Nová hvězdárna z jihovýchodu
Program, archiv
Kontakt, dotazy
Galerie
Plakáty
Zlínská hvězdárna
prohlídka (nové okno)
kde nás najdete
vybavení
historie
Stará hvězdárna
prohlídka
historie
kronika
Pro veřejnost
pozorování
přednášky
kroužky
astrotábor
Messierův maraton
další akce, OSUD
Pro školy, skupiny
objednání pořadu
nabídka využití sálu
Společnost ZAS
odborná činnost
CCD pozorování
ZAS v číslech
pro členy ZAS
Ke stažení
Odkazy

Činnost ZAS podporuje Petr Stuchlík.

Pozvánka pod noční oblohu na květen 2009

2004 – srpen a září, říjen, listopad, prosinec
2005 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2006 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2007 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad, prosinec
2008 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2009 – leden, únor, březen, duben, květen, září, říjen, listopad, prosinec
2010 – leden, únor, březen, duben, květen, září, říjen, listopad, prosinec
2011 – leden, červen, říjen, listopad, prosinec
2012 – leden, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad
2013 – leden, únor, březen, duben, květen, září, listopad
2014 – leden, březen
2022 – leden, únor, březen, duben, září, říjen
2023 – leden, únor

Planety

Merkur bude v květnu v nejlepší pozici pro pozorování za celý tento rok. Během prvního květnového týdne bude tato planeta půl hodiny po západu Slunce ještě 10° nad obzorem. V tuto dobu se bude pohybovat na večerní obloze asi 2° vlevo od otevřené hvězdokupy M45 Plejády v souhvězdí Býka. Jasnost Merkuru se ale bude během měsíce výrazně snižovat. Z 1,1 magnitudy 1. května klesne do 7. května až na 2,2 magnitudy, což už ho činí neozbrojeným okem velmi těžko pozorovatelným. Po zbytek měsíce už Merkur nebude pozorovatelný vůbec. 18. května projde Merkur spodní konjunkcí se Sluncem.

Saturn se pohybuje po soumraku už velmi vysoko nad obzorem ve spodní části souhvězdí Lva. Z maxima jeho jasnosti v březnu (0,5 magnitudy) se jeho jasnost stále snižuje. Na konci května bude jeho jasnost zhruba 0,9 magnitudy. Saturnovy prstence se budou až do konce května stále rozevírat, až dosáhnou sklonu přibližně 4° od roviny oběhu planety, a poté se začnou opět sklápět. 17. května asi 15° východně od hvězdy Regulus zastaví Saturn svůj zpětný pohyb po obloze (pohybuje se západně oproti hvězdám na pozadí) a začne svůj přímý pohyb (východně oproti hvězdám).

Jupiter se na obloze pohybuje ve východní části souhvězdí Kozoroha. Na začátku května vychází na oblohu kolem třetí hodiny ranní. Postupně ale bude vycházet stále dříve, až se na konci května dostane na oblohu kolem jedné hodiny. V průběhu měsíce se jeho jasnost malinko zvýší a také úhlový průměr se zvětší. 16. května projde západní kvadraturou se Sluncem (úhel Slunce, Jupiter, Země bude pravý). V toto dobu je možné v dalekohledu pozorovat, že jeho západní strana je o trošku méně ozářená než východní.

Neptun může na začátku května nalézt na obloze vzdálený necelé 2° od planety Jupiter. Postupně se k sobě obě planety budou přibližovat, až 27. května nastane jejich konjunkce. V tuto dobu budou od sebe vzdálené méně než 0,4°.

Venuše a Mars zůstanou velmi nízko na východním obzorem po celý měsíc. Venuše bude v tuto dobu zářit asi 160? jasněji než Mars, pro jehož spatření budeme potřebovat dalekohled.

Uran můžeme na obloze nalézt v souhvězdí Ryb. Na začátku měsíce bude velmi nízko nad obzorem, ale postupně se bude dostávat výše a výše. Na konci měsíce už bude 20° nad obzorem asi hodinu a půl před východem Slunce a bude tedy poměrně jednoduše viditelný i v menších dalekohledech.

Měsíc

Měsíc bude v první čtvrti 2. května v úplňku 9. května, v poslední čtvrti 17. května a v novu bude 25. května. Nejpůsobivější pohled na Měsíc je, jako každý měsíc, v první a poslední čtvrti, kdy stíny vrhající krátery a pohoří vypadají obzvláště plasticky. Při pozorování jiných objektů na noční obloze je ale nejvhodnější vybrat si noc, kdy světlo Měsíce neruší, tedy kolem novu.


 
Dnes je neděle 23.6.2024, 07.43 (175. den v roce) kontakt: zas@zas.cz, webmaster