Nová hvězdárna z jihovýchodu
Program, archiv
Kontakt, dotazy
Galerie
Plakáty
Zlínská hvězdárna
prohlídka (nové okno)
kde nás najdete
vybavení
historie
Stará hvězdárna
prohlídka
historie
kronika
Pro veřejnost
pozorování
přednášky
kroužky
astrotábor
Messierův maraton
další akce, OSUD
Pro školy, skupiny
objednání pořadu
nabídka využití sálu
Společnost ZAS
odborná činnost
CCD pozorování
ZAS v číslech
pro členy ZAS
Ke stažení
Odkazy

Činnost ZAS podporuje Petr Stuchlík.

Pozvánka pod noční oblohu na listopad 2009

2004 – srpen a září, říjen, listopad, prosinec
2005 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2006 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2007 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad, prosinec
2008 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2009 – leden, únor, březen, duben, květen, září, říjen, listopad, prosinec
2010 – leden, únor, březen, duben, květen, září, říjen, listopad, prosinec
2011 – leden, červen, říjen, listopad, prosinec
2012 – leden, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad
2013 – leden, únor, březen, duben, květen, září, listopad
2014 – leden, březen
2022 – leden, únor, březen, duben, září, říjen
2023 – leden, únor


V listopadu bude Jupiter při soumraku jasně zářit nad jižním obzorem. Později večer se na oblohu dostane planeta Mars. Saturn vystoupá na východní horizont až dlouho po půlnoci a těsně před úsvitem bude stále velmi nízko nad obzorem. Venuše, vycházející stále později, bude tento měsíc stále hůře k nalezení.

Planety

V době soumraku bude Jupiter pozorovatelný nad jižním obzorem ještě dříve, než se na tmavnoucí obloze objeví hvězdy. Při bližším pohledu můžeme 1. listopadu spatřit Jupiter vzdálený asi 1/3° od hvězdy Iota Capricorni, na stále světlé večerní obloze bude ale třeba pro pozorování této hvězdy použít alespoň triedr. Po zbytek měsíce se bude planeta pohybovat od této hvězdy směrem k Neptunu, který září o jasnosti 7,9 magnitudy. Jejich vzdálenost se v průběhu měsíce sníží z 6° na pouhé 3°. Jupiter ale bude v listopadu poměrně brzo zapadat – na začátku měsíce až okolo půlnoci, na konci listopadu bude zapadat kolem desáté hodiny večerní. Jupiter dosáhne východní kvadratury (bude na obloze 90° od Slunce) 10. října.

Uran, o jasnosti 5,8 magnitudy, se na obloze pohybuje spolu s Neptunem v souhvězdí Vodnáře, východně od Jupitera.

Merkur dosáhne horní konjunkce 5. listopadu. Dokonce projde přímo přes Sluneční disk. Tento úkaz však bude zcela nepozorovatelný. Merkur se při soumraku pohybuje příliš nízko nad obzorem a není opticky pozorovatelný.

Mars bude v listopadu velmi dobře pozorovatelný. Jasnost se zvětšuje i úhlový průměr roste a navíc vychází v ještě poměrně příhodný čas – ke konci měsíce okolo půl desáté. Na začátku měsíce bude mít Mars jasnost 0,4 magnitudy (stejné jako hvězda Betelgeuse), na konci už bude mít jasnost -0,1 magnitudy. O Halloweenské noci se Mars dostane velmi blízko ke kulové hvězdokupě M44, známé pod názvem Jesličky, a během noci jí celou projde. Velmi jasný Mars navíc bude mít velmi velký uhlový průměr – 10". Při dobrých pozorovacích podmínkách budou už ve středně velkých dalekohledech pozorovatelné některé detaily na povrchu. Nejlepší podmínky pro takové pozorování nastávají, když je Mars nejvýše na obloze, což bude v listopadu bohužel až těsně před úsvitem.

Saturn se dostává na oblohu až hodně dlouho po půlnoci a stejně jako u Marsu jsou nejlepší podmínky pro jeho pozorování až těsně před úsvitem. Jeho prstence se nyní rapidně rozevírají. Ze 3° do 4° stupňů v průběhu měsíce (úhel který svírají s rovinou oběhu planety). Na obloze se Saturn pohybuje poblíž hlavy Panny a září o jasnosti 1,0 magnitudy.

Venuše vystoupá nad obzor asi hodinu a půl před úsvitem. V noci z 3. na 4. listopadu projde Venuše 3,5° od hvězdy Spica v souhvězdí Panny. Na konci listopadu vychází Venuše ještě později a už je výrazně hůře pozorovatelná na zjasňující se obloze.

Měsíc

Měsíc bude v úplňku 2. listopadu, v poslední čtvrti 9. listopadu. Nov nastane 16. listopadu a v první čtvrti bude Měsíc 24. listopadu.


 
Dnes je úterý 18.6.2024, 23.33 (170. den v roce) kontakt: zas@zas.cz, webmaster