Nová hvězdárna z jihovýchodu
Program, archiv
Kontakt, dotazy
Galerie
Plakáty
Zlínská hvězdárna
prohlídka (nové okno)
kde nás najdete
vybavení
historie
Stará hvězdárna
prohlídka
historie
kronika
Pro veřejnost
pozorování
přednášky
kroužky
astrotábor
Messierův maraton
další akce, OSUD
Pro školy, skupiny
objednání pořadu
nabídka využití sálu
Společnost ZAS
odborná činnost
CCD pozorování
ZAS v číslech
pro členy ZAS
Ke stažení
Odkazy

Činnost ZAS podporuje Petr Stuchlík.

Pozvánka pod noční oblohu na listopad 2008

2004 – srpen a září, říjen, listopad, prosinec
2005 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2006 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2007 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad, prosinec
2008 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2009 – leden, únor, březen, duben, květen, září, říjen, listopad, prosinec
2010 – leden, únor, březen, duben, květen, září, říjen, listopad, prosinec
2011 – leden, červen, říjen, listopad, prosinec
2012 – leden, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad
2013 – leden, únor, březen, duben, květen, září, listopad
2014 – leden, březen
2022 – leden, únor, březen, duben, září, říjen
2023 – leden, únor

Planety

Merkur vychází na ranní obloze před Sluncem. Po maximální elongaci z konce října se ale jeho náskok bude snižovat. Na začátku listopadu vyjde asi o 1,5 hodiny dříve než Slunce, ve druhé polovině měsíce projde konjunkcí se Sluncem a z oblohy zcela zmizí v jeho záři. Na večerní oblohu se bude pomalu dostávat až v prosinci. Začátek listopadu tedy bude na mnoho týdnů poslední vhodná příležitost k pozorování této planety.

Venuše po řadě měsíců, kdy se pohybovala po obloze relativně blízko Slunce a byla tedy velmi obtížně pozorovatelná, konečně v listopadu zůstane viditelná delší dobu po západu Slunce. Na počátku měsíce to bude necelé dvě hodiny, na konci listopadu ale Venuše zapadne až skoro tři hodiny po Slunci. Nad západním obzorem bude Venuše zářit jako jasně bílý, nepřehlédnutelný bod. Úhlový průměr se během listopadu zvětší ze 14" na 16,8". Nárůst úhlového průměru ale vyrovná změna fáze planety ze 56° na 62°, takže její jasnost se během měsíce prakticky nezmění (-3,8m až -3,7m).

Mars zapadá v měsíci listopadu doslova několik minut po Slunci a v prvních dnech prosince projde konjunkcí. Na obloze jej tedy spatřit prakticky nemůžeme.

Jupiter se také blíží ke konjunkci se Sluncem a zapadá čím dál tím dříve – na začátku listopadu asi 4 hodiny po Slunci, na konci měsíce už jen 3 hodiny. Jeho úhlový průměr během měsíce klesne z 36,2" na 33,9" a jasnost z -2,2m na -2,0m. Planetu můžete na obloze hledat vlevo nahoře od "čajové konvice" – skupiny hvězd v souhvězdí Střelce.

Na konci listopadu se planety Jupiter a Venuše dostanou na obloze velmi těsně k sobě – Venuše bude na obloze asi 2° pod Jupiterem. Měsíc bude v té době asi 11° západně.

Saturn je v listopadu pozorovatelný na ranní obloze. Na počátku listopadu vychází asi 2 hodiny po půlnoci (asi 5,5 hodiny před Sluncem) a na konci měsíce už jen asi půl hodiny po půlnoci. Ve druhé polovině měsíce už planeta stihne před východem Slunce dosáhnout nejvyšší výšky na jižním obzorem, optimální pozorovací podmínky ale nastanou až v pozdějších měsících, kdy se Saturn postupně přestěhuje na večerní oblohu.

Uran se v listopadu pohybuje v souhvězdí Vodnáře asi 5o pod rovníkem. Na počátku listopadu zapadá dvě hodiny po půlnoci a nabízí tedy vhodnou příležitost k pozorování. Ke spatření Uranu ale budeme potřebovat alespoň triedr, který nám dovolí rozlišit i jeho modrozelený nádech. Už malý dalekohled s průměrem kolem 8 cm ukáže planetu jako kotouček oproti bodovým hvězdám v okolí. Jasnost planety bude asi 5,5m.

Neptun se pohybuje po obloze jihozápadně od Uranu v souhvězdí Kozoroha. Je tedy v porovnání s Uranem v horší poloze k pozorování a na začátku listopadu zapadá jen těsně před půlnoci. Jeho jasnost je 7,9m a k pozorování je zapotřebí skutečný hvězdářský dalekohled.

Měsíc

Měsíc bude v první čtvrti 6. listopadu. Úplněk nastane 13. listopadu, poslední čtvrť 19. listopadu a nov 27. listopadu.


 
Dnes je sobota 13.7.2024, 01.38 (195. den v roce) kontakt: zas@zas.cz, webmaster