Nová hvězdárna z jihovýchodu
Program, archiv
Kontakt, dotazy
Galerie
Plakáty
Zlínská hvězdárna
prohlídka (nové okno)
kde nás najdete
vybavení
historie
Stará hvězdárna
prohlídka
historie
kronika
Pro veřejnost
pozorování
přednášky
kroužky
astrotábor
Messierův maraton
další akce, OSUD
Pro školy, skupiny
objednání pořadu
nabídka využití sálu
Společnost ZAS
odborná činnost
CCD pozorování
ZAS v číslech
pro členy ZAS
Ke stažení
Odkazy

Činnost ZAS podporuje Petr Stuchlík.

Obloha v listopadu 2010

2004 – srpen a září, říjen, listopad, prosinec
2005 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2006 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2007 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad, prosinec
2008 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2009 – leden, únor, březen, duben, květen, září, říjen, listopad, prosinec
2010 – leden, únor, březen, duben, květen, září, říjen, listopad, prosinec
2011 – leden, červen, říjen, listopad, prosinec
2012 – leden, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad
2013 – leden, únor, březen, duben, květen, září, listopad
2014 – leden, březen
2022 – leden, únor, březen, duben, září, říjen
2023 – leden, únor


Listopadovému večeru dominuje Jupiter zářící vysoko nad jihovýchodním obzorem. S pomocí dalekohledu také stále ještě můžeme spatřit Mars schovaný při soumraku v červáncích. Koncem listopadu se k němu na obloze ještě připojí planeta Merkur. Při úsvitu se na na obloze objeví planeta Saturn. Každé ráno výše a výše. Pod ním se ukáže planeta Venuše. Nejprve jako velmi slabá těsně nad obzorem, ale v průběhu měsíce se dostane vysoko na ranní oblohu.

Planety

Jupiter je tak jasný, že ho lze na obloze najít téměř okamžitě po západy Slunce. V průběhu listopadu se jeho jasnost malinko zmenší, stále však bude zůstane velmi jasný a velký. Jeho jasnost se dostane na -2,7 magnitudy a bude mít napříč 45“. Detaily tedy budou vidět v dalekohledu stále dobře. Na obloze jej můžeme nalézt na pomezí souhvězdí Ryb a Vodnáře.

Uran se v první půlce listopadu pohybuje po obloze kousek pod Jupiterem (3½°). Oproti Jupiteru je však výrazně slabší. Jeho jasnost je pouhých 6 magnitud.

Neptun je nejvýše nad obzorem a tedy nejlépe pozorovatelný krátce po setmění. Na obloze ho najdeme v západní části souhvězdí Kozoroha.

Mars můžeme v dalekohledu uvidět asi hodinu a půl po západu Slunce když probleskuje těsně nad obzorem. Planeta je příliš slabá na to, aby tak nízko nad obzorem a tak brzo po západu Slunce byla vidět pouhým okem.

Merkur se na začátku listopadu objeví velmi nízko nad obzorem hned po západu Slunce. V průběhu listopadu se bude jeho úhlová vzdálenost od Slunce zvětšovat až 1. prosince dosáhne největší elongace. Stále však bude pouhých 6° nad obzorem. Mezi 19.-21. listopadem se Merkur dostane velmi blízko k planetě Mars (jejich vzdálenost budou pouhé 2°).

Saturn vychází na oblohu krátce před prvními paprsky svítání. Na konci měsíce by měl být Saturn při úsvitu dostatečně vysoko na to, aby bylo možné dobře dalekohledem pozorovat jeho rozvírající se prstence, které jsou nyní odkloněny od roviny oběhu planety o 9°.

Venuše se na obloze objeví ráno jako jasně zářící bod těsně pod hvězdou Spica. Na začátku listopadu můžeme najít Venuši těsně nad obzorem krátce před východem Slunce a můžeme dalekohlede pozorovat její z 9 % ozářený disk. Na konci měsíce už bude ozářená z 23%. Ke hvězdě Spica se Venuše nejblíže dostane 17. listopadu.

Měsíc

Měsíc bude v novu 6. listopadu, v první čtvrti 13. listopadu. Úplněk nastane 21. listopadu a v poslední čtvrti bude 28. listopadu. Nejzajímavější pohled na Měsíc je, pokud je osvícený Sluncem z boku, jeho krátery tak vrhají stíny a Měsíc vypadá plasticky. Proto je dobré přijít se podívat na hvězdárnu okolo první čtvrti. Na druhou stranu Měsíc přezáří vše ostatní na obloze, takže pokud se nechcete přijít podívat přímo na Měsíc, je vhodné volit datum okolo novu.


 
Dnes je středa 19.6.2024, 00.52 (171. den v roce) kontakt: zas@zas.cz, webmaster