Nová hvězdárna z jihovýchodu
Program, archiv
Kontakt, dotazy
Galerie
Plakáty
Zlínská hvězdárna
prohlídka (nové okno)
kde nás najdete
vybavení
historie
Stará hvězdárna
prohlídka
historie
kronika
Pro veřejnost
pozorování
přednášky
kroužky
astrotábor
Messierův maraton
další akce, OSUD
Pro školy, skupiny
objednání pořadu
nabídka využití sálu
Společnost ZAS
odborná činnost
CCD pozorování
ZAS v číslech
pro členy ZAS
Ke stažení
Odkazy

Činnost ZAS podporuje Petr Stuchlík.

Pozvánka pod noční oblohu v červnu 2008

2004 – srpen a září, říjen, listopad, prosinec
2005 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2006 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2007 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad, prosinec
2008 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2009 – leden, únor, březen, duben, květen, září, říjen, listopad, prosinec
2010 – leden, únor, březen, duben, květen, září, říjen, listopad, prosinec
2011 – leden, červen, říjen, listopad, prosinec
2012 – leden, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad
2013 – leden, únor, březen, duben, květen, září, listopad
2014 – leden, březen
2022 – leden, únor, březen, duben, září, říjen
2023 – leden, únor

Červen s sebou na severní polokouli přinese dlouhé soumraky. Na většině území Kanady a Evropy bude sluneční záře viditelná nad severním obzorem po celou noc. Soumrak končí a nastává noc, když Slunce klesne dostatečně hluboko pod obzor. Podle toho, jako moc hluboko pod obzor Slunce musí klesnout, aby nastala noc, rozlišujeme tři druhy soumraků. Během civilního soumraku lze venku ještě číst knížku. Při nautickém soumraku už mohou být vidět některé hvězdy. Astronomický soumrak už většina lidí považuje za absolutní tmu, někteří pozorovatelé si ale stále ještě stěžují, že Mléčná dráha je úplně vybledlá. Ve druhé polovině června totiž Slunce neklesne dosti hluboko pod obzor, aby nastala astronomická noc – dříve než astronomický soumrak skončí, začne opět svítat.

Letní slunovrat nastane 21. června v 1:59 SELČ (to je 20. června 23:59UT). Bude to poprvé od roku 1896, kdy letní slunovrat nastane ve světovém čase už 20. června.

Planety

Merkur bude 7. června v dolní konjunkci. To znamená, že se bude nacházet mezi Sluncem a Zemí. V závěru měsíce ho bude možné spatřit nízko nad severovýchodním obzorem při úsvitu. Při jeho hledání, ale může dojít k záměně s Aldebaranem – nejjasnější hvězdou souhvězdí Býka. V největší úhlové vzdálenosti od Slunce pak bude 1. července.

Venuše projde 9. června horní konjunkcí, bude se tedy nacházet přesně za Sluncem a nebude po celý měsíc vůbec pozorovatelná.

Na začátku měsíce bude Mars zářit při soumraku nad západním obzorem, vzdálený 18° od Regula a Saturnu, vzájemně vzdálených pouze 3°. Toto postavení se bude v průběhu měsíce velmi výrazně měnit a Mars se bude k této dvojici přibližovat. 21. června už bude Mars vzdálen od Regulu pouhé 3° což už bude méně než vzdálenost pomalu se vzdalujícího Saturnu. 11. července vstoupí Mars se Saturnem do konjunkce.

Jupiter bude v opozici se Zemí až 9. července. Už nyní je ale na něj velice zajímavý pohled. Jupiter vystoupí na oblohu večer a zůstane viditelný po zbytek noci. Ke konci měsíce vyjde už půl hodiny po západu Slunce. Pár hodin před úsvitem 29. června bude pouze 5' od Jupitera vzdálená hvězda o jasnosti 5,6m, která může v dalekohledu vypadat jako pátý Galileovský měsíc.

Uran a Neptun budou v červnu pozorovatelné běžným dalekohledem nad jihovýchodním obzorem těsně před úsvitem.

Trpasličí planeta Pluto dosáhne opozice 20. června a bude tedy viditelná po celou noc. K jeho spatření ale bude potřeba minimálně dalekohled o průměru 20 centimetrů a bezměsíčná noc.

Měsíc

Měsíc bude v novu 3. června. V první čtvrti bude 10. června, úplněk nastane 18. června a do poslední čtvrti se Měsíc dostane 30. června.


 
Dnes je pátek 29.3.2024, 15.29 (89. den v roce) kontakt: zas@zas.cz, webmaster