Nová hvězdárna z jihovýchodu
Program, archiv
Kontakt, dotazy
Galerie
Plakáty
Zlínská hvězdárna
prohlídka (nové okno)
kde nás najdete
vybavení
historie
Stará hvězdárna
prohlídka
historie
kronika
Pro veřejnost
pozorování
přednášky
kroužky
astrotábor
Messierův maraton
další akce, OSUD
Pro školy, skupiny
objednání pořadu
nabídka využití sálu
Společnost ZAS
odborná činnost
CCD pozorování
ZAS v číslech
pro členy ZAS
Ke stažení
Odkazy

Činnost ZAS podporuje Petr Stuchlík.

Pozvánka pod noční oblohu na duben 2010

2004 – srpen a září, říjen, listopad, prosinec
2005 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2006 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2007 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad, prosinec
2008 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2009 – leden, únor, březen, duben, květen, září, říjen, listopad, prosinec
2010 – leden, únor, březen, duben, květen, září, říjen, listopad, prosinec
2011 – leden, červen, říjen, listopad, prosinec
2012 – leden, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad
2013 – leden, únor, březen, duben, květen, září, listopad
2014 – leden, březen
2022 – leden, únor, březen, duben, září, říjen
2023 – leden, únor


V první půli dubna se bude planeta Merkur pohybovat nezvykle vysoko nad obzorem. Ještě o něco výše nad Merkurem bude nyní už jasně zářící planeta Venuše. Slábnoucí Mars můžeme pozorovat velmi vysoko nad obzorem už krátce po západu Slunce. Saturn se dostane vysoko nad obzor až pozdě večer. Jupiter se na obloze objeví až těsně před úsvitem.

Planety

Merkur bude po celou první polovinu dubna ve velmi dobré pozici pro pozorování, nejlepší v celém roce 2010. V tuto dobu se bude Merkur pohybovat půl hodiny po západu Slunce nejméně 10° nad obzorem. Bohužel ale také bude velmi rychle slábnout jeho jasnost. V průběhu dvou týdnů klesne z -0,9 magnitudy na 1,4 magnitudy. Proto bude od půlky dubna i přes svou výhodnou polohu bez alespoň menšího dalekohledu prakticky nepozorovatelný. 8. dubna bude Merkur na obloze v největší úhlové vzdálenosti od Slunce (v tuto dobu bude mít jasnost okolo 0 magnitud). Poprvé a naposled v tomto roce se také bude Merkur nacházet na obloze ještě po astronomickém soumraku (Slunce bude 18° pod obzorem).

Venuše se na oblohu dostane krátce před Merkurem. Tato velmi jasná planeta (-3,9 magnitudy) tedy může velmi dobře posloužit jako orientační bod pro hledání Merkuru, který se na obloze pohybuje v malé vzdálenosti vpravo pod Venuší. Nejblíže se k sobě tyto dvě planety dostanou 4. dubna na vzdálenost asi 3°. Na obloze se Venuše bude pohybovat v blízkosti otevřené hvězdokupy Plejády. Nejblíže se Venuše k Plejádám přiblíží večer 24. dubna. V dalekohledu se bude Venuše jevit jako docela malá.

Mars se na obloze pohybuje v souhvězdí Raka. Nejvýše nad obzor se dostane při soumraku a v dobré pozici pro pozorování pak zůstane v průběhu celého večera. Jak se Mars na své dráze kolem Slunce stále vzdaluje od Země, jeho jasnost klesá a úhlový průměr se zmenšuje. Od 16. do 18. dubna se pak Mars bude na obloze pohybovat velmi blízko otevřené hvězdokupě Jesličky.

Saturn se dostal na konci března do opozice se Sluncem. I po většinu dubna tedy pode viditelný přes celou noc. Večer ale bude ještě nízko nad obzorem. Pro pozorování tedy bude nutné nějaký čas počkat. Saturn se stejně jako Mars vzdaluje od Země a jeho jasnost tedy také klesá. Saturnovy prstence se navíc stále sklápějí do roviny oběhu planety (to bude pokračovat až do konce května). Na obloze se Saturn pohybuje v hlavě souhvězdí Panny.

Neptun se dostane dostatečně vysoko nad horizont až těsně před svítáním. Na lepší podmínky pro pozorování této planety si budeme muset počkat do léta tohoto roku.

Jupiter se v dubnu pohybuje na ranní obloze. Z počátku bude při svítání velmi nízko nad obzorem, ke konci měsíce se pak dostane na oblohu už necelé dvě hodiny před úsvitem.

Uran prošel v polovině března konjunkcí se Sluncem a bude pozorovatelný až od konce dubna.

Měsíc

Měsíc bude v poslední čtvrti 6. dubna, v novu 14. dubna, v poslední čtvrti 18. dubna a úplněk nastane 28. dubna.


 
Dnes je neděle 23.6.2024, 06.05 (175. den v roce) kontakt: zas@zas.cz, webmaster