Vesmír je životu velmi nepřátelské místo, pouze na planetě Zemi momentálně vládne oáza života. Nebylo to mu tak ale vždy a nebude tomu tak ani v budoucnosti – dávné katastrofy, decimující živočišné druhy po celé planetě, byly nicotné ve srovnání s neodvratným osudem naší planety, až se hvězda Slunce ke sklonku svého života rozepne a z naší modré planety pokryté oceány udělá kouli žhavé a pusté skály. Má-li lidstvo přežít, musí odletět do vesmíru a zabydlet další světy. O cestách ke hvězdám můžeme zatím jen snít, ale cestovat vesmírem, byť jen v blízkém okolí Země, už dokážeme. Cesta ke hvězdám vede přes kolonizaci naší Sluneční soustavy a máme-li vše stihnout, musíme začít už dnes.
Cestopisná přednáška "Istanbul, Dauhá"
čtvrtek 12.12.2019
od 18.00
do 20.00
přednáší:
MUDr. Niko Burget
vstupné: 50 Kč
V této přednášce o arabských městech si nejprve krátce představíme noční Dauhá, hlavní město kataru, kde se snoubí supermoderní architektura s tradičními tržišti a kulturou. Většina přednášky bude věnována Istanbulu ležícímu na obou březích Bosporu a město tak má svou evropskou a asijskou část, které se trochu liší. Většina památek je v tzv. Zlatém rohu evropské části, kde nelze vynechat mešity Hagia Sofia nebo Modrou mešitu a komplex paláce Topkapi. Navštívíme ale i méně známá místa jako Cisternovou baziliku a velkou Sulejmanovu mešitu, která je téměř bez turistů. Nelze vynechat tradiční trhy a představíme si velkou novinku - mešitu Camlica, která byla otevřena 7.3.2019, je největší v celém Turecku a turisté o ní zatím nevědí.
Počítačové simulace se již napevno ustanovily jako třetí pilíř vědy po boku teorie a experimentu. V ideálním případě tyto tři pilíře fungují v symbióze. Simulace pomáhají navrhovat experimenty a umožňují lépe porozumět experimentálně nedosažitelným procesům. Bez experimentální verifikace bychom ale na druhou stranu nemohli věřit výsledkům žádných simulací. V této přednášce se detailně podíváme na fungování numerických simulací a zaměříme se na několik případů relevantních pro astrofyziku jako jsou intergalaktické magnetické pole a supernovy. Na závěr krátce probereme fungování superpočítačů a nejnovější trendy v jejich konstrukci.