Nová hvězdárna z jihovýchodu
Program, archiv
Kontakt, dotazy
Galerie
Plakáty
Zlínská hvězdárna
prohlídka (nové okno)
kde nás najdete
vybavení
historie
Stará hvězdárna
prohlídka
historie
kronika
Pro veřejnost
pozorování
přednášky
kroužky
astrotábor
Messierův maraton
další akce, OSUD
Pro školy, skupiny
objednání pořadu
nabídka využití sálu
Společnost ZAS
odborná činnost
CCD pozorování
ZAS v číslech
pro členy ZAS
Ke stažení
Odkazy

Činnost ZAS podporuje Petr Stuchlík.

Pozvánka pod noční oblohu na říjen 2009

2004 – srpen a září, říjen, listopad, prosinec
2005 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2006 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2007 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad, prosinec
2008 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2009 – leden, únor, březen, duben, květen, září, říjen, listopad, prosinec
2010 – leden, únor, březen, duben, květen, září, říjen, listopad, prosinec
2011 – leden, červen, říjen, listopad, prosinec
2012 – leden, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad
2013 – leden, únor, březen, duben, květen, září, listopad
2014 – leden, březen
2022 – leden, únor, březen, duben, září, říjen
2023 – leden, únor


Po soumraku dominuje říjnové obloze planeta Jupiter. Zůstane na obloze osamocený, dokud se k němu kolem půlnoci nepřipojí stále zjasňující se Mars. Krátce před svítáním už bude Mars vidět vysoko nad obzorem. Venuše, Saturn a Merkur se budou v tuto dobu pohybovat nízko nad východním obzorem.

Planety

Jupiter má jasnost -2,6 magnitudy a kulminuje (dosahuje nejvyššího bodu na obloze) krátce po setmění. Úhlový průměr planety se bude v průběhu října mírně zmenšovat ze 45" na 41". Stále ale bude dostatečný pro pozorování řady detailů, i když k jejich spatření potřebujeme hvězdářský dalekohled a klidnou a nezamlženou atmosféru 13. října zastaví Jupiter svůj zpětný pohyb a začne se opět po obloze pohybovat přímo (na východ vzhledem ke hvězdám). Pozorovat jeho pohyb mezi hvězdami bude tento měsíc jednoduší než obvykle díky malé vzdálenosti hvězdy Iota Capricorni s jasností 4,6 magnitudy. Naposledy kolem ní prošel 21. září ve vzdálenosti 17", 13. října se zastaví asi 44" od ní a nakonec kolem ní znova projde 2. listopadu, tentokrát ve vzdálenosti 21".

Uran má jasnost 5,8 magnitudy a je tedy na hranici viditelnosti pouhým okem. Planeta se nachází v jižní části souhvězdí Ryb, blízko hranice se souhvězdím Vodnáře.

Neptun o jasnosti 7,9 magnitudy je viditelný jen v dalekohledu a pohybuje se stejně jako Jupiter v souhvězdí Kozoroha (vzdálený asi 6° na západ).

Mars vystoupí na říjnovou oblohu okolo půlnoci. Před svítáním už bude vysoko nad jiho-východním obzorem. Na začátku října bude Mars (o jasnosti 0,8 magnitudy) vzdálený asi 6° od poměrně jasné hvězdy Pollux (jasnost 1,2 magnitudy). Zákruta tvořená Marsem, Polluxem a Castorem se bude postupně narovnávat, až kolem 12. října budou ležet téměř v přímce. V tuto dobu kolem nich také projde po obloze Měsíc. Od 30. října do 2.listopadu se bude Mars na své cestě do souhvězdí Štíra pohybovat velmi blízko otevřené hvězdokupy M44, známe pod názvem Jesličky. Velmi blízko jejich centra bude Mars 31. října – o Halloweenské noci. Úhlový průměr Marsu se bude v říjnu postupně zvyšovat z 6,6" na 7,9". 29. října dosáhne Mars kvadratury (na obloze bude 90° západně od Slunce).

Venuše (v říjnu jako Jitřenka) se bude postupně stále více a více ztrácet v ranních červáncích. Na začátku měsíce bude půl hodiny před úsvitem ještě 20° nad obzorem, ale na konci to bude v odpovídající hodinu už jen 10°. Venuše o jasnosti -3,9 magnitudy se na obloze přesouvá ze souhvězdí Lva do souhvězdí Panny. Na konci října bude Venuše blízko hvězdy Spica.

Merkur bude nejlépe vidět v první polovině měsíce. 6. října dosáhne největší elongace (úhlové vzdálenosti) od Slunce. V tuto dobu bude mít jasnost -0,6 magnitudy a na obloze bude asi 6° pod Venuší.

Saturn bude na začátku října ještě 2° pod Merkurem. S každým dnem ale bude planeta o jasnosti 1,1 magnitudy před úsvitem výše a výše. 8. října projde ve vzdálenosti 0,3° od Merkuru. V tuto dobu bude 6,5" široký a ze 65% osvětlený disk Merkura vidět ve stejném zorném poli jako 16" široký kotouč Saturnu se stále se sklápějícími prstenci. Velmi nízko nad obzorem – ve chvějícím se vzduchu – ale nebude obraz nikterak kvalitní. 13. října pak Saturn projde ve vzdálenosti 0,5° od Venuše, která je v tuto dobu asi 100krát jasnější.

Měsíc

Měsíc bude v úplňku 4. října, v poslední čtvrti 11. října. Nov nastane 18. října a v první čtvrti bude Měsíc 26. října.


 
Dnes je středa 24.7.2024, 07.37 (206. den v roce) kontakt: zas@zas.cz, webmaster