Nová hvězdárna ze severu
Program, archiv
Kontakt, dotazy
Galerie
Plakáty
Zlínská hvězdárna
prohlídka (nové okno)
kde nás najdete
vybavení
historie
Stará hvězdárna
prohlídka
historie
kronika
Pro veřejnost
pozorování
přednášky
kroužky
astrotábor
Messierův maraton
další akce, OSUD
Pro školy, skupiny
objednání pořadu
nabídka využití sálu
Společnost ZAS
odborná činnost
CCD pozorování
ZAS v číslech
pro členy ZAS
Ke stažení
Odkazy

Činnost ZAS podporuje Petr Stuchlík.

Pozvánka pod noční oblohu na duben 2008

2004 – srpen a září, říjen, listopad, prosinec
2005 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2006 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2007 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad, prosinec
2008 – leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec a srpen, září, říjen, listopad, prosinec
2009 – leden, únor, březen, duben, květen, září, říjen, listopad, prosinec
2010 – leden, únor, březen, duben, květen, září, říjen, listopad, prosinec
2011 – leden, červen, říjen, listopad, prosinec
2012 – leden, březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad
2013 – leden, únor, březen, duben, květen, září, listopad
2014 – leden, březen
2022 – leden, únor, březen, duben, září, říjen
2023 – leden, únor březen, duben,
2024 – září,

Na dubnové obloze večer září Mars a Saturn. Obě planety postupně slábnou, na ranní obloze ale stále dříve vychází a stále jasněji září Jupiter.

Planety

Merkur projde 16. dubna horní konjunkcí se Sluncem a nebude tedy pozorovatelný. Na konci dubna ale bude Merkur ve velmi dobré pozici pro pozorovatele na severní polokouli. Bude mít jasnost -1m a v okamžiku západu Slunce bude asi 9° nad obzorem, blízko otevřené hvězdokupy M45 Plejády.

Venuše se v dubnu pohybuje velmi blízko Slunce a je tak téměř nepozorovatelná. V této pro pozorování nevýhodné poloze se bude nacházet neobvykle dlouho – na večerní obloze se Venuše objeví až na přelomu července a srpna.

Mars je za soumraku stále vysoko na obloze a zapadá až po půlnoci. Během dubna bude Mars putovat souhvězdím Blíženců a 1. května bude hvězda Pollux přibližně v polovině vzdálenosti mezi hvězdou Castor a Marsem. V průběhu měsíce se ale jasnost Marsu zmenší z 0,8m na 1,2m a jeho úhlový průměr klesne ze 7 na 6 úhlových vteřin.

Jupiter je stále nejlépe pozorovatelný v ranních hodinách. Pohybuje se nalevo od centrální části souhvězdí Střelce, mezi astronomy označované jako "čajová konvice". 10. dubna bude Jupiter v tzv. západní kvadratuře (bude přesně 90° od Slunce). Jasnost Jupiteru během měsíce stoupne z –2,2m až na –2,4 m. Pozorování ale překáží velmi nízká výška nad obzorem – silná vrstva vzduchu, přes kterou se musíme dívat, kazí obraz planety v dalekohledu.

Saturn je večer vysoko na obloze blízko hvězdy Regulus v souhvězdí Lva a je tak stále velmi dobře pozorovatelný, i když již prošel opozicí. Ačkoliv jeho jasnost v dubnu bude postupně klesat z 0,4m na 0,5m, sklon jeho prstenců se mírně zvětší až na 9,9° a detaily v prstencích budou tak lépe viditelné. K pozorování opravdových detailů na planetě ale nestačí triedr, planetu si nejlépe prohlédnete velkým dalekohledem na hvězdárně.

Uran i Neptun jsou velmi špatně pozorovatelné, pohybují se velice nízko Slunce na ranní obloze.

Měsíc

Měsíc 8. dubna večer zakryje hvězdy v otevřené hvězdokupě M45 Plejády, celý úkaz bude ale naneštěstí pozorovatelný jen v severovýchodní části Severní Ameriky. V noci z 11. na 12. dubna projde srpek Měsíce velmi blízko Marsu a v části Arktidy bude dokonce možné pozorovat zákryt. Následujícího večera se Měsíc dostane do jedné přímky s hvězdami Castor A Pollux ze souhvězdí Blíženců a další dvě noci se bude pohybovat v blízkosti hvězdy Regulus v souhvězdí Lva a také planety Saturn.

Měsíc bude v novu 5. dubna a v první čtvrti 12. dubna. Úplněk nastane 20. dubna a 28. dubna bude Měsíc v poslední čtvrti.

Slunce

20. března nastane jarní rovnodennost. Přesto bude v tento den Slunce pod obzorem asi o 18 minut méně než nad obzorem. Toto je způsobeno zemskou atmosférou, která láme sluneční paprsky – Slunce se nám jeví výše nad obzorem, než skutečně je.


Pavel Cagaš

 
Dnes je pátek 11.10.2024, 04.23 (285. den v roce) kontakt: zas@zas.cz, webmaster