Nová hvězdárna ze severu
Program, archiv
Kontakt, dotazy
Galerie
Plakáty
Zlínská hvězdárna
prohlídka (nové okno)
kde nás najdete
vybavení
historie
Stará hvězdárna
prohlídka
historie
kronika
Pro veřejnost
pozorování
přednášky
kroužky
astrotábor
Messierův maraton
další akce, OSUD
Pro školy, skupiny
objednání pořadu
nabídka využití sálu
Společnost ZAS
odborná činnost
CCD pozorování
ZAS v číslech
pro členy ZAS
Ke stažení
Odkazy

Činnost ZAS podporuje Petr Stuchlík.

Pozvánka pod noční oblohu na prázdniny 2008

2004 – srpen a září, říjen, listopad, prosinec
2005 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2006 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2007 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad, prosinec
2008 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2009 – leden, únor, březen, duben, květen, září, říjen, listopad, prosinec
2010 – leden, únor, březen, duben, květen, září, říjen, listopad, prosinec
2011 – leden, červen, říjen, listopad, prosinec
2012 – leden, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad
2013 – leden, únor, březen, duben, květen, září, listopad
2014 – leden, březen
2022 – leden, únor, březen, duben, září, říjen
2023 – leden, únor

V Arktidě, na Sibiři a v Číně nastane 1. srpna úplné zatmění Slunce. U nás bude toto zatmění také pozorovatelné, ale pouze jako částečné. Ve Zlíně bude v  maximu zakryto pouze 23,5% průměru slunečního kotouče. Přesto ale každé zatmění stojí za to, abychom se na něj podívali – pohled sluneční kotouč "vykousnutý" Měsícem je stále neobvyklý a vzácný. První (zdánlivý) kontakt disku Měsíce se Sluncem nastane ve Zlíně v 10h 55m 48s SELČ. Maximální fáze zatmění nastane v  11h 46m 23s a poslední kontakt (konec zatmění) nastane v 12h 37m 26s.

Pozor! Pohled na Slunce pouhým okem a tím spíše dalekohledem může trvale poškodit váš zrak. Stejně tak pozorování přes neodborně zhotovené filtry z nevhodných materiálů může vést k poškození očí. Slunce lze během zatmění sledovat pouze přes ověřené sluneční filtry nebo navštívit hvězdárnu, kde je technika pro bezpečné sledování Slunce k dispozici.

Planety

Merkur bude na začátku července k vidění na ranní obloze. Největší elongace dosáhne 2. července, kdy bude na obloze vzdálený 22° západně od Slunce. V tuto dobu bude nad obzor vycházet před třetí hodinou ranní. V průběhu letních prázdnin pak bude vycházet stále později, až bude na začátku srpna viditelný na večerní obloze. Bude však zapadat krátce po Slunci a bude tedy špatně pozorovatelný.

Venuše se po celé léto pohybuje po večerní obloze a zapadá asi pouze hodinu po soumraku, takže bude po většinu prázdnin skryta ve večerních červáncích. 13. srpna bude Venuše v konjunkci se Saturnem.

4. července dosáhne Země aphelia (největší vzdálenost od Slunce). V 10 hodin našeho času bude vzdálenost mezi Zemí a Sluncem 152 104 160 km.

Mars bude na obloze k vidění po soumraku. Na začátku července zapadá asi dvě hodiny po soumraku, na konci srpna už pouze necelou hodinu po soumraku a bude už tedy velice špatně pozorovatelný.

O prázdninách budou poměrně dobré podmínky pro pozorování Jupiteru. Na začátku července bude kulminovat (dosáhne nejvyšší výšky nad obzorem) okolo půlnoci a kolem 8. července bude v opozici se Sluncem. V průběhu prázdnin se Jupiter bude dostávat na oblohu stále dříve a dříve až na konci bude kulminovat asi hodinu a půl po západu Slunce. V tuto dobu Jupiter zapadne asi hodinu po půlnoci.

Saturn bude k vidění pouze na začátku prázdnin, kdy bude zapadat necelé tři hodiny po západu Slunce. Na konci prázdnin, už ale bude zapadat ještě dříve než Merkur a nebude tedy vůbec pozorovatelný.

Uran vyjde nad obzor vždy krátce po západu Saturnu. Kulminovat bude okolo druhé až třetí hodiny ranní.

Neptun vychází ještě o něco dříve než Uran. V srpnu se nejvýše nad obzor dostane okolo půlnoci. 14. srpna pak bude Neptun v opozici.

Perseidy

Maximum meteorického roje Perseidy bude letos okolo 12. srpna. Největší aktivitu bude roj mít kolem třetí hodiny ranní.

Měsíc

Měsíc bude v první čtvrti 10. července a 8. srpna, v úplňku bude 18. června a 17. srpna, v poslední čtvrti 25. července a 23. srpna, nov nastane 1. a 31. srpna.


 
Dnes je středa 19.6.2024, 00.33 (171. den v roce) kontakt: zas@zas.cz, webmaster