V nejbližší době nás čeká zatmění Slunce, pozorovatelné od nás jako částečné. V době trochu vzdálenější čekají nadšené pozorovatele první omrzliny… ale to už předbíhám čas. V říjnu nás snad čekají ještě optimální teploty pro večerní pozorování…
Souhvězdí
Večer se při soumraku poměrně nízko nad západním obzorem vynoří Arkturus ze souhvězdí Pastýře. Před půlnocí zmizí za obzorem i Severní koruna s Herkulem, zatímco na opačné straně stoupá vzhůru souhvězdí Býka. Blíženci s Orionem už nám vychází kolem půlnoci. Brzy ráno je doplní Rak a před svítáním se nad východní obzor prodere i Lev. Velice nízko na světlé obloze se nám pak ráno opět vrací Pastýř.
Hvězdokupy, mlhoviny, galaxie
Souhvězdí Herkula nabízí krásnou kulovou hvězdokupu M13, Lyra planetární mlhovinu M57 a Labuť mimo jiné třeba otevřenou hvězdokupu M29. Galaxii M31 viditelnou za dobrých podmínek i pouhým okem hledejte v Andromedě. V triedru ji spatříte jako mlhavý objekt oválného tvaru. Plejády (M45) v souhvězdí Býka vycházejí večer, pouhým okem je vidíme jako sedm hvězd nápadně blízko vedle sebe. Někteří laici si tento útvar pletou s Malým vozem.
Planety
Merkur bude po celý Měsíc zcela nepozorovatelný stejně jako Jupiter. Venuši uvidíme večer nad západním obzorem, Mars vychází ze večerního soumraku a Saturn až kolem půlnoci.
Meteorické roje
22. října nastává maximum meteorického roje Orionidy. Za hodinu můžeme spatřit až 25 meteorů… Bohužel bude silně rušit Měsíc 5 dní po úplňku.
Další úkazy – Zatmění Slunce
3. října dopoledne můžeme z našich zeměpisných šířek pozorovat částečné zatmění Slunce. Z jižní Evropy je viditelné jako prstencové. Hvězdárna Zlín bude po celou dobu úkazu pro veřejnost otevřena.