Nová hvězdárna ze severu
Program, archiv
Kontakt, dotazy
Galerie
Plakáty
Zlínská hvězdárna
prohlídka (nové okno)
kde nás najdete
vybavení
historie
Stará hvězdárna
prohlídka
historie
kronika
Pro veřejnost
pozorování
přednášky
kroužky
astrotábor
Messierův maraton
další akce, OSUD
Pro školy, skupiny
objednání pořadu
nabídka využití sálu
Společnost ZAS
odborná činnost
CCD pozorování
ZAS v číslech
pro členy ZAS
Ke stažení
Odkazy

Činnost ZAS podporuje Petr Stuchlík.

Pozvánka pod zimní oblohu na leden 2007

2004 – srpen a září, říjen, listopad, prosinec
2005 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2006 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2007 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad, prosinec
2008 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2009 – leden, únor, březen, duben, květen, září, říjen, listopad, prosinec
2010 – leden, únor, březen, duben, květen, září, říjen, listopad, prosinec
2011 – leden, červen, říjen, listopad, prosinec
2012 – leden, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad
2013 – leden, únor, březen, duben, květen, září, listopad
2014 – leden, březen
2022 – leden, únor, březen, duben, září, říjen
2023 – leden, únor

Země se 3. ledna kolem 21 hodiny dostane nejblíže ke Slunci – na vzdálenost pouhých 149 093 630 km. Tato vzdálenost přísluní je nejmenší od roku 1996 a další podobné přiblížení nastane až v roce 2020.

Merkur

Merkur projde 7. ledna horní konjunkcí se Sluncem a v první polovině měsíce zůstává nepozorovatelný. Ve druhé polovině ledna ale bude den od dne stoupat na večerní obloze. Na konci měsíce už zapadá asi 1,5 hodiny po Slunci a jeho jasnost dosáhne až -1m. 31. ledna bude Merkur na večerní obloze asi 7° pod Venuší.

Venuše

Venuše jako by v roce 2007 chtěla vynahradit svou velmi špatnou viditelnost po většinu minulého roku. Ačkoliv v lednu bude ještě relativně nízko nad západním obzorem, na konci měsíce již bude zapadat více jak 2 hodiny po Slunci. Jasnost Venuše -3,9m bude sice poněkud menší, než je u této planety obvyklé, přesto ale Venuše přesvítí jakýkoliv bodový objekt na obloze.

Mars

Mars jako by se od počátku roku připravoval na svou opozici, která nastane až v prosinci roku 2007, a během které přezáří i nejjasnější hvězdu noční oblohy Sírius. Jasnost Marsu v lednu bude ale jen asi 1,5m. Ačkoliv vychází stále dříve, až do léta roku 2007 tyto časnější východy nebudou znamenat lepší podmínky pro jeho pozorování, protože stále dříve bude vycházet také Slunce.

Ceres

Trpasličí planeta Ceres dosáhne jasnosti 8,5m a bude tak viditelná i malým dalekohledem. 28. ledna ráno projde jen asi 0,3° od hvězdy ? Aquarii, která ale bude více jak 100? jasnější než Ceres. Planetka 20 Massalina bude 29. ledna v opozici. Bude jen velmi nepatrně jasnější než Ceres (8,4m) a na obloze se bude pohybovat asi 3° od hvězdokupy M44.

Jupiter

Jupiter se pohybuje po ranní obloze a během měsíce bude vycházet stále dříve – na počátku ledna vyjde asi 2,5 hodiny před Sluncem, na konci ledna už bude mít náskok 3,5 hodiny. Jeho jasnost bude -1,8m a úhlový průměr 32“. 9. ledna projde Jupiter asi 5° kolem mírně slabší načervenalé hvězdy Antares.

Saturn

Saturn

Saturn je již od konce minulého roku stále lépe viditelný na večerní obloze. Na začátku roku vychází asi 4 hodiny po západu Slunce, na konci ledna ale budeme na východ planety čekat od západu Slunce jen necelou hodinu. Ačkoliv nejlepší podmínky pro pozorování Saturnu nastanou asi v polovině února, kdy planeta bude kulminovat kolem půlnoci, už v lednu bude skýtat krásný pohled. Jeho jasnost bude asi 0,3m.

Saturnovy prstence budou vzhledem ke směru k Zemi skloněny asi o 13°, což je méně než jsme viděli při minulé opozici, stále ale je to dost, abychom mohli obdivovat jejich krásu. Ovšem detaily v atmosféře planety i prstence samotné je možné spatřit až v hvězdářském dalekohledu. Přijďte se na něj podívat na zlínskou hvězdárnu.

Uran a Neptun

Planety Uran, Neptun a trpasličí planeta Pluto nejsou v lednu dobře pozorovatelné. Neptun zapadá asi 4 hodiny po Slunci a Uran dokonce jen 2 hodiny. Malá jasnost těchto planet a nevhodná poloha každopádně znemožňuje jejich pozorování pouhým okem.

Měsíc

Měsíc bude 3. ledna v úplňku. Poslední čtvrť nastane 11. ledna a 18. ledna zmizí Měsíc z oblohy v novu. Do první čtvrti se opět dostane 25. ledna.

Pavel Cagaš

 
Dnes je úterý 18.6.2024, 22.46 (170. den v roce) kontakt: zas@zas.cz, webmaster