Nová hvězdárna ze severu
Program, archiv
Kontakt, dotazy
Galerie
Plakáty
Zlínská hvězdárna
prohlídka (nové okno)
kde nás najdete
vybavení
historie
Stará hvězdárna
prohlídka
historie
kronika
Pro veřejnost
pozorování
přednášky
kroužky
astrotábor
Messierův maraton
další akce, OSUD
Pro školy, skupiny
objednání pořadu
nabídka využití sálu
Společnost ZAS
odborná činnost
CCD pozorování
ZAS v číslech
pro členy ZAS
Ke stažení
Odkazy

Činnost ZAS podporuje Petr Stuchlík.

Pozvánka pod noční oblohu na prosinec 2009

2004 – srpen a září, říjen, listopad, prosinec
2005 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2006 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2007 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad, prosinec
2008 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2009 – leden, únor, březen, duben, květen, září, říjen, listopad, prosinec
2010 – leden, únor, březen, duben, květen, září, říjen, listopad, prosinec
2011 – leden, červen, říjen, listopad, prosinec
2012 – leden, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad
2013 – leden, únor, březen, duben, květen, září, listopad
2014 – leden, březen
2022 – leden, únor, březen, duben, září, říjen
2023 – leden, únor


V průběhu celého prosince bude večerní obloze stále dominovat planeta Jupiter, při soumraku velmi vysoko nad jihozápadním obzorem. Těsně nad jihozápadním obzorem bude také krátce po soumraku k vidění Merkur. Saturn bude vycházet krátce před půlnocí a spolu s Marsem bude k vidění vysoko na obloze před rozedněním.

Planety

Merkur bude v průběhu prvních tří týdnů prosince zářit s jasností -0,5 magnitud a každý večer se bude objevovat stále výše. Na začátku bude viditelný pouze pomocí dalekohledu, ale už okolo 12. prosince bude k vidění i neozbrojeným okem asi 6° nad jihozápadním obzorem zhruba půl hodiny po soumraku. V největší úhlové vzdálenosti od Slunce bude 18. prosince – kotouček planety o úhlovém průměru 6,7" bude osvětlen z 61%. Ke konci měsíce se bude jeho jasnost snižovat a Merkur se začne ztrácet ve večerních červáncích.

Jupiter je při soumraku stále vysoko nad obzorem a září s jasností -2,2 magnitudy. Zapadá ale stále dříve a proto je vhodné začít pozorovat, jakmile to podmínky dovolí, než klesne příliš blízko k obzoru. Na konci měsíce už zapadá okolo půl deváté. V tuto dobu bude jeho disk 35" široký (to je stále hodně ve srovnání s ostatními planetami, ale docela málo pro Jupiter). Během prosince projde Jupiter kolem jasných hvězd Gamma Capricorni (Nashira) a Delta Capricorni (Deneb Algedi) ve vzdálenosti asi 1,5°.

Neptun se bude několik dní okolo 21. prosince pohybovat méně než 0,6° od Jupitera. Toto bude poslední ze tří konjunkcí těchto dvou planet za tento rok a také poslední na dalších 13 let. Kolem 21. prosince ale bude pozorování velmi rušit blízký srpek Měsíce.

Uran je při soumraku už vysoko nad obzorem v jižní části souhvězdí Ryb.

Mars vychází na oblohu na začátku prosince zhruba pět hodin po soumraku, na konci už pouze necelé tři hodiny. V průběhu prosince se jeho jasnost zdvojnásobí. Jediné jasnější objekty kromě Měsíce budou Sirius (vycházející 45 minut před Marsem) a Jupiter (zapadající zhruba půl hodiny po východu Marsu). Mars se pohybuje po obloze směrem k souhvězdí Lva až do 21. prosince, kdy se zastaví a začne se pohybovat vzhledem k hvězdám na západ do souhvězdí Štíra. To je jasné znamení, že se Mars přibližuje k opozici. Úhlový průměr Marsu se zvětší z 10" na 12,7".

Saturn vychází na oblohu na začátku měsíce hodinu a půl po půlnoci a půl hodiny před půlnocí na konci měsíce. Nejvýše nad obzorem a tedy i nejlépe pozorovatelný bude krátce před úsvitem. Jeho prstence stále pokračují ve vyklápění z roviny oběhu planety.

Venuše v prosinci vychází 45 minut před úsvitem na začátku měsíce, ale ke konci už bude zcela ztracena v jasném úsvitu.

Měsíc

Měsíc bude v úplňku 2. a 31. prosince, nastane tedy takzvaný "Blue Moon". 31. prosince navíc pro pozorovatele v Evropě, Africe a Asii nastane od 19:52 do 20:54 (SEČ) částečné zatmění Měsíce. V poslední čtvrti bude Měsíc 9. prosince, nov nastane 16. prosince a v první čtvrti bude 24. prosince.


 
Dnes je neděle 23.6.2024, 06.55 (175. den v roce) kontakt: zas@zas.cz, webmaster