Nová hvězdárna z jihovýchodu
Program, archiv
Kontakt, dotazy
Galerie
Plakáty
Zlínská hvězdárna
prohlídka (nové okno)
kde nás najdete
vybavení
historie
Stará hvězdárna
prohlídka
historie
kronika
Pro veřejnost
pozorování
přednášky
kroužky
astrotábor
Messierův maraton
další akce, OSUD
Pro školy, skupiny
objednání pořadu
nabídka využití sálu
Společnost ZAS
odborná činnost
CCD pozorování
ZAS v číslech
pro členy ZAS
Ke stažení
Odkazy

Činnost ZAS podporuje Petr Stuchlík.

Pozvánka pod podzimní oblohu na listopad 2006

2004 – srpen a září, říjen, listopad, prosinec
2005 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2006 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2007 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad, prosinec
2008 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2009 – leden, únor, březen, duben, květen, září, říjen, listopad, prosinec
2010 – leden, únor, březen, duben, květen, září, říjen, listopad, prosinec
2011 – leden, červen, říjen, listopad, prosinec
2012 – leden, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad
2013 – leden, únor, březen, duben, květen, září, listopad
2014 – leden, březen
2022 – leden, únor, březen, duben, září, říjen
2023 – leden, únor

Měsíc listopad je pro pozorovatele planet výjimečný skutečností, že večer není na obloze viditelná žádná jasná planeta. Z pěti planet viditelných pouhým okem (planetu Uran, která je pro neozbrojené oko na hranici viditelnosti, z tohoto seznamu vynecháme) se po několik dní měsíce listopadu budou čtyři planety zdržovat v úhlové vzdálenosti do 10 stupňů od Slunce a budou tedy prakticky nepozorovatelné.

V letošním roce máme poslední možnost sledovat "mladé" Leonidy v blízkosti komety 55P/Tempel – Tuttle.

Meteorický roj Leonidy

Leonidy - meteorický roj s maximem 19. listopadu ráno

Vlákno z návratu komety v roce 1932 protne dráhu Země 19. listopadu v 5 h 45 min SEČ, při několikaletém rozdílu v době průchodu přísluním vůči kometě je zřejmé, že potkáváme jen meteory s největšími ejekčními rychlostmi; většina částic proto bude drobných (produkujících slabé meteory). Dle údajů různých autorů by frekvence spršky mohly dosáhnout 60 až 100 meteorů v hodině. Měsíc bude v době jejich aktivity již jen uzounkým srpkem na ranní obloze a pozorování rušit nebude.

Merkur

Merkur projede konjunkcí se Sluncem 8. listopadu a pro pozorovatele v Severní Americe bude při západu Slunce viditelný na slunečním disku. Celý přechod Merkuru přes Slunce bude viditelný ze západního pobřeží USA a Kanady a z oblasti Tichého oceánu. Z Austrálie a východní Asie bude možné siluetu Merkuru spatřit na kotouči vycházejícího Slunce.

Po konjunkci se Merkur přesune na ranní oblohu a 25. listopadu se dostane do největší západní elongace asi 20° od Slunce. Jeho jasnost dosáhne –0,5m a vycházet bude asi 1,5 hodiny před Sluncem.

Venuše

Venuše prošla 27. října horní konjunkcí se Sluncem. Ačkoliv od tohoto data začíná být pozorovatelná na večerní obloze, v listopadu je stále příliš blízko Slunci, abychom ji mohli dobře pozorovat.

Mars

Mars se rovněž pohybuje ve velmi malé úhlové vzdálenosti od Slunce. Na konci listopadu by jej ale mělo být možné spatřit asi 45 minut před východem Slunce. Bude ale velmi slabý a k jeho pozorování bude zapotřebí alespoň triedr.

Jupiter

Také Jupiter se v listopadu pohybuje po ranní obloze a není možné jej dobře pozorovat.

Saturn

Saturn vychází na počátku listopadu kolem půlnoci. Koncem měsíce ale vyjde již několik hodin před půlnocí a stane se tak jedinou jasnou planetou, kterou v tomto měsíci můžeme spatřit v noci vysoko na obloze.

Měsíc

Měsíc bude v úplňku 5. listopadu. Poslední čtvrť nastane 12. listopadu a nov 20. listopadu. Do první čtvrti se Měsíc dostane 28 listopadu.

Hvězdná obloha

Na hvězdné obloze se nad východním obzorem v souhvězdí Býka objeví známá otevřená hvězdokupa M45 Plejády. Ačkoliv je dobře viditelná i pouhým okem, teprve při pohledu triedrem se objeví řada slabších hvězd a jasné hvězdy získají na třpytu. Později večer se nad jihovýchodní obzor dostane snad nejznámější souhvězdí severní oblohy – Orion. Tři hvězdy v řadě tvořící pás bájné postavy jsou nepřehlédnutelné. Na jih od tohoto pásu můžeme za jasných nocí spatřit slabý mlhavý obláček – největší a nejjasnější difusní mlhovinu severní oblohy M42. V dalekohledu se pak objeví složitá struktura s řadou svících ramen a temných oblastí. Ve velkém dalekohledu je rozeznatelný i náznak namodralé barvy. Přijďte se na tento skvost severní oblohy podívat na hvězdárnu.

Pavel Cagaš

 
Dnes je sobota 13.7.2024, 03.29 (195. den v roce) kontakt: zas@zas.cz, webmaster