Nová hvězdárna ze severu
Program, archiv
Kontakt, dotazy
Galerie
Plakáty
Zlínská hvězdárna
prohlídka (nové okno)
kde nás najdete
vybavení
historie
Stará hvězdárna
prohlídka
historie
kronika
Pro veřejnost
pozorování
přednášky
kroužky
astrotábor
Messierův maraton
další akce, OSUD
Pro školy, skupiny
objednání pořadu
nabídka využití sálu
Společnost ZAS
odborná činnost
CCD pozorování
ZAS v číslech
pro členy ZAS
Ke stažení
Odkazy

Činnost ZAS podporuje Petr Stuchlík.

Pozvánka pod letní oblohu na červen 2006

2004 – srpen a září, říjen, listopad, prosinec
2005 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2006 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2007 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad, prosinec
2008 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2009 – leden, únor, březen, duben, květen, září, říjen, listopad, prosinec
2010 – leden, únor, březen, duben, květen, září, říjen, listopad, prosinec
2011 – leden, červen, říjen, listopad, prosinec
2012 – leden, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad
2013 – leden, únor, březen, duben, květen, září, listopad
2014 – leden, březen
2022 – leden, únor, březen, duben, září, říjen
2023 – leden, únor

Měsíc červen není pro astronomická pozorování příliš příznivý. Sice v našich zeměpisných šířkách nenastávají bílé noci známé ze severnějších zemí, přesto ale ve druhé polovině června Slunce ani o půlnoci neklesne dostatečně hluboko pod obzor, aby nastala pravá astronomická noc. Obloha zůstává poměrně světlá a po několika hodinách se opět rozednívá.

Přesto ale i v červnu stojí za to podívat se na oblohu – alespoň na planety, jejichž pozorování světlá obloha tolik neruší. V červnu jsou čtyři z pěti jasných planet viditelné i během soumraku.

Planety

Merkur je dobře viditelný na večerní obloze. V první polovině června ztratí Merkur na jasnosti, z asi -1,0 mag. zeslábne na asi +0,2 mag. (magnituda je jednotka hvězdné velikosti používaná v astronomii, vyšší číslo označuje méně jasnou hvězdu). 20. června se dostane do největší úhlové vzdálenosti od Slunce (asi 25°) a jeho jasnost dále poněkud klesne. V posledním týdnu měsíce ale rychle zeslábne a ztratí se z večerní oblohy.

Venuše je stejně jako v minulých měsících viditelná jen ráno těsně před úsvitem.

Mars a Saturn se v polovině měsíce pohybují po obloze velmi blízko sebe nad západním obzorem u otevřené hvězdokupy M 44. 2. června je Saturn vzdálen pouze 0,6° od této hvězdokupy. 17. června bude možné Saturn a Mars vidět pouze půl stupně od sebe a asi 1,5° od M 44. Mars spatříme jen jako slabou načervenalou hvězdičku. Během přiblížení je úhlový průměr Marsu pouhá čtvrtina úhlového průměru Saturnu. V červnu máme také jednu z posledních příležitostí prohlédnout si Saturnovy prstence – úhel, z něhož ze Země vidíme prstence se stále nyní zmenšuje.

Jupiter je vidět téměř celou noc – opozicí prošel na počátku května. Jeho úhlový průměr v dalekohledu výrazně převyšuje ostatní planety rozhodně stojí za to se na něj podívat. Naneštěstí se ale Jupiter pohybuje v části ekliptiky pod rovníkem a je tedy hodně nízko nad jižním obzorem. Spatřit novou menší červenou skvrnu (Red Spot Junior), která byla objevena v únoru tohoto roku, nebude tedy vůbec snadné.

Měsíc

Měsíc je 3. června v první čtvrti. 11. června nastane úplněk a 18. června dosáhne Měsíc poslední čtvrti. Červnový nov nastane 25. června.

Souhvězdí

Letní trojúhelník

Na hvězdné obloze po setmění již vévodí známá letní souhvězdí. Jasný načervenalý Arcturus ze souhvězdí Pastýře už prošel místním poledníkem a pomalu se sklání k západu. Na východní obloze září jasným bílým světlem nejjasnější hvězda letní noční oblohy Vega ze souhvězdí Lyry. Další dvě jasné hvězdy letního nebe Deneb ze souhvězdí Labutě a Altair ze souhvězdí Orla, které s Vegou tvoří tzv. letní trojúhelník (obrázek vpravo), můžeme nyní vidět nad východním obzorem. Galaxie jarní oblohy, především v souhvězdích Panny a Lva, se už zvečera sklání k západu stejně jako dvojice galaxií M81 a M82 z Velké Medvědice. Zato kulových hvězdokup, dobře viditelných i v běžném triedru, na obloze přibylo. Mimo M3 v souhvězdí Pastýře lze pozorovat snad nejznámější hvězdokupu severní oblohy M13 v souhvězdí Herkula. M92 také z Herkula je sice menší, ale stále dobře viditelná. Více k jihu v souhvězdí Hadonoše je dvojice kulových hvězdokup M10 a M12.

Pavel Cagaš

 
Dnes je pátek 29.3.2024, 11.06 (89. den v roce) kontakt: zas@zas.cz, webmaster