – leden, únor, březen, duben, květen, září, říjen, listopad, prosinec
2010 – leden, únor, březen, duben, květen, září, říjen, listopad, prosinec
2011 – leden, červen, říjen, listopad, prosinec
2012 – leden, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad
2013 – leden, únor, březen, duben, květen, září, listopad
2014 – leden, březen
2022 – leden, únor, březen, duben, září, říjen
2023 – leden, únor


Po celý únor bude oranžovo-žlutý Mars zářit na stmívající se obloze. Venuše se dostane do konjunkce s Jupiterem, zůstanou však nízko v záři zapadajícího Slunce. Na druhou stranu stále zjasňující Saturn se bude na objevovat na obloze dříve a dříve. Merkur pak bude k vidění na začátku února na ranní obloze.

Planety

Planety Venuše a Jupiter budou bez optických přístrojů poměrně obtížně nalezitelné a pro pozorování tedy bude vhodné použít alespoň malý triedr. Při soumraku se totiž nacházejí už velmi nízko nad ještě jasným jiho-západním obzorem. Zajímavý však bude jejich vzájemný pohyb. Na začátku února bude Jupiter při soumraku 12° nad obzorem. Každý večer se však bude o něco níže a Venuše naopak malinko výše. 14. února, kdy budou planety vzdálené necelé 2°, se k nim navíc připojí i velmi tenký srpek Měsíce. Nejblíže se k sobě dostanou o dva dny později, kdy jejich úhlová vzdálenost klesne na 33'. Na konci února dosáhne Jupiter konjunkce se Slunce a nebude tedy už vůbec viditelný. Naopak Venuše bude půl hodiny po západu Slunce stále 4° nad obzorem a při svojí jasnosti docela dobře pozorovatelná.

Uran v únoru mizí velmi nízko ve večerních červáncích a Neptun, který je právě v konjunkci se Sluncem, nebude viditelný vůbec.

Mars, který prošel 29. ledna opozicí, bude v únoru ztrácet na jasnosti. Celkem ztratí asi ¾ magnitudy. Na druhou stranu ale bude vycházet na oblohu dříve než v lednu, což usnadní jeho pozorování v první půlce noci. Protože Země na své oběžné dráze Mars předbíhá a tím pádem se od něj i vzdaluje, bude se spolu s jasností scvrkávat i jeho úhlový průměr. Na konci února to bude zhruba 12". 4. února projde planeta Mars pouhé 3° od otevřené hvězdokupy M44 – Jesličky. 11. února zastaví svůj zpětný pohyb (na západ vzhledem k hvězdnému pozadí) a začne se pohybovat přímo (na východ).

Saturn vychází na oblohu spolu se souhvězdím Panny okolo půl desáté večer. Jeho prstence jsou v současné době velmi málo skloněné od roviny oběhu planety a tento sklon se bude i nadále zmenšovat. Pohled na Saturn tedy nebude příliš zajímavý.

Merkur bude, stejně jako v lednu, na ranní obloze. Půl hodiny před úsvitem se bude pohybovat okolo 7° nad horizontem. Přestože bude mírně zjasňovat, bude také poměrně rychle po obloze klesat a tak bude pro jeho pozorování zhruba od druhého týdne února potřeba alespoň malý dalekohled.

Měsíc

Měsíc bude v poslední čtvrti 5. února, 14. února nastane nov, v poslední čtvrti ho můžeme spatřit 22. února a v úplňku pak 28. února.


 
Dnes je pondělí 22.4.2024, 06.11 (113. den v roce) kontakt: zas@zas.cz, webmaster