Nová hvězdárna ze severu
Program, archiv
Kontakt, dotazy
Galerie
Plakáty
Zlínská hvězdárna
prohlídka (nové okno)
kde nás najdete
vybavení
historie
Stará hvězdárna
prohlídka
historie
kronika
Pro veřejnost
pozorování
přednášky
kroužky
astrotábor
Messierův maraton
další akce, OSUD
Pro školy, skupiny
objednání pořadu
nabídka využití sálu
Společnost ZAS
odborná činnost
CCD pozorování
ZAS v číslech
pro členy ZAS
Ke stažení
Odkazy

Činnost ZAS podporuje Petr Stuchlík.

Pozvánka pod noční oblohu na říjen 2008

2004 – srpen a září, říjen, listopad, prosinec
2005 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2006 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2007 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad, prosinec
2008 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2009 – leden, únor, březen, duben, květen, září, říjen, listopad, prosinec
2010 – leden, únor, březen, duben, květen, září, říjen, listopad, prosinec
2011 – leden, červen, říjen, listopad, prosinec
2012 – leden, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad
2013 – leden, únor, březen, duben, květen, září, listopad
2014 – leden, březen
2022 – leden, únor, březen, duben, září, říjen
2023 – leden, únor

Planety

Merkur na začátku měsíce vychází na oblohu pár minut po Slunci a zapadá chvíli před ním. Asi od poloviny měsíce začne zapadat až po Slunci, ale jeho jasnost bude pro pozorování ve večerních červáncích příliš malá. V říjnu bude tedy Merkur po celý měsíc prakticky nepozorovatelný.

Na rozdíl od Merkuru zapadá Venuše za obzor až hodinu po západu Slunce. Stejně jako v minulých měsících tak zůstane Venuše na obloze jako Večernice. Na začátku měsíce se Venuše bude pohybovat poblíž srpku Měsíce, západně od souhvězdí Štíra.

Mars, který v září putoval po obloze společně s Merkurem a Venuší, bude v říjnu asi ve třetině vzdálenosti mezi Sluncem a Venuší, blíže ke Slunci. Na oblohu se ráno dostane až několik hodin po něm. Večer zapadá už půl hodiny po Slunci. Přestože se jeho úhlová vzdálenost od Slunce bude v průběhu měsíce neustále zvětšovat, s jeho pozorováním bude vhodné počkat na následující měsíce.

Jupiter bude kulminovat krátce po západu Slunce, za obzor zajde až kolem jedenácté hodiny. Po celou dobu se ale bude pohybovat poblíž levé části "Čajové konvice" souhvězdí Střelce, poměrně nízko nad jižním obzorem. Jeho pozorování tak bude ztěžovat silná vrstva naší atmosféry.

Saturn se bude v říjnu pohybovat po ranní obloze. Vystoupá nad obzor nedlouho po čtvrté hodině ranní prakticky přesně na východě. Na obloze bude k vidění poblíž hvězdy Denebola – ocasu Lva. Jeho jasnost oproti září mírně poklesne až na 1,1 magnitudy.

Uran v říjnu kulminuje kolem půlnoci a je tedy v optimální pozici pro pozorování. Na obloze je kousek nad souhvězdím Vodnáře. 12. října projde v malé vzdálenosti od Měsíce. Jeho jasnost bude 5,9 magnitud a bude tak na hranici viditelnosti pouhým okem v ideálních podmínkách. Na obloze znečištěné světlem měst bude k jeho pozorování zapotřebí použít alespoň triedr.

Neptun se v říjnu pohybuje na obloze jihozápadně od Uranu v souhvězdí Kozoroha. Zapadá kolem druhé hodiny ranní a jeho jasnost se bude pohybovat kolem 8 magnitudy. Bez dalekohledu tedy není možné jej spatřit.

Měsíc

Měsíc bude v první čtvrti 6. října, v úplňku 14. října, v poslední čtvrti 21. října a v novu bude 28. října. Nejpůsobivější pohled na Měsíc je, jako každý měsíc, v první a poslední čtvrti, kdy stíny vrhající krátery a pohoří vypadají obzvláště plasticky. Při pozorování jiných objektů na noční obloze je ale nejvhodnější vybrat si noc, kdy světlo Měsíce neruší, tedy kolem novu.


Petr Cagaš

 
Dnes je pátek 29.3.2024, 14.32 (89. den v roce) kontakt: zas@zas.cz, webmaster