Nová hvězdárna ze severu
Program, archiv
Kontakt, dotazy
Galerie
Plakáty
Zlínská hvězdárna
prohlídka (nové okno)
kde nás najdete
vybavení
historie
Stará hvězdárna
prohlídka
historie
kronika
Pro veřejnost
pozorování
přednášky
kroužky
astrotábor
Messierův maraton
další akce, OSUD
Pro školy, skupiny
objednání pořadu
nabídka využití sálu
Společnost ZAS
odborná činnost
CCD pozorování
ZAS v číslech
pro členy ZAS
Ke stažení
Odkazy

Činnost ZAS podporuje Petr Stuchlík.

Pozvánka pod zimní oblohu na únor 2007

2004 – srpen a září, říjen, listopad, prosinec
2005 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2006 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2007 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad, prosinec
2008 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2009 – leden, únor, březen, duben, květen, září, říjen, listopad, prosinec
2010 – leden, únor, březen, duben, květen, září, říjen, listopad, prosinec
2011 – leden, červen, říjen, listopad, prosinec
2012 – leden, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad
2013 – leden, únor, březen, duben, květen, září, listopad
2014 – leden, březen
2022 – leden, únor, březen, duben, září, říjen
2023 – leden, únor březen, duben,
2024 – září,

Saturn

Planeta Saturn

Noční obloze bude v únoru vévodit Saturn. Tato obří plynná planeta projde 10. února opozicí, tedy z hlediska pozorovatele se bude pohybovat po obloze přesně na opačné straně od Slunce. Během opozice jsou vnější planety nejlépe pozorovatelné – dosahují nejvyšší jasnosti, jeví se nám úhlově největší a jsou pozorovatelné po celou noc.

Během letošní opozice dosáhne Saturn jasnosti 0,0m. Následující opozice nebudu již tak jasné, protože Saturn se na své dráze vzdaluje od Slunce a také úhel, pod kterým vidíme jeho prstence, se bude v následujících několika letech zmenšovat. Úhlový průměr planety dosáhne 20“ a úhlový průměr jeho prstenců bude 45“. Prstence ale budou se směrem k Zemi svírat úhel pouze 14o. Saturn se bude v únoru pohybovat souhvězdím Lva.

Ačkoliv bude Saturn velice dobře pozorovatelný i pouhým okem jako poměrně jasná „hvězda“, k pozorování podrobností na jeho povrchu a detailů v prstencích je zapotřebí astronomický dalekohled. Asi triedr nedokáže rozlišit dostatek podrobností, nehledě na rušivé roztřepání obrazu, pokud dalekohled držíme v rukou. Nejlépe tedy je podívat se na Saturn dalekohledem na hvězdárně. Pak můžete rozlišit pásy v oblačné pokrývce planety, dělení i rozdílné barevné tóny jejích prstenců, měsíce planety a další detaily. Přijďte si v únoru prohlédnout Saturn na zlínskou hvězdárnu.

Merkur

Merkur je v první půlce února dobře pozorovatelný na večerní obloze. 7. února dosáhne Merkur největší úhlové vzdálenosti 18o od Slunce. Jasnost Merkuru bude –0,7m a jeho disk bude mít úhlový průměr 7“. Od tohoto data se ale Merkur začne rychle blížit ke Slunci a už 22. února projde spodní konjunkcí, kdy pozorovatelům zmizí v záři Slunce. Na konci měsíce se ale opět objeví na ranní obloze, kde bude vycházet asi 3 hodiny před Sluncem.

Venuše

Venuše bude i v únoru zvětšovat svou úhlovou vzdálenost od Slunce a podmínky pro její pozorování budou stále příznivější. Jasnost Venuše dosáhne –3,9m a po Slunci a Měsíci bude Venuše nejjasnější objekt na obloze – po západu Slunce bude planeta nepřehlédnutelná jako velmi jasný bod nad jihozápadním obzorem. Na počátku měsíce bude úhlová vzdálenost Venuše od Slunce 19o, na konci měsíce se zvětší až na 27o.

Mars

Mars je po celý měsíc vidět na ranní obloze. Vychází sice stále dříve, ale totéž platí i o Slunci. Proto se asi 11 hodinový náskok Marsu před Sluncem nebude během února zvyšovat. Ačkoliv jasnost planety je asi 1,4m, pohybuje se velmi nízko nad jihovýchodním obzorem a k jejímu spatření bude zřejmě zapotřebí alespoň triedr.

Jupiter

Jasnost Jupitera bude v únoru –1,9m, planeta bude tedy asi 6? jasnější než Saturn. Jupiter ale vychází až po půlnoci a lépe je pozorovatelný až před východem Slunce. Na opravdu dobré podmínky k pozorování Jupitera si tak budeme muset počkat až do května a června.

Uran

Uran se 6. a 7. února bude pohybovat méně jak 1o od Venuše. Ačkoliv jeho jasnost je 6m a za ideálních podmínek by mělo být možné spatřit jej pouhým okem, nejspíše bude nutné použít při pozorování alespoň triedr.

Neptun

Neptun projde 8. února konjunkcí se Sluncem a po celý měsíc bude tedy nepozorovatelný.

Měsíc

Měsíc bude 2. února v úplňku. Poslední čtvrť nastane 10. února a nov 17. února. Opět v první čtvrti bude Měsíc 24. února.

Pavel Cagaš

 
Dnes je neděle 8.12.2024, 18.55 (343. den v roce) kontakt: zas@zas.cz, webmaster