Nová hvězdárna ze severu
Program, archiv
Kontakt, dotazy
Galerie
Plakáty
Zlínská hvězdárna
prohlídka (nové okno)
kde nás najdete
vybavení
historie
Stará hvězdárna
prohlídka
historie
kronika
Pro veřejnost
pozorování
přednášky
kroužky
astrotábor
Messierův maraton
další akce, OSUD
Pro školy, skupiny
objednání pořadu
nabídka využití sálu
Společnost ZAS
odborná činnost
CCD pozorování
ZAS v číslech
pro členy ZAS
Ke stažení
Odkazy

Činnost ZAS podporuje Petr Stuchlík.

Pozvánka pod jarní oblohu na duben 2006

2004 – srpen a září, říjen, listopad, prosinec
2005 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2006 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2007 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad, prosinec
2008 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2009 – leden, únor, březen, duben, květen, září, říjen, listopad, prosinec
2010 – leden, únor, březen, duben, květen, září, říjen, listopad, prosinec
2011 – leden, červen, říjen, listopad, prosinec
2012 – leden, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad
2013 – leden, únor, březen, duben, květen, září, listopad
2014 – leden, březen
2022 – leden, únor, březen, duben, září, říjen
2023 – leden, únor březen, duben,
2024 – září,

Souhvězdí

Zimní souhvězdí, jimž vévodí dobře známý Orion, se již zvečera kloní k západu. Po Vozkovi s jasnou hvězdou Capella a Blížencích s Castorem a Polluxem se na obloze objevují jarní souhvězdí – Lev, Panna, Vlasy Bereniky. Prodlužující se den a stále pozdější západ Slunce činí jarní oblohu vzácnější než je tomu v jiných ročních období. Za několik měsíců už na obloze po setmění budou souhvězdí letní.

Hvězdokupy, mlhoviny, galaxie

Pro pozorovatele s dalekohledem je jaro příležitostí prohlédnout si velké množství zajímavých objektů. Blízko nadhlavníku (a tedy v optimální pozici pro pozorování) prochází dvojice jasných a galaxií M81 a M82 v souhvězdí Velké Medvědice. Dále na východ v souhvězdí Honicí Psi je krásná spirálová galaxie M51 – v dalekohledu lze u ní spatřit slabší satelitní galaxii. V souhvězdí Lva je dobře známá trojice galaxií M65, M66 a NGC3628. Hlavním lákadlem pro pozorovatele galaxií jsou ale husté galaktické kupy v souhvězdích Vlasy Bereniky a zejména v Panně. Galaxie v této kupě tvoří celých 16 položek Messierova katalogu a už malý refraktor nabídne při dostatečně tmavé obloze i řadu dalších galaxií, které už Messier do svého katalogu nezařadil.

Kometa

Jarní obloha nám uchystala překvapení v podobě komety Pojmanski. Kometa jasnosti asi 5 mag. je vidět na ranní obloze a ačkoliv její jasnost klesá, výška nad obzorem roste.

Merkur a Venuše

Merkur i Venuše jdou vidět na ranní obloze před rozbřeskem. Ačkoliv Merkur dosáhne nevětší úhlové vzdálenosti od Slunce 8. dubna a Venuše byla úhlově nejdále od Slunce 25. března, obě planety jsou velice nízko nad obzorem a ztrácí se ve svitu vycházejícího Slunce.

Mars

Mars se od Země stále vzdaluje a ztrácí na jasu a poněkud i na atraktivitě pro pozorovatele. 17. dubna bude možné planetu spatřit jen 3 stupně od otevřené hvězdokupy M35 v souhvězdí Blíženců a 30. dubna projde Mars jen půl stupně od hvězdy ? Geminorum.

Saturn

Saturn je vidět v souhvězdí Raka. Mezi hvězdami se pohybuje mnohem pomaleji než Mars a stále tvoří velice atraktivní cíl pro hvězdářské dalekohledy. Planeta opásaná jasnými prstenci je nejlépe viditelná brzy večer, kdy je na obloze nejvýše.

Jupiter

Jupiter v dubnu vychází asi hodinu po setmění. Na obloze se stává stále jasnějším a pozorovatelům nabízí řadu detailů na svém povrchu. Na konci dubna již kulminuje téměř o půlnoci.

Měsíc

Měsíc je na počátku dubna těsně po novu. První čtvrť nastane 5. dubna a úplněk je 13. dubna. V poslední čtvrti bude Měsíc 20. dubna a 27. dubna následuje nov.

Pavel Cagaš

 
Dnes je sobota 7.9.2024, 15.42 (251. den v roce) kontakt: zas@zas.cz, webmaster