Nová hvězdárna z jihovýchodu
Program, archiv
Kontakt, dotazy
Galerie
Plakáty
Zlínská hvězdárna
prohlídka (nové okno)
kde nás najdete
vybavení
historie
Stará hvězdárna
prohlídka
historie
kronika
Pro veřejnost
pozorování
přednášky
kroužky
astrotábor
Messierův maraton
další akce, OSUD
Pro školy, skupiny
objednání pořadu
nabídka využití sálu
Společnost ZAS
odborná činnost
CCD pozorování
ZAS v číslech
pro členy ZAS
Ke stažení
Odkazy

Činnost ZAS podporuje Petr Stuchlík.

Pozvánka pod noční oblohu na září 2009

2004 – srpen a září, říjen, listopad, prosinec
2005 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2006 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2007 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad, prosinec
2008 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2009 – leden, únor, březen, duben, květen, září, říjen, listopad, prosinec
2010 – leden, únor, březen, duben, květen, září, říjen, listopad, prosinec
2011 – leden, červen, říjen, listopad, prosinec
2012 – leden, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad
2013 – leden, únor, březen, duben, květen, září, listopad
2014 – leden, březen
2022 – leden, únor, březen, duben, září, říjen
2023 – leden, únor březen, duben,
2024 – září,


Večerní obloze v tomto měsíci vévodí velmi jasná planeta Jupiter. Ráno jej ale svým jasem předstihne jitřenka Venuše. I řada dalších planet je během září dobře pozorovatelná, i když tak jasně nezáří a mezi hvězdami je musíme nalézt.

Planety

Merkur můžeme v první polovině měsíce jen velmi obtížně spatřit krátce po západu Slunce. Ve druhé polovině září je už vidět na ranní obloze. Ke konci měsíce stoupá stále výše a vychází dříve před Sluncem. 30. září bude mít Merkur jasnost 0,6 magnitudy a za svítání bude asi 8° nad obzorem a 10° pod Venuší

Venuše kraluje ranní obloze. Na začátku září vychází téměř 3 hodiny před Sluncem, téměř současně s nejjasnější hvězdou na obloze Síriem (ovšem mimo samotného Slunce). 1. a 2. září se Venuše pohybuje po obloze jen asi 1½° od otevřené hvězdokupy M44 "Jesličky" v souhvězdí Raka. A 3. září se Venuše přiblíží na méně než ½° ke hvězdě δ Cancri. Jasnost Venuše bude po celý měsíc -3,9 magnitudy a planeta tak přesvítí všechny další objekty na obloze mimo Slunce a Měsíce. Úhlový průměr planety mírně klesne z 12,5" na 11,3".

Mars je dobře pozorovatelný také na ranní obloze, i když je mnohem méně jasný než Venuše. Planeta prochází souhvězdím Blíženců a na konci měsíce se přiblíží ke hvězdě Pollux. V průběhu září Mars mírně zjasní z 1,0 na 0,8 magnitudy. Úhlový průměr kotoučku planety během měsíce vzroste z 5,8" na 6,6".

Jupiter sice už prošel opozicí v polovině srpna, v září se ale dostává více na večerní oblohu a tedy do příhodnější pozice pro pozorování. Úhlový průměr Jupitera je v září ¾' a díky jasnosti -2,8 magnitudy je planeta nad jižním a jihozápadním obzorem nepřehlédnutelná. Naneštěstí je stále nízko nad obzorem, což pozorování komplikuje. Silná vrstva vzduchu kazí obraz a potřebujeme klidnou noc, abychom na planetě zahlédli detaily. V noci z 2. na 3. září (mezi 4:43 a 6:29 UT) nastane velmi neobvyklá situace – všechny čtyři velké měsíce planety (Io, Europa, Ganymed a Kalisto) budou buď před nebo za planetou a pozorovateli tak zmizí z dohledu. Stejná situace se bude opakovat až v roce 2019.

Saturn je poměrně obtížně pozorovatelný těsně po západu Slunce. Asi 15 minut po západu je jen 5° nad obzorem a k jeho nalezení bude zapotřebí alespoň malý dalekohled nebo triedr. Ovšem pozorovatelé mohou během září spatřit zajímavý úkaz jeho prstenců. Rovina prstenců proťala Slunce už 10. srpna a 4. září projde touto pomyslnou rovinou i Země. Prstence tak zdánlivě zmizí, vzhledem k jejich mizivé tloušťce nebudou pozorovatelné. Tento jev se bude opakovat až v roce 2025. Jasnost Saturnu bude po celý měsíc 1,1 magnitudy.

Planety Uran i Neptun jsou dobře pozorovatelné nad jižním obzorem. Uran se pohybuje v souhvězdí Ryb a 17. září projde opozicí. Úhlový průměr planety bude 3,7" a jasnost 5,7 magnitudy, takže planeta bude na hranici viditelnosti pouhým okem. Neptun ale nelze bez dalekohledu zahlédnout. Jasnost 7,8 magnitudy a úhlový průměr 2,3" přesto dovolí jej rozlišit od hvězdy i v malém hvězdářském dalekohledu. Obě planety jsou nápadné nejen svým úhlovým průměrem (na rozdíl od "bodových" hvězd), ale také modrozeleným nádechem.

Planetky

16. září se bude planetka Vesta pohybovat po jižním okraji otevřené hvězdokupy M44 v souhvězdí Raka. Planetka Juno se 21. září dostane do opozice a bude tedy nejlépe pozorovatelná. Jasnost Juna dosáhne 7,6 magnitudy, nejvíce až do roku 2018.

Měsíc

2. a 29. září můžeme spatřit Měsíc jen několik stupňů od planety Jupiter. 16. září bude tenký srpek Měsíce viditelný poblíž Venuše. Úplněk nastane 4. září a poslední čtvrť 12. září. V novu bude Měsíc18. září a v první čtvrti 26. září.


 
Dnes je pátek 11.10.2024, 03.27 (285. den v roce) kontakt: zas@zas.cz, webmaster